Jak skonfigurować instalacje PV do wykorzystania do celów grzewczych?

Jak skonfigurować instalacje PV do wykorzystania do celów grzewczych?

Biorąc pod uwagę obserwowaną ostatnio niestabilność cen nośników energii oraz ryzyko ich niedostępności, decyzja o zainstalowaniu drugiego, niezależnego źródła ciepła staje się coraz bardziej powszechna.

Wzrost zainteresowania instalacjami PV spowodował z kolei zwrócenie uwagi ku elektrycznym źródłom ciepła, które tę naszą "zieloną energię" będą w stanie spożytkować. Obecnie najbardziej popularną formą takiego ogrzewania, w znacznym stopniu za sprawą intensywnych działań marketingowych są oczywiście pompy ciepła. Wysoki koszt zakupu i serwisowania tych urządzeń sprawia jednak, że ich wybór nie zawsze będzie optymalną decyzją w porównaniu z kotłami lub dogrzewaczami elektrycznymi.

W przypadku niewielkich domów pasywnych lub wysoce energooszczędnych, instalacja PV o mocy poniżej 10 kWp będzie odpowiednia na pokrycie zapotrzebowania na prąd takiego kotła elektrycznego. W przypadku większych, gorzej ocieplonych, czy wyposażonych w grzejniki budynków, będziemy w stanie z kolei znacząco zwiększyć poziom autokonsumpcji, choć moc naszej fotowoltaiki może nie być wówczas w 100% wystarczająca.

Dlatego też najczęściej kotły elektryczne lub dogrzewacze Strzelec/Bosman instalowane są wraz z kotłami na paliwo stałe lub kotłami gazowymi. Pozwala nam to w maksymalnym stopniu wykorzystać prąd z naszych paneli na potrzeby c.o., jednocześnie pozostawiając nam alternatywę co do wyboru sposobu ogrzewania, zależnie od aktualnie najkorzystniejszych cen.

Tomasz Jezierski
Właściciel ELTERM
www.elterm.pl
fot. otwierająca: Elterm

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz