Wiosenne nawożenie ogrodu w 6 krokach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wiosenne nawożenie ogrodu w 6 krokach

Przymierzam się do pierwszego wiosennego nawożenia w swoim ogrodzie. Nie mam dużego doświadczenia w pielęgnacji roślin, dlatego proszę o kilka wskazówek.

Zasilaj rośliny regularnie i najlepiej naturalnie, a odwdzięczą się silnym wzrostem, obfitym kwitnieniem i owocowaniem, a przede wszystkim brakiem problemów! Bo silne i mocne są mniej podatne na choroby i szybko się regenerują. Nawożenie nie jest trudne, ale bardzo często wykonywane jest niepotrzebnie bądź nieprawidłowo. Przed zabiegiem warto poznać kilka wskazówek, by uniknąć błędów.

Wiosenne nawożenie: poznaj wymagania roślin

Wiosenne nawożenie - krok 1.

Poznaj indywidualne wymagania roślin w swoim ogrodzie, by zapewnić im odpowiednie warunki - miejsce, glebę i pielęgnację. Znając ich potrzeby łatwo dobierzesz odpowiedni nawóz, dawkę oraz termin stosowania. Stosuj nawozy sztuczne sporadycznie - tylko wtedy, gdy jest to konieczne, a organiczne regularnie - wiosną i jesienią (fot. © Beornbjorn / Fotolia)

Wiosenne nawożenie: sprawdź strukturę ziemi

Wiosenne nawożenie - krok 2.

Sprawdź strukturę ziemi. Weź w dłoń garstkę podłoża i mocno ściśnij. Gleba gliniasta - uformuje zwartą kulkę i pobrudzi palce, piaszczysta - rozpadnie się w dłoni. Idealna ziemia ogrodowa to taka, która po ściśnięciu lekko pobrudzi palce i rozpadnie się na duże grudki, gdyż będzie się składać z różnych frakcji (m.in. gliniastej i piaszczystej) i materii organicznej. (fot. © Hikdaigaku86 / Fotolia)

Wiosenne nawożenie: pobierz próbkę gleby

Wiosenne nawożenie - krok 3.

Pobierz próbkę gleby, by zbadać jej skład mineralny w jednej z okręgowych stacji chemiczno-rolniczych. Koszt podstawowego badania nie przekracza 30 złotych, a poznasz dokładny skład gleby i zawartość przyswajalnych dla roślin najważniejszych pierwiastków. Dzięki tej wiedzy, łatwo i szybko uzupełnisz niedobory. (fot. © 279photo / Fotolia)

Wiosenne nawożenie: zbadaj pH gleby

Wiosenne nawożenie - krok 4.

Zbadaj pH gleby prostym pH-metrem wtykanym w glebę lub kwasomierzem glebowowym (z ceramiczną płytką) typy Helliga. Gleby zasadowe i obojętne można zakwasić (obniżyć ich odczyn), dodając do nich nawóz - siarczan amonu lub kwaśny torf, za to nawożenie nawozami wapniowymi - wapnem, kredą dolomitem podnosi odczyn gleb kwaśnych (tzn. odkwasza). (fot. © Sergey Kamshylin / Fotolia)

Wiosenne nawożenie: wybierz odżywkę mineralną

Wiosenne nawożenie - krok 5.

Wybierz stałą lub płynną odżywkę mineralną, by precyzyjnie zaaplikować nawóz i uzupełnić niedobory składników pokarmowych. Pamiętaj, że rośliny "piją", a nie "jedzą", więc po zastosowaniu nawozu podlej ziemię, by składniki pokarmowe mogły się rozpuścić. Stosuj najlepiej granulowane nawozy, gdyż działają długo i bezpiecznie. (fot. © Galinka / Fotolia)

Wiosenne nawożenie: dodaj materię organiczną

Wiosenne nawożenie - krok 6.

Dodaj materię organiczną w postaci kompostu lub dobrze rozłożonego obornika (może być suszony). Poprawia przepuszczalność ciężkiej gleby gliniastej i magazynowanie wody lekkiej gleby piaszczystej. Wprowadza także próchnicę, pożyteczne mikroorganizmy glebowe i przyciąga dżdżownice, które poprawiają i użyźniają glebę. (fot. © Kaliantye / Fotolia)

Redaktor: Paweł Romanowski

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje