Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w rejonach z niestabilnymi sieciami energetycznymi. Zastosowanie instalacji z agregatem prądotwórczym umożliwia dłuższe zasilanie w momencie braku prądu z sieci.
W przypadku awarii sieci inwerter przechodzi w tryb off-grid i pracuje według jednego z dwóch scenariuszy. Gdy poziom naładowania magazynu energii jest niski, uruchamia agregat prądotwórczy. Gdy napięcie wyjściowe agregatu zostanie ustabilizowane, przekaźnik inwertera zostanie zamknięty, a agregat zasili domowe sprzęty oraz magazyn energii. Natomiast jeśli poziom naładowania magazynu jest wysoki, falownik będzie działać w trybie off-grid, dopóki poziom ten nie spadnie poniżej wcześniej ustawionej wartości, co uruchomi agregat.
Dodatkowo w przypadku, gdy w czasie awarii sieci aktywne są panele fotowoltaiczne, ładują one magazyn. Kiedy poziom jego naładowania jest wysoki, agregat zostaje wyłączony, a urządzenia są zasilane z paneli oraz magazynu. To pozwala zaoszczędzić na kosztach paliwa.
Do takiego falownika można również podłączać urządzenia niekrytyczne dla funkcjonowania gospodarstwa domowego, jak np. elektryczny podgrzewacz wody. W sytuacji, gdy moc paneli jest wystarczająca, a poziom naładowania magazynu energii wysoki, inteligentne obciążenia będą wykorzystywać nadmiar energii fotowoltaicznej do zmagazynowania energii w postaci gorącej wody.
Mariusz Jackiewicz
Technical Support Manager SOLPLANET
Na zdjęciu otwierajacym: Instalacja hybrydowa Solplanet wykonana przez firmę LemonEnergy.pl. SOLPLANET/LEMONENERGY.PL