Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2012
Sauny
Jeśli chcemy zahartować organizm przed okresem przeziębień i chłodów, oczyścić go z toksyn i stresu, a przy okazji stracić trochę na wadze, zbudujmy w domu saunę. Gorące powietrze może zdziałać cuda! Wiedzą coś o tym Finowie, od wieków stosujący tego rodzaju terapię i relaks. Czytelnicy Budujemy Dom opowiedzieli nam dlaczego, w jaki sposób i za ile zbudowali w swoich domach saunę. Nikt z wypowiadających się nie żałuje tej inwestycji.

Sauny
(fot. Sauny fińskie)
Nie wszyscy potencjalni użytkownicy sauny mogą korzystać z jej różnorakich dobrodziejstw. Ostrożność powinny zachować osoby z nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca i skóry, ale konsultacja z lekarzem często przynosi i takim pacjentom dobre wiadomości. Wszystko zależy bowiem od rodzaju sauny, temperatury, wilgotności i czasu spędzonego w gorącym powietrzu.

 

Jedna z wypowiadających się czytelniczek, znająca obyczaje Finów i mieszkająca jakiś czas w Finlandii, zaobserwowała, że w tym kraju z sauny przez cały rok korzystają całe rodziny. Do sauny chodzą dzieci, dorośli, osoby starsze, a nawet kobiety w ciąży. Nigdy jednak nie przekraczają granic zdrowego rozsądku. Dzieci i osoby starsze siadają na dolnych ławach, gdzie jest znacznie chłodniej, niż na górnych.

 

Chodzi o to, by seanse w saunie odbywały się w najbardziej komfortowej dla użytkowników temperaturze i wilgotności powietrza. Mają służyć głównie oczyszczeniu ciała i umysłu, a nie powodować złe samopoczucie, lub co gorsze, utratę zdrowia.

JAK SIĘ ODBYWA KĄPIEL W SAUNIE

Do sauny wchodzi się na 8 do 15 minut, a po ogrzaniu ciała do temperatury 40–41 stopni i wypoceniu toksyn, wychodzi się na zewnątrz, aby wziąć zimny prysznic. Oblewa się najpierw stopy, nogi a potem tułów i głowę. Prysznic powinien trwać od 5 do 15 minut. Potem należy odpocząć, najlepiej w pozycji leżącej, około 10–20 minut. Przy saunie i prysznicu zaleca się więc zaplanowanie odpowiedniego pomieszczenia relaksacyjnego, najlepiej z wygodnymi leżankami. Po krótkim wypoczynku wraca się do sauny, powtarzając wszystkie czynności najwyżej dwa razy.

 

Podczas odbywania seansu w saunie ważne jest zachowanie następującej zasady – im wyższa jest temperatura, tym krótszy czas przebywania w pomieszczeniu, a dłuższy ochładzania się pod prysznicem.

 

Przed rozpoczęciem seansu w saunie należy porządnie umyć całe ciało, a po wejściu do niej, usiąść lub położyć się na ręczniku z lnu lub bawełny.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny