Digitalizacja: przyszłość rynku instalacyjnego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Digitalizacja: przyszłość rynku instalacyjnego

Odejście od paliw kopalnych będzie wymagało dużej przemiany strukturalnej w systemach grzewczych. Z rynkiem grzewczym nieodzownie związana jest też energia elektryczna, dlatego przełom energetyczny oznacza skojarzenie sektorów elektroenergetyki, ciepłownictwa i mobilności, ale też konieczność zwiększenia efektywności energetycznej systemów i urządzeń. Dużą rolę będzie też odgrywała digitalizacja rynku.

aktualizacja: 2019-05-20 12:08:48

Digitalizacja w branży instalacyjnej oznacza cyfryzację na każdym polu: począwszy od funkcjonowania samego przedsiębiorstwa, przez opracowywanie nowych rozwiązań i produkcję, po pracę urządzeń w realnych warunkach. Digitalizacja oznacza również całościową kontrolę i zarządzanie energią cieplną w obiektach. To także kompleksowa wymiana danych i globalna integracja wszystkich systemów. Tak, aby poszczególne pomieszczenia były zintegrowane z całym budynkiem, ten z jego otoczeniem, a nawet całym miastem.

Zmiany, jakie niesie branża grzewcza dla użytkowników i instalatorów będą ogromne. Użytkownik z pewnością będzie mniej świadomy zasad pracy domowych urządzeń grzewczych. Skupi się na tym, co dla niego najistotniejsze, a więc na komforcie cieplnym, funkcjonalności i wygodzie korzystania z domowych systemów, począwszy od sterowania głosowego, na sztucznej inteligencji kończąc. Digitalizacja sprawi, że optymalna i ekonomiczna praca instalacji nie będzie wymagała praktycznie żadnego zaangażowania ze strony użytkownika.

Instalator w przyszłości będzie musiał posiąść zupełnie inną wiedzę niż dotychczas. Będzie ona oparta o szeroko pojęte technologie internetowe, komunikacyjne i informatyczne. Digitalizacja pozwoli też uniknąć wielu błędów, ponieważ nowoczesne systemy będą wskazywały odpowiedni kierunek instalatorom na każdym etapie ich pracy.

Jeśli chodzi o urządzenia to z rynku z pewnością znikną niektóre grupy produktów. W przypadku naszej oferty przestaje w niej funkcjonować kocioł na biomasę. Będzie też dalej postępował bardzo szybki rozwój urządzeń związanych z prądem, takich jak pompy ciepła, fotowoltaika, systemy zarządzania energią.

W ofercie Viessmann nigdy nie było kotła węglowego. Jedynym przejawem paliw stałych są kotły na biomasę. Z techniki olejowej i gazowej przechodzimy sukcesywnie w kierunku energii elektrycznej bazującej na OZE, a już teraz oferujemy całe zintegrowane systemy grzewcze z pełnym ich zarządzaniem przez internet.

Sebastian Walerysiak
Prezes firmy Viessmann Sp. z o.o.

www.viessmann.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny