Wiosenne nawożenie ogrodu w 6 krokach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wiosenne nawożenie ogrodu w 6 krokach

Przymierzam się do pierwszego wiosennego nawożenia w swoim ogrodzie. Nie mam dużego doświadczenia w pielęgnacji roślin, dlatego proszę o kilka wskazówek.

aktualizacja: 2021-05-11 11:46:01

Zasilaj rośliny regularnie i najlepiej naturalnie, a odwdzięczą się silnym wzrostem, obfitym kwitnieniem i owocowaniem, a przede wszystkim brakiem problemów! Bo silne i mocne są mniej podatne na choroby i szybko się regenerują. Nawożenie nie jest trudne, ale bardzo często wykonywane jest niepotrzebnie bądź nieprawidłowo. Przed zabiegiem warto poznać kilka wskazówek, by uniknąć błędów.

Wiosenne nawożenie: poznaj wymagania roślin

Wiosenne nawożenie - krok 1.

Poznaj indywidualne wymagania roślin w swoim ogrodzie, by zapewnić im odpowiednie warunki - miejsce, glebę i pielęgnację. Znając ich potrzeby łatwo dobierzesz odpowiedni nawóz, dawkę oraz termin stosowania. Stosuj nawozy sztuczne sporadycznie - tylko wtedy, gdy jest to konieczne, a organiczne regularnie - wiosną i jesienią (fot. © Beornbjorn / Fotolia)

Wiosenne nawożenie: sprawdź strukturę ziemi

Wiosenne nawożenie - krok 2.

Sprawdź strukturę ziemi. Weź w dłoń garstkę podłoża i mocno ściśnij. Gleba gliniasta - uformuje zwartą kulkę i pobrudzi palce, piaszczysta - rozpadnie się w dłoni. Idealna ziemia ogrodowa to taka, która po ściśnięciu lekko pobrudzi palce i rozpadnie się na duże grudki, gdyż będzie się składać z różnych frakcji (m.in. gliniastej i piaszczystej) i materii organicznej. (fot. © Hikdaigaku86 / Fotolia)

Wiosenne nawożenie: pobierz próbkę gleby

Wiosenne nawożenie - krok 3.

Pobierz próbkę gleby, by zbadać jej skład mineralny w jednej z okręgowych stacji chemiczno-rolniczych. Koszt podstawowego badania nie przekracza 30 złotych, a poznasz dokładny skład gleby i zawartość przyswajalnych dla roślin najważniejszych pierwiastków. Dzięki tej wiedzy, łatwo i szybko uzupełnisz niedobory. (fot. © 279photo / Fotolia)

Wiosenne nawożenie: zbadaj pH gleby

Wiosenne nawożenie - krok 4.

Zbadaj pH gleby prostym pH-metrem wtykanym w glebę lub kwasomierzem glebowowym (z ceramiczną płytką) typy Helliga. Gleby zasadowe i obojętne można zakwasić (obniżyć ich odczyn), dodając do nich nawóz - siarczan amonu lub kwaśny torf, za to nawożenie nawozami wapniowymi - wapnem, kredą dolomitem podnosi odczyn gleb kwaśnych (tzn. odkwasza). (fot. © Sergey Kamshylin / Fotolia)

Wiosenne nawożenie: wybierz odżywkę mineralną

Wiosenne nawożenie - krok 5.

Wybierz stałą lub płynną odżywkę mineralną, by precyzyjnie zaaplikować nawóz i uzupełnić niedobory składników pokarmowych. Pamiętaj, że rośliny "piją", a nie "jedzą", więc po zastosowaniu nawozu podlej ziemię, by składniki pokarmowe mogły się rozpuścić. Stosuj najlepiej granulowane nawozy, gdyż działają długo i bezpiecznie. (fot. © Galinka / Fotolia)

Wiosenne nawożenie: dodaj materię organiczną

Wiosenne nawożenie - krok 6.

Dodaj materię organiczną w postaci kompostu lub dobrze rozłożonego obornika (może być suszony). Poprawia przepuszczalność ciężkiej gleby gliniastej i magazynowanie wody lekkiej gleby piaszczystej. Wprowadza także próchnicę, pożyteczne mikroorganizmy glebowe i przyciąga dżdżownice, które poprawiają i użyźniają glebę. (fot. © Kaliantye / Fotolia)

Redaktor: Paweł Romanowski

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!