Powiedz NIE alergii - zaproś jony do domu

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Powiedz NIE alergii - zaproś jony do domu

Alergia jest jednym z najczęstszych schorzeń współczesnej cywilizacji. Katar, kichanie, łzawienie oczu, duszności - osoby uczulone doskonale wiedzą, jak jej objawy potrafią uprzykrzyć życie, szczególnie w okresie wiosennym. Tego typu uporczywe dolegliwości można jednak złagodzić. Wystarczy, że wykończymy ściany w naszych domach czy mieszkaniach systemem Baumit Ionit, resztą zajmą się dobroczynne jony.

aktualizacja: 2021-10-26 11:22:47

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu bardzo rzadko słyszało się o alergii. Dziś szacuje się, że problem ten dotyka w Polsce już nawet 40 proc. społeczeństwa. Gdzie szukać przyczyny tak dużego wzrostu zachorowań? W naszym otoczeniu i sposobie życia!

Zmiany klimatyczne, idące z nimi zanieczyszczenia powietrza czy spożywana żywność - wszystko to prowadzi do powstawania reakcji alergicznych. Najczęściej rozpoznawaną odmianą jest alergia wziewna, której zwykle towarzyszą takie objawy jak kichanie, nieżyt nosa, podrażnienie oczu i trudności z oddychaniem. Pogarszający się stan powietrza sprawia, że daje ona o sobie znać nie tylko w okresach wzmożonego pylenia drzew, krzewów i traw, lecz także poza nimi. Na klimat panujący na zewnątrz nie mamy większego wpływu, jednak na jego jakość w naszych domach i mieszkaniach, już tak.

Kobieta dmuchająca nos
Alergia jest jednym z najczęstszych schorzeń współczesnej cywilizacji, fot. Baumit

Główni winowajcy

By nie dać się pokonać alergii we wnętrzach naszych mieszkań, powinniśmy przede wszystkim zminimalizować występowanie jej największych winowajców, do których należą m.in. pyłki roślin, roztocza kurzu domowego czy zarodniki grzybów.

Podstawową bronią w walce z tymi alergenami jest zadbanie o odpowiednią czystość powietrza i mieszczący się w określonym zakresie poziom wilgotności w mieszkaniu. Może on się wahać w zależności od liczby domowników czy pory roku, ale powinien mieścić się w przedziale od 40 do 60%. Każde odchylenie od zalecanego zakresu może powodować problemy zdrowotne, szczególnie jeśli doskwiera nam alergia. A o przekroczenie granicy nietrudno - pranie, gotowanie, kąpiele - każdego dnia sami generujemy sporo wilgoci w naszych domach. Także zbyt niska wilgotność ma negatywne oddziaływanie - m.in. zwiększa ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Naturalny efekt oczyszczania

Jakość powietrza w naszych domach możemy istotnie poprawić, na przykład zapraszając do wnętrz jony występujące naturalnie tylko w przyrodzie - w największym stężeniu w pobliżu wodospadów, w lesie, górach czy nad morzem. To właśnie one sprawiają, że powietrze w tych miejscach jest najczystsze, a my oddychamy pełną piersią, odczuwając jego wyjątkową świeżość. Standardowo w zamkniętych pomieszczeniach odnotowuje się niskie stężenie naturalnych jonów w powietrzu. Wystarczy jednak zadbać o odpowiednie wykończenie ścian wewnętrznych, by znacząco zwiększyć ich ilość.

Pomoże nam w tym funkcjonalny system Baumit Ionit, który aktywnie produkuje jony, oczyszczając powietrze z zanieczyszczeń. Dodatkowo reguluje wilgotność w pomieszczeniach. Wszystko to razem przekłada się na łatwiejsze oddychanie, lepszą odporność naszego organizmu oraz mniejsze ryzyko reakcji alergicznych czy infekcji wirusowych.

Pierwszoplanową rolę odgrywa w nim mineralna farba Baumit IonitColor dostępna w 66 modnych, pastelowych odcieniach. Naukowcy z niemieckiego Instytutu Fizyki Budowlanej im. Fraunhofera oraz Wiedeńskiego Uniwersytetu Medycznego potwierdzili, że farba zwiększa ilość dobroczynnych jonów w powietrzu. Te natomiast działają jak naturalne magnesy. Im wyższe jest stężenie jonów, tym więcej pyłków, drobnego kurzu czy aerozoli ulega związaniu i opada na podłogę, a zanieczyszczenia możemy łatwo usunąć podczas codziennego sprzątania. Dzięki temu nie przedostają się do płuc. Co ważne - wystarczy jedna warstwa farby, aby cieszyć się długotrwałym, niesłabnącym w czasie efektem jonizacji.

Pokój dziecka pomalowany farbą Baumit IonitColor
Pokój dziecka pomalowany farbą Baumit IonitColor

Z kolei masy szpachlowe Baumit IonitFinish i Baumit IonitFino regulują wilgotność w pomieszczeniach, utrzymując ją na zrównoważonym poziomie - pochłaniają nadmiar wody z powietrza i magazynują, po czym uwalniają w momencie, gdy zaczyna jej brakować, dbając przy tym również o optymalne warunki do produkcji jonów.

Baumit Ionit - czyste powietrze w Twoim domu

Dobroczynne jony

Działanie jonów szczególnie odczują osoby uczulone na pyłki i kurz. Stężenia tych cząsteczek w zamkniętych pomieszczeniach mogą być naprawdę wysokie. Jony pomogą je zredukować. Badania przeprowadzone na pyłkach brzozy przez niezależne jednostki naukowo-badawcze wykazały, że we wnętrzach, w których ściany pomalowano farbą Baumit IonitColor, ich stężenie zmniejsza się o wiele szybciej niż w przypadku zastosowania powłok tradycyjnych - po 30 minutach ponad 90% pyłków ulega związaniu i opada na podłoże. Nawet o 60% w ciągu 90 minut spada również stężenie aerozoli - drobnych cząstek rozproszonych w powietrzu, wydychanych podczas mówienia, śpiewania czy zwykłego oddychania, mogących być nośnikiem wirusów oraz źródłem zakażeń.

Wykres: redukcja pyłków brzozy dzięki farbom Baumit IonitColor
Wykres: redukcja pyłków brzozy dzięki farbom Baumit IonitColor

Zdrowie stanowi dla nas najważniejszą wartość, która wpływa na inne aspekty życia. Wybierając odpowiednie materiały wykończeniowe możemy w znaczącym stopniu poprawić nasze samopoczucie i zapobiec nieprzyjemnym objawom. Dzięki nowoczesnej technologii Baumit Ionit jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko reakcji alergicznych i czuć się dobrze we własnych czterech kątach.


Więcej na www.baumit.com/ionitsystem

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje