Budowa tarasu podzielona na dwa etapy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Budowa tarasu podzielona na dwa etapy

Budowa tarasu miała dwa etapy. W pierwszym roku, z dowiezionej ziemi i własnymi siłami, ukształtowaliśmy nasyp pod taras. Ten etap pozwolił upewnić się co do rozmiarów tarasu - nasyp, obsadzony trawą, tworzył łącznik z resztą działki - mówią Patrycja i Rafał - Członkowie Klubu Budujemy Dom, którzy taras użytkują od dwóch lat.

aktualizacja: 2022-01-19 09:22:51

Powierzchnia tarasu na gruncie: 38 m2.

  • Położenie: południe, wzdłuż tylnej elewacji, przy salonie, taras zbudowany na sucho.
  • Nawierzchnia: system siedmiu różnych kostek z betonu o gr. 6 cm, z ryflowanymi brzegami i powierzchnią.
  • Podkład - warstwa gruzu, piasku z cementem i samego piasku, o łącznej gr. 20 cm.
  • Obrzeża - krawężniki betonowe o gr. 8 cm.
  • Fugi - z piasku.
  • Zadaszenie tarasu: płócienny "żagiel".

Decyzja: początkowo chcieliśmy wykonać taras na mokro i wylewkę przykryć płytkami. Jednak odłożyliśmy te prace na wiosnę kolejnego roku. Wiosną już nie byliśmy tacy pewni, że chcemy zalać kawałek ziemi betonem i zastanawialiśmy się, czy taras gruntowy nie będzie lepszym rozwiązaniem. Postawiliśmy wreszcie na taras zbudowany na sucho.

Budowa miała dwa etapy. W pierwszym roku, z dowiezionej ziemi i własnymi siłami, ukształtowaliśmy nasyp pod taras. Ten etap pozwolił upewnić się co do rozmiarów tarasu - nasyp, obsadzony trawą, tworzył łącznik z resztą działki.

Drugi etap, czyli ułożenie podkładu i kostki, po upływie roku zleciliśmy fachowcom od bruków. Dokładne wymiary nawierzchni o spadku 3% to 4,7 × 7,9 m plus do tego jeszcze ścieżka łącząca taras z chodnikiem z drugiej strony budynku (7 × 1,2 m). Po obu stronach schodki. Wokół tarasu i na schodach zastosowaliśmy obrzeża o szerokości 8 cm - całość miała być solidna i na lata. W innych miejscach działki, przy traktach komunikacyjnych, mają 6 cm. Kolorystyka nawierzchni nawiązuje do elewacji domu: szary + grafit.

Na taras prowadzą schody, a część nawierzchni osłania płócienny żagiel
Na taras prowadzą schody, a część nawierzchni osłania płócienny "żagiel"

Budowa tarasu - rady i przestrogi:

Technologia i materiały są godne polecenia. Taras zachowuje się tak samo, jak każda inna nawierzchnia z kostki. Fugi z piachu umożliwiają wsiąkanie wody i przynajmniej nie ma problemu z kałużami. Obrzeża są stabilne, zapewne z uwagi na wykorzystanie szerszych krawężników. Odpukać, jeszcze nie musieliśmy nic poprawiać - to zasługa rocznego leżakowania nasypu pod taras.

Słońce nagrzewa kostkę, ale jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby nie można było stanąć na niej boso. Plamy widać szczególnie na jaśniejszej części, ale jesienny i wiosenny deszcz skutecznie je usunął. Jeszcze nie zdarzyło nam się myć nawierzchni, bo robi to za nas natura.

Oczywiście, podczas upadku bruk powoduje otarcie. Bezpieczny taras dla dzieci mamy nad garażem - zastosowaliśmy tam nawierzchnię z płyt na place zabaw. Taras na gruncie ma dostateczną szerokość i długość - mieści stół i 4 spore krzesła oraz 3-osobową huśtawkę. Zostaje miejsce na basen dla dzieci i wciąż można swobodnie przejść. Schody umożliwiają wygodną komunikację i zakreślają granice tarasu. Proponowano nam zastąpienie ich łagodnym pochyleniem, ale zdecydowaliśmy się na nie tylko przy garażu.

Zadaszenie tymczasowe to żagiel 5 × 5 m, który kosztował 300 zł + mocowania i belki podtrzymujące. Docelowe - jeszcze nie ustalone. Markiza wychodzi zbyt drogo, więc szukamy jakiejś alternatywy. Jedyną wadą żagla jest to, że po deszczu robi się w nim basen, pomimo tego, że jest naciągnięty.

Koszty budowy tarasu (materiałów i robocizny):

  • Kostka z ułożeniem 90 zł/ m2.
  • Nawiezienie ziemi 300 zł za wywrotkę.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Właściciele są zadowoleni z wielkości płyty, która, oprócz mebli, mieści huśtawkę i basen dla dzieci

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Justyna

20 Jul 2019, 21:52

Witam :) super pomysł z tym żaglem. Mam pytanie odnośnie jego i belek podtrzymujach,czy mogłabym prosić o podanie strony skąd były zakupione :)

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!