Zadaszenie tarasu wkomponowane w bryłę budynku - co jest najbardziej praktyczne, jakie rozwiązanie wybrać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zadaszenie tarasu wkomponowane w bryłę budynku - co jest najbardziej praktyczne, jakie rozwiązanie wybrać?

Ważną kwestią podczas projektowania domu z zadaszonym tarasem jest jego harmonijne wkomponowanie w bryłę budynku. Zadaszenie powinno wynikać bezpośrednio z architektury domu, stanowić ozdobę bryły i tworzyć z nią spójną całość. Taka harmonia kompozycyjna zwiększa walory wizualne nieruchomości, ale także podnosi komfort użytkowania, oferując mieszkańcom funkcjonalną i estetycznie atrakcyjną przestrzeń wypoczynkową na świeżym powietrzu.

aktualizacja: 2024-05-09 04:46:30

Zadaszenie nad tarasem pozwala na praktyczne zabezpieczenie strefy relaksu przed słońcem i deszczem, ale także chroni pomieszczenia przylegające do tarasu przed nadmiernym nasłonecznieniem i przegrzewaniem w upalne dni. Jednak należy pamiętać, że stałe zadaszenie może ograniczać dostęp naturalnego światła do wnętrza domu w sezonie jesienno-zimowym. Zadaszenie tarasu uwzględnione już na etapie projektowania domu może przyjmować różne formy - od przedłużonego okapu, przez podcienie, aż po dodatkowy trakt dachu, a wybór rozwiązania należy dostosować odpowiednio do warunków i możliwości zabudowy konkretnej działki oraz preferencji domowników.

Pod względem możliwości aranżacyjnych korzystnym wyborem są projekty domów, w których taras został zlokalizowany w podcieniu lub osłonięty poprzez dodatkowy trakt dachu. Taka strefa tarasowa doskonale nadaje się na zewnętrzną jadalnię, świetnie sprawdzi się także jako letni salon z wygodnym zestawem mebli wypoczynkowych. W projektach domów nowoczesnych często przewidziane są zadaszenia tarasów w postaci żelbetowych belek połączonych z konstrukcją budynku. Stanowią one ciekawy detal architektoniczny, rozrzeźbiając bryłę budynku. Taka konstrukcja może posiadać pełne lub ażurowe zadaszenie. Dostępne są systemowe rozwiązania do zadaszeń tego typu.

Wybierając projekt domu, w którym taras jest otwartą przestrzenią, można zastosować osłonę w formie drewnianej, czy stalowej pergoli. W połączeniu z pergolą dobrze sprawdzają się także boczne panele, które zapewniają większą prywatność na tarasie. Aby zadaszenie nad tarasem nie zacieniało zbytnio okien i wnętrza, można zdecydować się na przejrzysty materiał lub ruchome żaluzje. Planując strefę tarasową w domu, warto także uwzględnić odpowiednie oświetlenie i przygotować niezbędną instalację elektryczną.

Architekt Monika Lisowska-Łętocha
Dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+
www.archon.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!