Czy krokosmia jest wieloletnia?
Krokosmia jest wieloletnią rośliną, która stanowi bardzo atrakcyjną ozdobę wielu ogrodów ze względu na piękne kwiaty w kolorze czerwonym, intensywnie żółtym lub pomarańczowym.
Należy do roślin egzotycznych i przyzwyczajonych do słońca, dlatego najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych oraz w żyznej, próchniczej glebie.
Charakteryzuje się kępiastym i pionowym pokrojem, a w okresie wakacyjnym i na początku września przypada okres kwitnienia. Wówczas na łodygach pojawiają się atrakcyjne kwiaty, które mogą przetrwać nawet do października.
W okresie jesiennym nie jest konieczne przycinanie liści, ponieważ zimą będą one stanowiły dla rośliny dodatkowe zabezpieczenie przed mrozem.
Wbrew swojemu pochodzeniu i egzotycznemu rodowodowi krokosmia należy do roślin niewymagających oraz łatwych w uprawie. Zasadniczo wystarczy jej odpowiednie stanowisko i gleba, aby pięknie i zdrowo się prezentować.
Naturalnie jeszcze piękniej się rozwija, jeśli jest regularnie nawożona odpowiednio dobranymi nawozami i kiedy zapewnia się jej wilgotne, ale nie całkiem mokre, podłoże.
Czy krokosmia zimuje?
Zdecydowana większość krokosmii cechuje się bardzo ograniczoną odpornością na silny mróz, zwłaszcza podczas bezśnieżnych zim, kiedy temperatura spada poniżej zera.
W związku z tym niektóre z nich wymagają wykopania bulw jesienią. Jeśli krokosmia uprawiana jest w regionach, w których występują bardzo ostre zimy, to bez względu na odmianę już w październiku należy ją wykopać. Wykopane bulwy trzeba przechowywać wówczas w chłodnym pomieszczeniu pod warstwą piasku oraz trocin.
Osoby, które zdecydują się na to, aby krokosmia zimowała w glebie, powinny pozostawić na niej stare liście, które będą stanowiły naturalną ochronę przed mrozem, a także wysypać wokół ściółkę z kory, słomy lub zeschniętych liści.
Jeśli chodzi o odmiany krokosmii, które całkiem nieźle znoszą warunki klimatyczne panujące w naszej szerokości geograficznej, to należy wspomnieć o odmianach "Lucifer", "Sonate", "Voyager" oraz "George Davison".
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Kiedy wykopać krokosmię?
Tak, jak opisano to wyżej, niektóre z gatunków krokosmii źle znoszą minusową temperaturę. Jeśli więc zostały posadzone w miejscach, gdzie zima jest wyjątkowo mroźna, bulwy krokosmii wykopuje się już w październiku, aby zabezpieczyć je przed zimą w chłodnym pomieszczeniu.
Dzięki temu zabiegowi zyskamy pewność, że roślina przetrwa trudny dla niej okres, a bulwy zakopane w dogodnych miejscach po okresie zimowym, wiosną ponownie będą imponowały swoją urodą.
Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Fotografia otwierająca: Cillas