Taras betonowy - krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Taras betonowy - krok po kroku

Tarasy betonowe budowane są wtedy, gdy ich powierzchnię planujemy pokryć płytkami betonowymi. Ich konstrukcja składa się z obramowania w formie ścianki, wylewanej z betonu lub murowanej z bloczków albo betonowej płyty opartej na gruncie.

aktualizacja: 2023-02-24 12:19:00

Wyniesienie tarasów betonowych ponad poziom terenu zazwyczaj nie przekracza 50 cm i odpowiada poziomowi podłogi na parterze domu. Podmurówka powinna być posadowiona na fundamencie, zagłębionym w gruncie do głębokości przemarzania (80-100 cm), ale na gruntach piaszczystych można fundament utworzyć płycej - 40-50 cm. Ścianki obramowania i płytę betonową trzeba oddylatować od ścian domu, wypełniając szczelinę masą elastyczną.

Taras betonowy - krok po kroku

  1. Przygotowania do wykonania tarasu betonowego na gruncie są takie same, jak przy budowie tarasu ziemnego z obramowaniem, z tym że w drugim przypadku fundament powinien być bardziej zagłębiony, aby nie wystąpiły pęknięcia spowodowane wysadzinami mrozowymi.
  2. Podkład pod betonową płytę podłogi tarasu wykonuje się z zagęszczanego warstwami piasku lub pospółki. Jego grubość powinna wynosić przynajmniej 20 cm. Betonowa podłoga tarasu z betonu B15 powinna mieć grubość ok. 10 cm. Warto ułożyć też zbrojenie przeciwprężne z siatki z drutu o średnicy 4-5 mm. W przypadku większej powierzchni tarasu należy wykonać nacięcia dylatacyjne dzielące jego powierzchnię na pola o wymiarach ok. 3x3 m. Płaszczyznę podłogi należy ukształtować ze spadkiem 1,5-2% w kierunku krawędzi.
  3. Przed ułożeniem okładziny ceramicznej, gotową płytę należy zabezpieczyć przed wnikaniem wilgoci z gruntu i przenikaniem wody z powierzchni tarasu. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku, będzie zastosowanie izolacji z tzw. płynnej folii, przeznaczonej do stosowania na zewnątrz. Umożliwia ona bezpośrednie mocowanie na jej powierzchni płytek ceramicznych, dzięki czemu nie trzeba wykonywać dodatkowej warstwy dociskowej, która jest niezbędna w przypadku użycia izolacji z papy lub zwykłej folii. 

Redaktor: Redakcja BudujemyDom, Emilia Rosłaniec
fot. otwierająca: Semmelrock

Zdaniem naszych Czytelników

Gość ghfgh

03 May 2016, 01:12

Ja nie daję na nic co jest na zewnątrz płytek. Prędzej czy później odpadną. Kładę podłoże systemowe z greinplastu. Takie kamyczki naturalne zlepione żywicą epoksydową. Ładniejsze od większości płytek i wodo,mrozo- odporne.

Gość dpMP

09 Aug 2010, 08:05

A czy duze pola powinny być zbrojone? A co jakbym chciał zabudować system odladzania?.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!