Archiwum

Kotły gazowe
Magazyn - artykuły
Kotły gazowe
Nowoczesne kotły gazowe są dla użytkowników niemal bezobsługowe. Wystarczy dobrze zaprogramować ich pracę na automatycznym sterowniku i co roku wykonywać okresowe przeglądy. To jeden z głównych powodów popularności tych urządzeń. Wyjątkowo bogata oferta rynkowa umożliwia ich optymalny dobór do konkretnych potrzeb. Wypowiadający się niżej użytkownicy różnych modeli kotłów gazowych przyznali, że podczas ich wyboru potrzebowali wsparcia fachowców. 
Kotły na paliwa stałe
Magazyn - artykuły
Kotły na paliwa stałe
Stosowanie kotłów na paliwa stałe jest w Polsce nadal powszechne. Wynika to głównie z ceny paliw i kosztu urządzeń grzewczych, ale również po prostu z przyzwyczajenia. Coraz więcej Polaków podczas doboru tego rodzaju kotłów, oprócz ceny, zwraca jednak uwagę na komfort obsługi i sprawność urządzenia. O zakupie oraz bieżącej eksploatacji opowiedzieli nam użytkownicy różnych kotłów na paliwa stałe.
Zgodnie z zasadami feng shui
Magazyn - artykuły
Zgodnie z zasadami feng shui
Ewa i Irek nie chcieli sztampowego domu, zbudowanego według taniego gotowego projektu. Marzyli o niepowtarzalnym domu z wnętrzami, zaprojektowanymi według zasad feng shui. Miał go otaczać na wpół dziki ogród, w którym można obserwować rodzimą faunę i florę.
340 m2 za 700 000 zł
Magazyn - artykuły
340 m2 za 700 000 zł
Mieszkanie w dużym domu nie zawsze oznacza duże wydatki na jego utrzymanie. Dom Agaty i Konrada jest tego przykładem. Ponadto, jego budowa nie była tak kosztowna, jak by się mogło wydawać. Co sprawiło, że tak solidnie zbudowany i wyposażony budynek bez umeblowania kosztował „tylko” 700 000 zł, podczas gdy inni wydaliby na niego dwa razy więcej? Jak to możliwe, że jego utrzymanie kosztuje tyle, co eksploatacja większości mniejszych murowanych domów?
Pompa ciepła - Nowe oblicze ogrzewania
Magazyn - artykuły
Pompa ciepła - Nowe oblicze ogrzewania
Zastąpienie kotła c.o. pompą ciepła może zająć zaledwie jeden dzień. Korzyścią będą niskie koszty eksploatacji, bezobsługowe i czyste działanie ogrzewania. Operację wymiany można przeprowadzić na różne sposoby i warto się do niej przygotować, tak by wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszego domu i działki.
Odkurzacz centralny
Magazyn - artykuły
Odkurzacz centralny
Z roku na rok rośnie zainteresowanie systemami odkurzania centralnego. Wybierają je nie tylko właściciele obecnie budowanych domów. Coraz częściej chcą z nich korzystać również właściciele budynków już istniejących. Doskonałym momentem do zamontowania centralnego odkurzacza jest remont, modernizacja czy rozbudowa. Okazuje się, że przyłączenie tej nowej, ale bardzo wygodnej dla domowników instalacji nie jest wtedy dużo droższe, niż w domach właśnie budowanych. A i remont z tym związany często bywa mniejszy niż się wydaje na początku.
Kominy
Magazyn - artykuły
Kominy
Znaczny wpływ na właściwe funkcjonowanie oraz trwałość komina ma staranność jego wykonania i jakość użytych materiałów. Oprócz tego niezwykle ważne jest, by materiał ten był dostosowany do rodzaju gazów, jakie komin ma odprowadzać. Zatem już na etapie projektu domu należy zdecydować o rodzaju kotła i dobrać właściwy typ komina.
Podjazd na 6 sposobów
Magazyn - artykuły
Podjazd na 6 sposobów
Podjazd można zbudować na wiele sposobów, zależnie od naszego budżetu oraz upodobań. Najbardziej popularne są nawierzchnie brukowane. Ale o ile bruk betonowy dostępny jest w przystępnej cenie, to kamienny i klinkierowy stanowi bardziej ekskluzywną opcję. Najtańszą nawierzchnię wykonamy z kruszywa. Niskobudżetowym rozwiązaniem jest także wybetonowanie podjazdu (lub jedynie dwóch pasów pod koła samochodów).
Remont łazienki od A do Z
Magazyn - artykuły
Remont łazienki od A do Z
Modernizacja starej łazienki niesie ze sobą wiele wyzwań. Wszystko uzależnione jest od zakresu remontu, który z kolei najczęściej ograniczony jest naszymi możliwościami finansowymi. Często stara łazienka jest zbyt mała i niefunkcjonalna, więc warto zastanowić się nad adaptacją innego pomieszczenia na nowy pokój kąpielowy.
Wyposażenie domu w instalację inteligentną
Magazyn - artykuły
Wyposażenie domu w instalację inteligentną
Systemy zarządzania budynkiem coraz bardziej upowszechniają się w do mach jedno rodzinnych. Łącząc ze sobą instalacje oraz urządzenia (których w domach ciągle przybywa), tworzą jednolity system kontroli i sterowania. Inwestor może dopasowywać go do zmieniających się potrzeb i rozbudowywać. Instalacja sama reaguje na wszelkie zmiany, a in formacja pochodząca z jednego czujnika jest wykorzystywana przez wiele urządzeń, np. sygnał czujnika otwarcia okna odbierze instalacja alarmowa, ale może on też wpłynąć na działanie instalacji grzewczej i wentylacyjnej.
Modernizacja instalacji elektrycznej
Magazyn - artykuły
Modernizacja instalacji elektrycznej
Stara instalacja elektryczna jest często przeciążona, niewygodna i nie odpowiada dzisiejszym standardom bezpieczeństwa. Zakres prac remontowo-modernizacyjnych zależy od tego, jaki jest jej stan i czy decydujemy się na wykonanie bruzd w tynku na ścianach i sufitach.
Modernizacja ogrzewania
Magazyn - artykuły
Modernizacja ogrzewania
Modernizację instalacji grzewczej zwykle kojarzymy z wymianą kotła lub grzejników. Jednak możliwości jest znacznie więcej. Nie dokonując wcale dużych zmian, możemy mieć np. ogrzewanie podłogowe w łazienkach, poprawić sprawność instalacji i zwiększyć komfort obsługi. Także, gdy coś działa źle, to winny wcale nie musi być kocioł lub grzejniki. Często wystarczą wtedy drobne zmiany i właściwa regulacja.
Wymiana pokrycia dachu i orynnowania
Magazyn - artykuły
Wymiana pokrycia dachu i orynnowania
Do remontu dachu właścicieli domów najczęściej skłaniają problemy ze szczelnością, niewystarczające ocieplenie lub nawet jego brak. Zwykle tak poważne przedsięwzięcie oznacza początek generalnego remontu domu. Kosztuje sporo, ale porządnie wykonane nowe pokrycie nie powinno wymagać w zasadzie żadnych poważnych napraw przez kilkadziesiąt lat. Trzeba dobrze przemyśleć jego wybór i, co najważniejsze, zatrudnić doświadczonych dekarzy.
Ocieplanie ścian zewnętrznych
Magazyn - artykuły
Ocieplanie ścian zewnętrznych
Straty ciepła to jeden z największych problemów mieszkańców domów jednorodzinnych. Kwestia ta szczególnie dotyczy właścicieli budynków stawianych ponad 20 lat temu, kiedy to wymogi dotyczące maksymalnej dopuszczalnej izolacyjności cieplnej były znacznie wyższe niż obecnie. Od 1997 roku obowiązują przepisy, wg których wartość U ścian warstwowych nie może przekraczać 0,3 W/(m2•K), w 1983 roku wartość ta była ponad dwukrotnie wyższa i wynosiła 0,75. Remontując dom, warto więc dążyć do uzyskania obecnych standardów, mających na celu oszczędzanie energii w dużo większym stopniu, niż to było 30 lat temu.
Wymiana okien
Magazyn - artykuły
Wymiana okien
Jesień i zima są porami roku, podczas których wszelkie wady okien szczególnie dają się nam we znaki: ciepło uciekające przez nieszczelności, hałas dobiegający z ulicy, wiatr podwiewający firanki, śnieg gromadzący się na parapecie. Wymiana uszczelek i wyregulowanie okuć mogą pomóc przetrwać ten okres, ale by sytuacja się nie powtórzyła, przed kolejną zimą okna warto wymienić. Inwestycja, choć nietania, poza komfortem mieszkania w ciepłym i cichym domu przyniesie także wymierne korzyści w postaci mniejszych opłat za ogrzewanie.
Adaptacja poddasza
Magazyn - artykuły
Adaptacja poddasza
Prawdopodobnie większość nowych domów jednorodzinnych w Polsce ma poddasza użytkowe. Nic więc dziwnego, że i właściciele starszych budynków często myślą o adaptacji strychów. W końcu to sposób na powiększenie użytecznej przestrzeni w domu bez jego rozbudowy i w większości przypadków od rozbudowy znacznie tańszy. Jednak przystosowanie strychu na cele mieszkalne to, wbrew pozorom, złożone przedsięwzięcie, więc trzeba się za nie zabrać w sposób systematyczny i z dobrze obmyślonym planem.
Sauny
Magazyn - artykuły
Sauny
Jeśli chcemy zahartować organizm przed okresem przeziębień i chłodów, oczyścić go z toksyn i stresu, a przy okazji stracić trochę na wadze, zbudujmy w domu saunę. Gorące powietrze może zdziałać cuda! Wiedzą coś o tym Finowie, od wieków stosujący tego rodzaju terapię i relaks. Czytelnicy Budujemy Dom opowiedzieli nam dlaczego, w jaki sposób i za ile zbudowali w swoich domach saunę. Nikt z wypowiadających się nie żałuje tej inwestycji.
Alarmy, domofony, wideodomofony
Magazyn - artykuły
Alarmy, domofony, wideodomofony
Nie ma uniwersalnego sposobu zabezpieczenia domu. Tym niemniej jest to indywidualna sprawa, zależna od wielu czynników. Domofon albo wideodomofon to podstawowe urządzenia, zatrzymujące gości przy furtce i pozwalające na porozumienie się z nimi. Systemy alarmowe zapewniają właścicielom większe bezpieczeństwo – pod warunkiem, że zostaną fachowo wykonane. O projektowaniu i montażu zabezpieczeń opowiedzieli nasi Czytelnicy
Termomodernizacja domu z lat 30.
Magazyn - artykuły
Termomodernizacja domu z lat 30.
Murowany dom z lat 30. XX wieku położony w malowniczej zielonej okolicy zachwyca oryginalną architekturą. Nie zachwyca jednak obecnym stanem nie remontowana od lat elewacja. Przez ostatnie lata właściciele powoli remontują dom, do tej pory zmodernizowali system grzewczy i podłączyli budynek do kanalizacji, na bieżąco wykonują także drobne naprawy. Na najbliższą przyszłość zaplanowali gruntowny remont, polegający głównie na poprawie izolacyjności cieplnej budynku, czyli wymianie okien, ociepleniu ścian zewnętrznych i odnowieniu elewacji oraz dociepleniu dachu i wymienia jego pokrycia. Termomodernizacja ma nie tylko znacznie obniżyć koszty eksploatacji budynku, ale również poprawić komfort życia mieszkańców.
