Nawierzchnie w ogrodzie - porady architekta

Nawierzchnie w ogrodzie - porady architekta

Podjazd, ścieżki, placyki możemy zaplanować samodzielnie, rozrysowując je na planie działki (najlepiej w skali 1:100) oraz w terenie - np. farbą w sprayu, sproszkowaną kredą lub wapnem. Warto jednak pamiętać przy tym o kilku ważnych kwestiach.

Streszczenie artykułu
Artykuł omawia kluczowe zasady planowania podjazdów, ścieżek i placyków wokół domu, uwzględniając aspekty estetyczne, funkcjonalne i ekologiczne. Zwraca uwagę na dobór odpowiedniego koloru, materiałów i grubości nawierzchni, aby harmonizowały z otoczeniem oraz były trwałe i łatwe w utrzymaniu. Podkreśla także znaczenie uwzględnienia roślinności oraz praktycznych rozwiązań ułatwiających użytkowanie i pielęgnację przestrzeni.

1. Kolor nawierzchni ma znaczenie

Nawierzchnie w jasnych, chłodnych barwach sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa. Odwrotnie jest z ciemnymi, intensywnymi odcieniami. Choć rozległe place ułatwiają manewrowanie autem, na mniejszych działkach mogą wyglądać przytłaczająco.

2. Uważaj na drzewa!

Trakty nie powinny przebiegać w pobliżu płytko korzeniących się drzew, bo mogłyby zostać uszkodzone przez rozrastające się korzenie. Za bezpieczną odległość uważa się granicę wyznaczoną przez zasięg korony drzewa.

Nawierzchnia ogrodowa z szarych płyt
Szarości i stonowane beże są w ostatnich latach ulubionymi kolorami architektów krajobrazu. Zestawienie ich z zielenią roślin wygląda bardzo efektownie. (fot. Libet)

3. Na styku z trawnikiem nie należy tworzyć uskoku

Nawierzchnia sąsiadująca z rabatami powinna wystawać nieco ponad ich poziom - dzięki temu nie będzie osypywała się na nią ziemia. Na styku z trawnikiem nie należy tworzyć uskoku, który utrudniałby pracę kosiarką.

4. Zaplanuj wolne przestrzenie na rośliny

Jeśli brukowana powierzchnia będzie duża, można zaplanować w niej wolne przestrzenie na posadzenie roślin - nadadzą jej lekkości.

5. Rozważ ekologiczne nawierzchnie!

Warto rozważyć budowę tzw. ekologicznych nawierzchni (ze specjalnie ukształtowanych kostek, luźno ułożonego bruku lub płyt, krat betonowych albo paneli z PVC), które nie prowadzą do ograniczenia powierzchni biologicznie czynnej. W prześwitach takich traktów dobrze sprawdza się trawa, ponieważ jest najodporniejsza na deptanie. Można ją posiać lub - gdy mamy duże odstępy między płytami - ułożyć darń z rolki, wpasowując niewielkie fragmenty w wolne przestrzenie. Sprawdzają się też niskie byliny zadarniające.

W wilgotnych i ocienionych miejscach szczeliny z czasem wypełni mech. W nawierzchniach betonowo-roślinnych chwasty wyrastają znacznie rzadziej, niż w pozostałych. Nie można jednak zapomnieć o podlewaniu roślin, zwłaszcza po posadzeniu/wysianiu nasion.

Płyta ażurowa
Płyta ażurowa (fot. Polbruk)

6. Dobierz kolor i wielkość nawierzchni do stylu domu

Podjazd przeważnie znajduje się we frontowej części działki, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę, aby współgrał z architekturą budynku oraz stylem ogrodu. Jeśli teren jest spory, a dom umiejscowiony w znacznej odległości od ulicy, droga od bramy wjazdowej do garażu może mieć przebieg falisty. Warto też pomyśleć o dużym podjeździe z rondem i przewidzieć miejsca parkingowe dla gości.

7. Wymiary podjazdu mają znaczenie

Swobodne manewrowanie autem zapewni podjazd o szerokości przynajmniej 3 m i długości 6 m. Wymiary miejsca postojowego dla samochodu osobowego to minimum 2,5 × 5 m.

8. Utrzymanie podjazdu w czystości

Gładka jednolita powierzchnia podjazdu będzie łatwiejsza do utrzymania w czystości i do odśnieżania. Na kostce w ciemnym kolorze mniej widoczne są plamy po oleju silnikowym. Sprawdzi się tutaj także bruk ekologiczny.

Nawierzchnia podjazdu w ciemnym kolorze
Na podjazdach dobrze sprawdzają się kostki betonowe w ciemniejszych odcieniach. (fot. Forbet)

9. Układaj ścieżki tam, gdzie będziesz chodził

Ścieżki powinny współgrać z charakterem ogrodu i prowadzić do najczęściej odwiedzanych miejsc (altana, drewutnia, oczko itp.), w przeciwnym razie na trawniku powstaną nieestetyczne przedepty. Na małych zabudowanych działkach nie warto jednak przesadzać z ilością traktów. Chodnik od furtki do domu powinien mieć przynajmniej 1,2-1,5 m szerokości. Ścieżki w głębi ogrodu mogą mierzyć 0,8 m.

10. Antypoślizgowa nawierzchnia

Najlepiej, gdy nawierzchnia ścieżek jest antypoślizgowa (np. z kostki płukanej) i równa, aby komfortowo się po niej chodziło i odśnieżało (należy więc dwa razy przemyśleć zakup łamanych płyt kamiennych).

11. Planowanie tarasu

Coraz więcej osób decyduje się na taras ziemny wykończony materiałem brukarskim. W porównaniu z konstrukcją na płycie betonowej jest on o wiele trwalszy. Planowaniem tarasu najlepiej zająć się już na etapie projektowania budynku. Pamiętajmy, że na ustawienie kompletu mebli ogrodowych potrzeba przynajmniej 10 m2.

Meble ogrodowe na tarasie
Meble ogrodowe na tarasie (fot. Vestone)

12. Nawierzchnia tarasu a zabrudzenia

Nawierzchnia tarasu powinna być łatwa do utrzymania w czystości. W przypadku jasnych chropowatych materiałów, plamy z kawy czy wina będą trudne do usunięcia. Dobrze sprawdzą się zaś gładkie płyty i kostki.

13. Grubość i rodzaj nawierzchni a jej przeznaczenie

Grubość i rodzaj materiału wykończeniowego zależy od przeznaczenia traktu. Te, po których będą się poruszać jedynie piesi można utwardzić cieńszym, ok. 4 cm brukiem betonowym, klinkierowym, kamiennym, bądź różnego rodzaju płytami ogrodowymi. Bruk betonowy i kamienny w obrębie podjazdu musi mieć przynajmniej 6 cm grubości. Klinkierowy może być cieńszy, z uwagi na jego większą wytrzymałość.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Probet Dasag

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie znaczenie ma kolor nawierzchni?

    Jasne i chłodne barwy sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa, natomiast ciemne odcienie mogą optycznie przytłaczać, szczególnie na mniejszych działkach.
  • Jakie zasady należy uwzględnić przy planowaniu nawierzchni obok drzew?

    Trakty nie powinny przebiegać blisko płytko korzeniących się drzew, ponieważ ich korzenie mogą uszkodzić nawierzchnię. Bezpieczna odległość to granica wyznaczona przez zasięg korony drzewa.
  • Jak zapobiec osypywaniu się ziemi na nawierzchnię sąsiadującą z rabatami?

    Nawierzchnia powinna wystawać nieco ponad poziom rabat, co zapobiegnie osypywaniu się ziemi. Na styku z trawnikiem nie należy tworzyć uskoku, aby nie utrudniać koszenia.
  • Dlaczego warto rozważyć ekologiczne nawierzchnie?

    Ekologiczne nawierzchnie pozwalają zachować powierzchnię biologicznie czynną. W prześwitach takich traktów można sadzić trawę lub niskie byliny, co zwiększa ich trwałość i zmniejsza ryzyko pojawienia się chwastów.
  • Jakie są minimalne wymiary podjazdu, aby zapewnić swobodne manewrowanie?

    Podjazd powinien mieć co najmniej 3 m szerokości i 6 m długości, a miejsce postojowe dla samochodu osobowego powinno mieć minimum 2,5 x 5 m.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Małgorzata Kolmus
Małgorzata Kolmus

Autorka artykułów związanych m.in. z wykańczaniem i urządzaniem ogrodów oraz wnętrz. Zwolenniczka koncepcji slow design w urządzaniu wnętrz, mającej na uwadze świadomy dobór produktów i indywidualne dopasowywanie rozwiązań. Prywatnie zajmuje się malarstwem, które jest jej największą pasją.

Komentarze

Sprawdź asortyment firmy
VESTONE
VESTONE
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża
Zobacz firmę
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz