Jak pielęgnować grudnik (kwiat)?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak pielęgnować grudnik (kwiat)?

Grudnik to dekoracyjna roślina z rodziny kaktusowatych, która najczęściej zakwita zimą. Jej kwiaty są niezwykle urocze. Jak pielęgnować grudnika, aby był wyjątkową ozdobą mieszkania?

aktualizacja: 2022-09-22 08:46:06

Kiedy kwitnie grudnik?

Roślina ta jest zwana także grudniakiem, zygokaktusem, kaktusem bożonarodzeniowym lub szlumbergerą. Do polskich domów trafił on brazylijskich lasów. Takie pochodzenie sprawia, że ma on dość specyficzne wymagania uprawowe.

Zazwyczaj zaczyna kwitnąć w listopadzie, a więc brazylijską wiosną. Często potrafi ozdobić mieszkanie akurat na święta Bożego Narodzenia i kwitnąć przez kilka zimowych tygodni. Niemniej nie jest to regułą. Jeśli jest odpowiednio pielęgnowany, to potrafi zakwitnąć nawet w kwietniu.

W okresie kwitnienia wśród postrzępionych lub gładkich liści pojawia się przepiękny parasol białych, kremowych, czerwonych lub różowych kwiatów. W wyniku wielu zabiegów hodowlanych powstały nawet takie odmiany, które mają kwiaty żółte lub w kolorze ciemnego bursztynu.

Jakie warunki lubi grudnik?

W naturalnych warunkach roślina ta rośnie pod liśćmi wierzchołków drzew, zatem preferuje jasne miejsca do których nie docierają bezpośrednio promienie słońca. Najlepiej jest zatem ustawić grudnika w oknie skierowanym na wschód lub północ.

Nie przepada on za wysokimi temperaturami. Najlepiej wzrasta w 20°C, a w okresie spoczynku temperatura powinna być jeszcze niższa.

Chcąc wyhodować bujnego zygokatusa należy posadzić go w ziemi dobrze przepuszczającej wodę. Najlepiej o lekko kwaśnym odczynie. Bardzo ważne jest również to, aby pamiętać o warstwie drenażu w doniczce. Korzenie grudnika nie mogą bowiem tkwić w mokrej ziemi, zatem dno dobrze jest wysypać żwirem, drobnymi kamykami lub keramzytem.

Roślina ta magazynuje wodę w łodygach, dzięki czemu dość dobrze znosi okresowe niedobory wody. Niemniej ważne jest, aby ziemia była zawsze lekko wilgotna.

Poza okresami spoczynku grudnika warto nawozić co 3-4 tygodnie biohumusem. Świetnym pomysłem jest również stosowanie nawozów do kaktusów czy sukulentów.

Roślina ta ma zwisający pokrój, zatem ważne jest, aby doniczkę ustawić w taki sposób, aby jej pędy mogły swobodnie opadać.

Jak pielęgnować grudnika, aby zakwitł?

Zygokaktus potrafi obficie zakwitnąć,ale tylko wtedy, gdy ma zapewniany okres odpoczynku. W tym celu od września do października należy mu zapewnić temperaturę ok. 12 - 15°C. Wówczas to grudnika najlepiej jest postawić na tarasie lub na balkonie, w miejscu dobrze osłoniętym od deszczu i wiatru.

Bardzo ważne jest, aby w okresie odpoczynku grudnika nie nawozić oraz ograniczyć jego podlewanie. A gdy pojawią się pierwsze pąki, to należy zacząć c zęściej wykonywać te zabiegi pielęgnacyjne.Wówczas to należy także przenieść roślinę w takie miejsce, w którym ma zdobić mieszkanie.

Przenosząc grudnika w okresie intensywnego kwitnienia może on stracić wszystkie kwiaty. A gdy roślina skończy kwitnąć, co ma miejsce najczęściej w lutym lub marcu, a jej łodygi zaczną tracić połysk, to wówczas należy zapewnić jej drugi okres odpoczynku.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Fotografia otwierająca: pixabay.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!