Modernizacja i rozbudowa o dodatkowe 200 m2
Magazyn - artykuły
Modernizacja i rozbudowa o dodatkowe 200 m2
Chcąc uniknąć ponaddwudziestokilometrowych dojazdów do własnej firmy, Elżbieta i Marek zdecydowali się na budowę domu w jej pobliżu. Szukali ładnej działki. Dom miał rosnąć w miarę bieżących dochodów, bez zaciągania kredytów. Ich plany zmieniły się, kiedy w pobliżu firmy znaleźli piękną zadrzewioną działkę z domem. Wyremontowali go i rozbudowali.
Wymiana kotła na olej na pompę ciepła
Magazyn - artykuły
Wymiana kotła na olej na pompę ciepła
Dopóki cena oleju opałowego była niska, Basia i Piotr akceptowali koszty ogrzewania budynku i przygotowania c.w.u. tym paliwem. Jednak kiedy cena oleju gwałtownie wzrosła, a kwota za jego używanie sięgnęła 15 000 zł, zdecydowali się na zamontowanie pompy ciepła. Modernizacja systemu grzewczego nie była dla nich uciążliwa, a koszty za ogrzewanie zmniejszyły się o połowę.
Zdaniem architekta - Współpraca z architektem wnętrz
Magazyn - artykuły
Zdaniem architekta - Współpraca z architektem wnętrz
Na samym wstępie wypadałoby wspomnieć o różnicy między dwoma profesjami: architektem i dekoratorem wnętrz. Polega ona na zakresie oferowanych usług. W przypadku dekoratora są to wyłącznie działania estetyczne, polegające na doborze kolorystyki, materiałów i wyposażenia do zastanego wnętrza. W wypadku architekta dochodzi do tego cały wachlarz działań związanych zarówno z architekturą i konstrukcją budynku, jak i instalacjami wewnętrznymi, a także z projektowaniem i nadzorowaniem wykonawstwa mebli i innych nietypowych i opracowywanych indywidualnie elementów wyposażenia wnętrz. Jest to więc pierwszy etap wyboru: określenie, jakiego zakresu prac oczekujemy.
Nawierzchnie
Magazyn - artykuły
Nawierzchnie
Kolejnym etapem w urządzaniu przydomowej przestrzeni jest wykonanie nawierzchni podjazdów i ścieżek. Z czego je ułożyć by suchą stopą dotrzeć do domu, a spacer po ogrodowych zakątkach był przyjemnością?
Drzwi
Magazyn - artykuły
Drzwi
Pora na wyposażenie domu w drzwi oznacza koniec zmagań z budową, ściany są już otynkowane i pomalowane a posadzki wykończone. Wybór odpowiednich modeli nie jest jednak prosty, oferta producentów jest bowiem ogromna. Przed wyborem, trzeba poznać cechy, którymi różnią się poszczególne rodzaje drzwi, przejrzeć ofertę kilku producentów, zastanowić się, jakie mamy oczekiwania i jaki budżet możemy na drzwi przeznaczyć.
Schody
Magazyn - artykuły
Schody
Schody w dużej mierze decydują o wygodzie użytkowania domu. Możliwych rozwiązań jest wiele, generalnie jednak najwygodniejsze schody zabierają sporo cennego miejsca. Duże znaczenie mają też koszty i trudność wykonania – musimy więc zdecydować się na kompromis.
Podłogi
Magazyn - artykuły
Podłogi
Podłoga to wielowarstwowa konstrukcja, którą układa się na stropie lub gruncie. W zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia wykorzystuje się różne układy warstw z odpowiednich materiałów.
Ściany działowe
Magazyn - artykuły
Ściany działowe
Często jeszcze w trakcie prac wykończeniowych zmieniamy koncepcję dotyczącą dzielenia domowej przestrzeni. Idealne do tego celu są lekkie ścianki gipsowo-kartonowe, które przy odrobinie wiedzy i umiejętności można postawić samodzielnie.
Ściany wewnętrzne
Magazyn - artykuły
Ściany wewnętrzne
Wykańczanie ścian to etap, na który większość budujących dom czeka z utęsknieniem, bo oznacza zbliżający się koniec... zmagań z budową. Jeszcze tylko tynkowanie lub montowanie płyt g-k, malowanie lub tapetowanie i wnętrza nabiorą koloru i blasku.
Wykańczanie - kosztorys
Magazyn - artykuły
Wykańczanie - kosztorys
Według założeń kosztorysu redakcyjnego prace wykończeniowe powinny zamknąć się w kwocie ok. 95 000 zł
Dylematy inwestora
Magazyn - artykuły
Dylematy inwestora
W wersji modelowej wygląda to w sposób następujący – „Wreszcie coś ciekawego – cieszy się żona – koniec bloczków, żeber, zbrojeń, lania betonu i układania papy. Teraz będę mogła zabłysnąć twórczo”. W odpowiedzi mąż wzdycha ponuro: „No, to teraz dopiero się zacznie”. Taka wizja to jednak uleganie stereotypom. W rzeczywistości stosunek do etapu wykańczania nie zależy od płci; bardziej liczy się tu indywidualne zacięcie oraz... dotychczasowa historia budowy. Ujmując rzecz nieco dosadnie – wykańczać najbardziej nie lubią ci, którzy są już kompletnie wykończeni poprzednimi etapami budowy. Trudno się zresztą dziwić. Cóż jednak zrobić, kiedy trzeba?
Alarmy
Magazyn - artykuły
Alarmy
Dom musi dawać poczucie bezpieczeństwa. Niestety, nie ma zabezpieczeń całkowicie „odpornych na złodzieja”, jednak dobrze dobrane pokrzyżują mu plany i zniechęcą do próby włamania.
Elektryczność
Magazyn - artykuły
Elektryczność
Prawidłowo zaplanowana i wykonana instalacja elektryczna decyduje o wygodzie i bezpieczeństwie domowników. Przed jej ułożeniem, warto dokładnie przemyśleć, gdzie i z jakich urządzeń elektrycznych będziemy korzystać. Jeśli uwzględnimy możliwość późniejszej rozbudowy instalacji o dodatkowe urządzenia, unikniemy konieczności większych przeróbek.
Kominy i kominki
Magazyn - artykuły
Kominy i kominki
W przeszłości kominy spełniały przede wszystkim funkcję przewodów dymowych. Obecnie, gdy powszechne stało się użytkowanie w gospodarstwach domowych pieców na paliwa gazowe i płynne, kominy zaczęły odgrywać rolę znacznie bardziej złożoną.
Wentylacja i klimatyzacja
Magazyn - artykuły
Wentylacja i klimatyzacja
Usuwanie z pomieszczeń powietrza zanieczyszczonego i dostarczanie w to miejsce powietrza świeżego nazywamy wentylacją.
Instalacja wodna
Magazyn - artykuły
Instalacja wodna
Przed podjęciem decyzji z jakich materiałów wykonać instalacje ciepłej i zimnej wody oraz centralnego ogrzewania dobrze poradzić się fachowca oraz zapoznać się z ofertą rynkową.
Instalacja wodociągowa
Magazyn - artykuły
Instalacja wodociągowa
Wodę do domu można dostarczyć z zewnętrznej sieci wodociągowej albo z własnego ujęcia (studni). Pierwsze rozwiązanie wymaga załatwienia licznych formalności i pokrycia kosztów doprowadzenia rurociągu (przyłącza). Nakładów wstępnych wymaga jednak także wykonanie studni. Zdarza się, że inwestorzy korzystają z obu tych źródeł jednocześnie. Wywiercenie studni jest racjonalnym rozwiązaniem nawet wówczas, gdy budynek ma być podłączony do sieci wodociągowej. Wodociąg doprowadza się bowiem zwykle dopiero do gotowego domu. Tymczasem woda potrzebna jest już w czasie jego budowy.
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz