ShadeSol - większa moc paneli PV mimo cienia

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
ShadeSol - większa moc paneli PV mimo cienia

Zastanawiasz się nad inwestycją w instalację PV, ale boisz się, że cień rzucany przez różne obiekty zmniejszy jej efektywność? Niepotrzebnie. Dobra wiadomość jest taka, że technologia pozwala dziś na zmaksymalizowanie korzyści płynących z fotowoltaiki.

aktualizacja: 2022-12-08 08:11:40

Cień - największy nieprzyjaciel paneli fotowoltaicznych

Na wydajność i żywotność instalacji fotowoltaicznej wpływ ma przede wszystkim sposób jej eksploatacji. Największym nieprzyjacielem paneli fotowoltaicznych, zmniejszającym ich moc wyjściową, jest regularnie powtarzające się zacienienie. Jego źródłem mogą być przedmioty rzucające cień na instalację - np. kominy, drzewa czy sąsiednie budynki. Naturalnie, planując instalację PV, należy unikać takich przeszkód w dostępie do światła słonecznego. Nie zawsze jednak można usunąć z otoczenia obiekty, które mogą zakłócać działanie paneli. Czy to oznacza, że będziemy mierzyć się ze stałymi spadkami efektywności naszej instalacji? Niekoniecznie!

Falownik Solplanet
Falownik Solplanet

Oprogramowanie do zarządzania cieniem

Solplanet opracowało oprogramowanie, które pozwala na uzyskanie wysokich zysków energetycznych nawet w warunkach zacienionych. ShadeSol to dostępna w falownikach Solplanet funkcja optymalizacji zacienienia, często zwana zarządzaniem cieniem. Pozwala ona w pełni wykorzystać potencjał energetyki solarnej.

Funkcja ShadeSol w falownikach Solplanet
Funkcja ShadeSol w falownikach Solplanet

Jak to działa?

Tradycyjne inwertery łańcuchowe mają tę wadę, że znajdują tylko Lokalny Punkt Mocy Maksymalnej, dlatego produkują mniejszą moc w miejscach zacienionych. Dzięki rozwiązaniu ShadeSol falownik stale skanuje pełny zakres krzywej PV i znajduje zarówno Lokalny jak i Globalny Punkt Mocy Maksymalnej, zapewniając działanie systemu zawsze z najlepszą wydajnością. Twoja instalacja może zatem działać efektywnie nawet w przypadku częściowego zacienienia.

Infografika: Aktywny ShadeSol - śledzenie globalnego maksymalnego punktu mocy
Infografika: Aktywny ShadeSol - śledzenie globalnego maksymalnego punktu mocy

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania