Nawierzchnie w ogrodzie - porady architekta

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Nawierzchnie w ogrodzie - porady architekta

Podjazd, ścieżki, placyki możemy zaplanować samodzielnie, rozrysowując je na planie działki (najlepiej w skali 1:100) oraz w terenie - np. farbą w sprayu, sproszkowaną kredą lub wapnem. Warto jednak pamiętać przy tym o kilku ważnych kwestiach.

1. Kolor nawierzchni ma znaczenie

Nawierzchnie w jasnych, chłodnych barwach sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa. Odwrotnie jest z ciemnymi, intensywnymi odcieniami. Choć rozległe place ułatwiają manewrowanie autem, na mniejszych działkach mogą wyglądać przytłaczająco.

2. Uważaj na drzewa!

Trakty nie powinny przebiegać w pobliżu płytko korzeniących się drzew, bo mogłyby zostać uszkodzone przez rozrastające się korzenie. Za bezpieczną odległość uważa się granicę wyznaczoną przez zasięg korony drzewa.

Nawierzchnia ogrodowa z szarych płyt
Szarości i stonowane beże są w ostatnich latach ulubionymi kolorami architektów krajobrazu. Zestawienie ich z zielenią roślin wygląda bardzo efektownie. (fot. Libet)

3. Na styku z trawnikiem nie należy tworzyć uskoku

Nawierzchnia sąsiadująca z rabatami powinna wystawać nieco ponad ich poziom - dzięki temu nie będzie osypywała się na nią ziemia. Na styku z trawnikiem nie należy tworzyć uskoku, który utrudniałby pracę kosiarką.

4. Zaplanuj wolne przestrzenie na rośliny

Jeśli brukowana powierzchnia będzie duża, można zaplanować w niej wolne przestrzenie na posadzenie roślin - nadadzą jej lekkości.

5. Rozważ ekologiczne nawierzchnie!

Warto rozważyć budowę tzw. ekologicznych nawierzchni (ze specjalnie ukształtowanych kostek, luźno ułożonego bruku lub płyt, krat betonowych albo paneli z PVC), które nie prowadzą do ograniczenia powierzchni biologicznie czynnej. W prześwitach takich traktów dobrze sprawdza się trawa, ponieważ jest najodporniejsza na deptanie. Można ją posiać lub - gdy mamy duże odstępy między płytami - ułożyć darń z rolki, wpasowując niewielkie fragmenty w wolne przestrzenie. Sprawdzają się też niskie byliny zadarniające.

W wilgotnych i ocienionych miejscach szczeliny z czasem wypełni mech. W nawierzchniach betonowo-roślinnych chwasty wyrastają znacznie rzadziej, niż w pozostałych. Nie można jednak zapomnieć o podlewaniu roślin, zwłaszcza po posadzeniu/wysianiu nasion.

Płyta ażurowa
Płyta ażurowa (fot. Polbruk)

6. Dobierz kolor i wielkość nawierzchni do stylu domu

Podjazd przeważnie znajduje się we frontowej części działki, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę, aby współgrał z architekturą budynku oraz stylem ogrodu. Jeśli teren jest spory, a dom umiejscowiony w znacznej odległości od ulicy, droga od bramy wjazdowej do garażu może mieć przebieg falisty. Warto też pomyśleć o dużym podjeździe z rondem i przewidzieć miejsca parkingowe dla gości.

7. Wymiary podjazdu mają znaczenie

Swobodne manewrowanie autem zapewni podjazd o szerokości przynajmniej 3 m i długości 6 m. Wymiary miejsca postojowego dla samochodu osobowego to minimum 2,5 × 5 m.

8. Utrzymanie podjazdu w czystości

Gładka jednolita powierzchnia podjazdu będzie łatwiejsza do utrzymania w czystości i do odśnieżania. Na kostce w ciemnym kolorze mniej widoczne są plamy po oleju silnikowym. Sprawdzi się tutaj także bruk ekologiczny.

Nawierzchnia podjazdu w ciemnym kolorze
Na podjazdach dobrze sprawdzają się kostki betonowe w ciemniejszych odcieniach. (fot. Forbet)

9. Układaj ścieżki tam, gdzie będziesz chodził

Ścieżki powinny współgrać z charakterem ogrodu i prowadzić do najczęściej odwiedzanych miejsc (altana, drewutnia, oczko itp.), w przeciwnym razie na trawniku powstaną nieestetyczne przedepty. Na małych zabudowanych działkach nie warto jednak przesadzać z ilością traktów. Chodnik od furtki do domu powinien mieć przynajmniej 1,2-1,5 m szerokości. Ścieżki w głębi ogrodu mogą mierzyć 0,8 m.

10. Antypoślizgowa nawierzchnia

Najlepiej, gdy nawierzchnia ścieżek jest antypoślizgowa (np. z kostki płukanej) i równa, aby komfortowo się po niej chodziło i odśnieżało (należy więc dwa razy przemyśleć zakup łamanych płyt kamiennych).

11. Planowanie tarasu

Coraz więcej osób decyduje się na taras ziemny wykończony materiałem brukarskim. W porównaniu z konstrukcją na płycie betonowej jest on o wiele trwalszy. Planowaniem tarasu najlepiej zająć się już na etapie projektowania budynku. Pamiętajmy, że na ustawienie kompletu mebli ogrodowych potrzeba przynajmniej 10 m2.

Meble ogrodowe na tarasie
Meble ogrodowe na tarasie (fot. Vestone)

12. Nawierzchnia tarasu a zabrudzenia

Nawierzchnia tarasu powinna być łatwa do utrzymania w czystości. W przypadku jasnych chropowatych materiałów, plamy z kawy czy wina będą trudne do usunięcia. Dobrze sprawdzą się zaś gładkie płyty i kostki.

13. Grubość i rodzaj nawierzchni a jej przeznaczenie

Grubość i rodzaj materiału wykończeniowego zależy od przeznaczenia traktu. Te, po których będą się poruszać jedynie piesi można utwardzić cieńszym, ok. 4 cm brukiem betonowym, klinkierowym, kamiennym, bądź różnego rodzaju płytami ogrodowymi. Bruk betonowy i kamienny w obrębie podjazdu musi mieć przynajmniej 6 cm grubości. Klinkierowy może być cieńszy, z uwagi na jego większą wytrzymałość.

Redaktor: Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Probet Dasag

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!