O co zapytać, zanim zainwestujemy w instalację PV?

O co zapytać, zanim zainwestujemy w instalację PV?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne może być kosztowna, a na jej zwrot możemy poczekać wiele lat. Przed podjęciem decyzji - bez znaczenia, czy będziemy instalować system PV w domu, czy w małej firmie - warto więc zadać sobie kilka istotnych pytań. Dotyczyć powinny, nie tylko odpowiedniej lokalizacji budynku, ale też ilości zużywanego prądu, dostępnych w okolicy firm i instalatorów, a także jakości oferowanych przez nich usług i rodzajów instalowanych urządzeń.

Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć instalację paneli fotowoltaicznych w firmie lub domu. Wśród nich na pewno na uwagę zasługują oszczędności finansowe, korzystny wpływ na środowisko, zwiększenie wartości nieruchomości, a także niezależność energetyczna. Panele słoneczne są również stosunkowo łatwe i szybkie w instalacji. Można umieścić je w zależności od indywidualnych potrzeb, na dachu lub na gruncie. Zanim jednak decyzja zapadnie na tak, trzeba zbadać kilka bardzo ważnych wątków.

Warto ocenić szanse

Koszty to oczywiście podstawa, od której należy rozpocząć myślenie o systemie PV w domu lub w firmie. Podliczamy i sumujemy ceny zakupu, montażu, konserwacji i napraw. Warto również porównać potencjalne oszczędności z kosztami instalacji, aby określić, czy inwestycja jest opłacalna. Oczywiście - jeśli dotacje nie były od początku naszą główną motywacją do podjęcia tematu - szukamy dodatkowego finansowania. Mogą to być rządowe dotacje lub kredyt.

Wstępnie zastanówmy się nad miejscem, w którym nasze panele mają być ustawione. Odpowiednia lokalizacja to bowiem klucz do sukcesu takiej inwestycji. Przeanalizujmy ją pod względem takich czynników, jak nasłonecznienie (kąt padania promieni słonecznych), poziom zacienienia o każdej porze dnia i roku. Zwróćmy uwagę na ewentualne przeszkody, takie jak komin czy antena satelitarna. Obejrzyjmy dach - jeśli tam mają być umieszczone panele - i oceńmy plus minus, czy jest on w dobrym stanie technicznym lub może jednak wymaga remontu lub poprawek. Wszystkie te kwestie mogą znacząco wpłynąć na koszty finalnej inwestycji.

- Niewiele osób pamięta o tym, że ważna jest też stała dostępność wybranego miejsca na panele słoneczne dla instalatorów i monterów - mówi Mariusz Jackiewicz, ekspert Solplanet. - To bardzo ważne w razie potrzeby wykonania w przyszłości prac serwisowych, które będą znacząco wpływać na pełną sprawność i wydajność całego systemu.

Zawsze sprawdzam!

Przed samym zakupem paneli fotowoltaicznych sprawdzamy dokładnie też, jaka jest ich wydajność i sprawność energetyczna - moc, napięcie, prąd oraz efektywność przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną. Zwracamy też uwagę na to skąd urządzenia pochodzą, czy posiadają certyfikaty i spełniają europejskie normy bezpieczeństwa i czy mają odpowiednią gwarancję. Wszystko po to, żeby mieć pewność, że nie będą stanowiły zagrożenia dla domowników lub pracowników. Chyba wszyscy słyszeliśmy już historie o płonących instalacjach PV - zarówno na dachach jednorodzinnych domków, jak i przedsiębiorstw.

Szukając wreszcie firmy instalatorskiej, upewniamy się, czy wybrany dostawca oferuje profesjonalny montaż paneli fotowoltaicznych oraz, czy w razie potrzeby zapewnia serwis i konserwację. Ważne jest, aby wybrać kogoś, kto w okolicy ma na swoim koncie udane i udokumentowane w tym zakresie realizacje. Zatrudnienie firmy, której pracę możemy na własne oczy obejrzeć i skontrolować, da nam pewność, że nie trafiliśmy na oszusta albo kogoś, kto będzie się na nas dopiero uczył. Zapytajmy więc o referencje, certyfikaty i doświadczenie firmy, a także gwarancje i serwis posprzedażowy. Poprośmy o telefon do firmy lub właściciela domu, w którym ostatnio został wykonany projekt.

Falownik, czyli serce fotowoltaiki

Aby energia słoneczna mogła być wykorzystana w skuteczny sposób, należy poprawnie zaprojektować i zainstalować cały system fotowoltaiczny. Ważnym jego elementem jest falownik, inaczej nazywany inwerterem PV. Wybór odpowiedniego falownika do instalacji paneli słonecznych to kluczowy krok w procesie budowy całego systemu. Zaleca się wybór inwerterów wysokiej jakości. Ich wyższa cena przełoży się bowiem na wydajność, bezpieczeństwo i dłuższą możliwość eksploatacji całej inwestycji.

- Zadaniem dobrego falownika jest maksymalnie wykorzystanie możliwości instalacji fotowoltaicznej w domu lub małej firmie - mówi Sylwia Koza, Regional Marketing Director w Solplanet - Jeśli posiada wbudowany licznik, tak jak ma to nasz trójfazowy inwerter hybrydowy Solplanet, to będzie na bieżąco informował właściciela, nie tylko o wielkości eksportu energii do sieci, lecz również o konsumpcji własnej gospodarstwa domowego lub firmy.

Podczas wyboru falownika warto też sprawdzić, czy jest on wyposażony w dwa trójfazowe wyjścia EPS. Do nich właśnie podłącza się używane na co dzień sprzęty, których praca nie powinna być przerwana nawet w przypadku zaniku prądu w sieci energetycznej. Wówczas, dzięki energii zgromadzonej w naszym magazynie, domowa lodówka czy alarm w firmie nadal będą działały.

Tak czy inaczej, zanim podejmiemy ważną i kosztowną decyzję o zainwestowaniu w system PV, koniecznie skorzystajmy z porad i doświadczenia specjalistów. Ich wiedza i liczba wykonanych projektów powinna przełożyć się na jego jakość, efektywność i trwałość.

Pamiętajmy, że jeśli system fotowoltaiczny będzie zaprojektowany i wykonany we właściwy sposób, możemy liczyć na jego bezawaryjną pracę przez długi okres, który może wynieść około 20-25 lat. W tym czasie eksploatacja będzie wymagała jedynie niewielkich nakładów finansowych związanych z konserwacją, a koszty poniesione na jego zakup i instalację zwrócą się, dzięki czemu dzisiejszy wydatek okaże się bardzo opłacalnym rozwiązaniem.

Mariusz Jackiewicz, ekspert Solplanet

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz