Taras betonowy - krok po kroku

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Taras betonowy - krok po kroku

Tarasy betonowe stanowią idealne rozwiązanie, gdy planujemy wykończenie ich powierzchni płytkami betonowymi. Ich konstrukcja może składać się z obramowania w formie ścianki, wylewanej z betonu lub murowanej z bloczków, albo z betonowej płyty opartej na gruncie.

aktualizacja: 2024-05-15 11:57:23

Wysokość tarasów betonowych zazwyczaj nie przekracza 50 cm i odpowiada poziomowi podłogi na parterze domu. Podmurówka, stanowiąca element obramowania, powinna być posadowiona na fundamencie zagłębionym w gruncie do głębokości przemarzania (80-100 cm). Na gruntach piaszczystych dopuszczalne jest płytsze posadowienie fundamentu, w granicach 40-50 cm. Zarówno ścianki obramowania, jak i płytę betonową należy oddylatować od ścian budynku, wypełniając powstałe szczeliny masą elastyczną.

Taras betonowy - krok po kroku

Przygotowania do wykonania tarasu betonowego na gruncie są analogiczne jak w przypadku tarasu ziemnego z obramowaniem. Różnica polega na głębokości fundamentu, który w przypadku tarasu ziemnego musi być bardziej zagłębiony, aby zapobiec pęknięciom spowodowanym przez mróz.

  1. Podbudowa. Podkład pod betonową płytę tarasu wykonuje się z zagęszczonego piasku lub pospółki układanego warstwami. Grubość podbudowy powinna wynosić co najmniej 20 cm.
  2. Płyta tarasowa z betonu B15 powinna mieć grubość około 10 cm. Zaleca się również ułożenie zbrojenia przeciwprężnego z siatki z drutu o średnicy 4-5 mm. Na większych powierzchniach tarasu należy wykonać nacięcia dylatacyjne dzielące płytę na pola o wymiarach około 3x3 m. Płaszczyzna płyty powinna zostać ukształtowana ze spadkiem 1,5-2% w kierunku krawędzi.
  3. Izolacja. Przed ułożeniem okładziny ceramicznej gotową płytę tarasową należy zabezpieczyć przed wilgocią pochodzącą zarówno z gruntu, jak i z powierzchni tarasu. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie izolacji z tzw. płynnej folii przeznaczonej do stosowania na zewnątrz. Umożliwia ona bezpośrednie mocowanie płytek ceramicznych na jej powierzchni, bez konieczności wykonywania dodatkowej warstwy dociskowej, która jest niezbędna w przypadku izolacji z papy lub zwykłej folii.

Redaktor: Emilia Rosłaniec
fot. otwierająca: Adobe Stock

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość ghfgh

03 May 2016, 01:12

Ja nie daję na nic co jest na zewnątrz płytek. Prędzej czy później odpadną. Kładę podłoże systemowe z greinplastu. Takie kamyczki naturalne zlepione żywicą epoksydową. Ładniejsze od większości płytek i wodo,mrozo- odporne.

Gość dpMP

09 Aug 2010, 08:05

A czy duze pola powinny być zbrojone? A co jakbym chciał zabudować system odladzania?.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!