Nawożenie trawnika - poradnik dla początkujących

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Nawożenie trawnika - poradnik dla początkujących

Uzyskanie gęstego, żywozielonego dywanu z trawy bez prześwitów nie jest łatwe, ale wykonalne. Trawnik zalicza się do tych elementów w ogrodzie, którym trzeba poświęcić mnóstwo uwagi. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie. Warto to zrobić właśnie wiosną.

Dlaczego nawozimy trawnik?

Trawa ma zadziwiające zdolności regeneracyjne, szybko odrasta nawet przy częstym koszeniu. Aby jednak jej wzrost był harmonijny, była gęsta i miała silny system korzeniowy, powinno się ją regularnie nawozić (i nawadniać). Niestety, jest to jeden z tych zabiegów, przy których można popełnić sporo błędów i zaszkodzić zieleni. Jak się tego ustrzec?

Uniwersalne zasady nawożenia trawnika:

  • należy wykorzystywać racjonalne i zróżnicowane dawki nawozów. Zarówno niedobór, jak i nadmiar składników pokarmowych jest szkodliwy, np. zbyt dużo azotu powoduje żółknięcie trawy;
  • preparaty trzeba dostosować do pory roku (jesienią nie wolno aplikować azotowych);
  • nawozy trzeba rozkładać precyzyjnie. Skupiska granulek mogą powodować poparzenie murawy. Do dokładnego rozprowadzania mieszanki warto użyć siewnika. Ręczny zabieg wymaga wprawy. Częsty błąd to nierównomierne i zbyt gęste rozsypanie nawozu;
  • produkty zaleca się aplikować po skoszeniu trawy. Najlepiej w pochmurny dzień. Dobrze jeśli gleba jest lekko wilgotna, ale źdźbła suche;
  • im trawnik jest intensywniej użytkowany, tym silniejszego wymaga nawożenia (i nawadniania).
Nawożenie należy wykonać po skoszeniu (fot. z lewej: Makita) i zebraniu ściętej trawy (fot. z prawej: Fiskars).

Pierwsze nawożenie - przygotowanie stanowiska

Pierwszym działaniem przed założeniem trawnika jest przyszykowanie podłoża. Obejmuje ono nie tylko oczyszczenie, przekopanie i wyrównanie, ale także użyźnianie gleby. Często teren wzbogaca się zakupioną żyzną ziemią, którą miesza się z wierzchnią warstwą gruntu.

Bardzo skutecznym zabiegiem, i na glebach lekkich, i na ciężkich, jest dodanie obornika oraz kompostu. Zwykle 20-40 kg/10 m². Obornik dobrze przekompostowany stosuje się wiosną, tuż przed zakładaniem trawnika. Obornik świeży lepiej wymieszać z ziemią jesienią, a trawnik założyć wiosną.

Przy wykorzystywaniu kompostu nie ma takich ograniczeń. Przyśpiesza on produkcję próchnicy na glebach lekkich, przyczynia się do rozluźnienia gleby ciężkiej, jest przy tym "lekki" i całkowicie bezpieczny. Nawożenie obornikiem to jeden ze sposobów poprawy parametrów podłoża i dostarczenia trawie składników pokarmowych.

Regulacja odczynu PH

Odczyn gleby wpływa m.in. na skuteczność pobierania składników pokarmowych i zdrowotność trawy. Warto jeszcze przed założeniem murawy pobrać próbki ziemi i sprawdzić jej odczyn za pomocą miernika pH (urządzenia są dostępne w sklepach ogrodniczych). Później pomiarów dokonuje się co 3-4 lata. Optymalna wartość pH gleby przeznaczonej pod trawnik to 5,5-6,5. W zakwaszonym podłożu wzrost roślin jest słabszy, natomiast często pojawia się problem z chwastami i mchem.

Żółte plamy na trawie
Żółte plamy na trawie mogą świadczyć o tym, że wymaga ona nawożenia. Takie ślady mogą też pojawić się w miejscach, gdzie nawóz rozsypano w nadmiarze. Trzeba więc sporej ostrożności podczas aplikacji. (fot. Public Domain Pictures)

Przy odczynie niższym od zalecanego, dobrze jest przeprowadzić wapnowanie. Nawozów wapniowych nie łączy się z innymi (w takim przypadku rezygnuje się z obornika). Po zastosowaniu takich produktów trzeba odczekać co najmniej 3-4 tygodnie, zanim zaaplikuje się kolejny nawóz. Do wapnowania powszechnie wykorzystuje się dolomit (należy do wolno działających, ale bezpiecznych nawozów).

Na gleby ciężkie powinno się dobrać większe jego stężenie, niż na lekkie. Zaleca się dopasować dawkę do aktualnego pH, typu gleby i nawozu. Można przyjąć, że średnio na glebach lekkich rozsypuje się 20-30 kg dolomitu, na ciężkich 30-40 kg na 100 m2 trawnika. Zabiegi wykonuje się na przedwiośniu lub przed zimą.

Infografika: Wpływ pierwiastków na trawnik
Infografika: Wpływ pierwiastków na trawnik

Coroczne nawożenie trawnika

Zabiegi przeprowadza się zwykle 3 albo 4 razy w sezonie (nawozy działające szybko) bądź 1 albo 2 (wersje o spowolnionym działaniu). Należy stosować je naprzemiennie (odmienne rodzaje), aby dostarczyć korzeniom zróżnicowanych pierwiastków pokarmowych.

Wiosną stosuje się produkt azotowy (średnio 1,5-2 kg na 100 m² powierzchni trawnika). Często wybierana jest saletra amonowa oraz mocznik.

Granulat do nawożenia trawnika

Nawóz do trawnika najczęściej ma formę drobnego granulatu (fot. górna: Depositphoto) sprzedawanego w wiaderkach (fot. po prawej: OBI) lub w workach o różnej pojemności (fot. po lewej: OBI).

Młody trawnik zasila się po pierwszym koszeniu. Warto zastosować środek zawierający dużo fosforu, przyśpieszający rozwój młodych roślin. Kolejny zabieg przeprowadza się w maju lub czerwcu (nawozy wieloskładnikowe). Dawki są podobne, przy czym zawsze trzeba przestrzegać zaleceń producenta. Na przełomie sierpnia i września rekomenduje się podanie nawozu jesiennego, przygotowującego darń do zimy. Mieszanki potasowe można stosować także w czasie letniej suszy.

Dzięki zrównoważonemu nawożeniu i właściwej systematycznej pielęgnacji trawnik będzie się efektowną wizytówką ogrodu przez cały rok.

Michał Mazik
fot. otwierająca: Fiskars

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość jamanka

14 Sie 2020, 06:31

Nawóz wieloskładnikowy trawnikowy jest dobry jeżeli będzie regularnie stosowany w odpowiednich dawkach

time image

Gość nataliia

24 Lip 2020, 08:39

Moim zdaniem wieloskladnikowy nawóz trawnikowy jest najlepszy, wystarczy regularnie stosować i dbać . 

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje