Zasada "od projektu do realizacji" pozwoli uniknąć przykrych i kosztownych niespodzianek. Warto zatem wypisać wszystkie potrzeby przyszłych użytkowników, które ma zaspokoić nowa zabudowa. Następnie należy określić priorytety i zdecydować jakie funkcje się na nim pojawią. Możliwości jest wiele. W zależności od tego, jaką powierzchnią dysponujemy, taras możemy podzielić na: strefę relaksu, zabawy, a także letniej kuchni z grillem i wygodnym, dużym stołem.
Następny etap to dobór odpowiedniego materiału pod kątem formatu, grubości, koloru i struktury. Warto kierować się nie tyko estetyką, ale także praktycznymi aspektami użytkowania. Duże formaty pozwolą optycznie powiększyć przestrzeń i zmniejszyć ilość fug. Ważne, alby struktura wierzchniej warstwy płyty była gładka, nieporowata, co umożliwia łatwiejsze utrzymanie jej w czystości oraz daje przyjaźniejsze odczucie w użytkowaniu. Przy doborze kolorystyki należy pamiętać, że ciemne kolory zdecydowanie bardziej się nagrzewają i przy dużym nasłonecznieniu może powstać wyspa ciepła, która w porze letniej z pewnością okaże się mało przyjazna dla użytkownika.
Ostatni i najważniejszy element to sposób montażu płyt. Najpopularniejszą metodą jest zabudowa tarasu na gruncie, przy zachowaniu odpowiednich spadków (2%), dzięki czemu woda spływa od elewacji w kierunku ogrodu. Istotnym elementem jest wykonanie hydroizolacji budynku w miejscu kontaktu z materiałem nawierzchniowym oraz wykonanie odpowiedniej, dobrze zagęszczonej podbudowy, dostosowanej do rodzaju gruntu i wybranych płyt betonowych.
Martyna Purska
Brand Manager FORBET
forbet.pl
fot. otwierająca: Forbet
- Jak zamocować słup drewniany do betonu?
- Jak montować palisadę betonową?
- Jak pozbyć się mchu z trawnika, podjazdu i schodów domowym sposobem?
- Jak stworzyć zacienione miejsce wypoczynku na tarasie i w ogrodzie?