Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2012
Wymiana okien
Jesień i zima są porami roku, podczas których wszelkie wady okien szczególnie dają się nam we znaki: ciepło uciekające przez nieszczelności, hałas dobiegający z ulicy, wiatr podwiewający firanki, śnieg gromadzący się na parapecie. Wymiana uszczelek i wyregulowanie okuć mogą pomóc przetrwać ten okres, ale by sytuacja się nie powtórzyła, przed kolejną zimą okna warto wymienić. Inwestycja, choć nietania, poza komfortem mieszkania w ciepłym i cichym domu przyniesie także wymierne korzyści w postaci mniejszych opłat za ogrzewanie.

Wymiana okien
(fot. MS więcej niż OKNA)
W branży okiennej najgorętszym okresem jest jesień. Wtedy producenci okien są najbardziej oblegani i na realizację zamówienia trzeba czekać długo, co może wstrzymać wykonywanie innych prac remontowych. Najwygodniej więc zamówić okna na co najmniej kilka tygodni przed planowaną wymianą i nie czekać do jesieni, kiedy to najwięcej inwestorów przypomina sobie o nieszczelnych oknach i uciekającym przez nie cieple.

 

Warto szukać takich firm, które w ramach wymiany okien oferują też wymianę parapetów i np. montaż rolet. Parapety powinny być zastąpione nowymi razem z oknami, zarówno te zewnętrzne, jak i wewnętrzne, i najlepiej, aby wykonał to kompleksowo producent okien, udzielając na wszystko gwarancji.

 

Wymiana 10 okien w domu jednorodzinnym trwa 1–2 dni. Najlepiej pierwszego dnia osadzić okna i uszczelnić je pianką, a drugiego – wykończyć ościeża. Prace te można przeprowadzać również zimą, pod warunkiem, że temperatura nie spadnie poniżej –10°C. W niższej temperaturze pianka montażowa (stosowana do uszczelniania okien) traci swoje właściwości.

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2012

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje