Jak skonfigurować instalacje PV do wykorzystania do celów grzewczych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak skonfigurować instalacje PV do wykorzystania do celów grzewczych?

Biorąc pod uwagę obserwowaną ostatnio niestabilność cen nośników energii oraz ryzyko ich niedostępności, decyzja o zainstalowaniu drugiego, niezależnego źródła ciepła staje się coraz bardziej powszechna.

aktualizacja: 2023-08-21 06:45:38

Wzrost zainteresowania instalacjami PV spowodował z kolei zwrócenie uwagi ku elektrycznym źródłom ciepła, które tę naszą "zieloną energię" będą w stanie spożytkować. Obecnie najbardziej popularną formą takiego ogrzewania, w znacznym stopniu za sprawą intensywnych działań marketingowych są oczywiście pompy ciepła. Wysoki koszt zakupu i serwisowania tych urządzeń sprawia jednak, że ich wybór nie zawsze będzie optymalną decyzją w porównaniu z kotłami lub dogrzewaczami elektrycznymi.

W przypadku niewielkich domów pasywnych lub wysoce energooszczędnych, instalacja PV o mocy poniżej 10 kWp będzie odpowiednia na pokrycie zapotrzebowania na prąd takiego kotła elektrycznego. W przypadku większych, gorzej ocieplonych, czy wyposażonych w grzejniki budynków, będziemy w stanie z kolei znacząco zwiększyć poziom autokonsumpcji, choć moc naszej fotowoltaiki może nie być wówczas w 100% wystarczająca.

Dlatego też najczęściej kotły elektryczne lub dogrzewacze Strzelec/Bosman instalowane są wraz z kotłami na paliwo stałe lub kotłami gazowymi. Pozwala nam to w maksymalnym stopniu wykorzystać prąd z naszych paneli na potrzeby c.o., jednocześnie pozostawiając nam alternatywę co do wyboru sposobu ogrzewania, zależnie od aktualnie najkorzystniejszych cen.

Tomasz Jezierski
Właściciel ELTERM
www.elterm.pl
fot. otwierająca: Elterm

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!