Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2012
Alarmy, domofony, wideodomofony
Nie ma uniwersalnego sposobu zabezpieczenia domu. Tym niemniej jest to indywidualna sprawa, zależna od wielu czynników. Domofon albo wideodomofon to podstawowe urządzenia, zatrzymujące gości przy furtce i pozwalające na porozumienie się z nimi. Systemy alarmowe zapewniają właścicielom większe bezpieczeństwo – pod warunkiem, że zostaną fachowo wykonane. O projektowaniu i montażu zabezpieczeń opowiedzieli nasi Czytelnicy

Alarmy, domofony, wideodomofony
(fot. Elfon)
Coraz rzadziej spotyka się posesje, na które można wejść ot tak, po prostu – po naciśnięciu klamki w furtce. Dziś na wjeździe napotyka się szczelnie zamkniętą bramę i furtkę, zazwyczaj zaopatrzoną w domofon, albo w jego nowocześniejszą wersję – wideodomofon. Niekiedy każdy ruch gości śledzą zza ogrodzenia kamery.

 

Czy to oznacza, że obecnie jesteśmy mniej gościnni, niż nasi rodzice i dziadowie? Nie, ale na pewno bardziej dbamy o bezpieczeństwo własne i dorobku życia. Pomagają w tym coraz nowocześniejsze i ogólnodostępne urządzenia elektroniczne, instalacje alarmowe, systemy monitoringu itp. Skutecznie zwiększają komfort użytkowania domu i poczucie bezpieczeństwa. Jednak żeby tak rzeczywiście się działo, trzeba je najpierw prawidłowo dobrać, potem zamontować w najwłaściwszym miejscu, a na końcu odpowiednio obsługiwać i konserwować.

 

Dwa pierwsze czynniki to zadanie dla specjalisty, pozostałe leżą w gestii właścicieli.

 

Uwaga! Warto wiedzieć, że nawet prosta, ale starannie przemyślana i wykonana instalacja alarmowa będzie skuteczniejsza od źle zaprojektowanej, niestarannie wykonanej, a naszpikowanej rozmaitymi czujnikami i nowinkami technicznymi.

DOMOFONY I WIDEODOMOFONY

Wideodomofon to doskonalsza wersja domofonu. Oprócz porozumienia się z gościem głosem, daje możliwość zobaczenia go na monitorze. Najprostszy system wideodomofonowy wewnątrz budynku ma zamontowany na ścianie monitor (kolorowy lub czarno-biały), wyposażony w sygnalizator dźwięku, głośnik, mikrofon, regulator dźwięku i obrazu, przycisk otwierania furtki oraz zasilacz. Zamontowany przy furtce panel zewnętrzny zawiera miniaturową kamerę, mikrofon i głośnik, przycisk przywoławczy, sterowanie zaczepem elektromagnetycznym zamka furtki. Istnieje możliwość rozbudowania niektórych zestawów o dodatkowe kamery, wewnętrzny system interkomowy, rejestrator obrazów z pamięcią (do późniejszego odtworzenia).

 

Z powodu znaczącej różnicy cen między domofonem a wideodomofonem, to drugie urządzenie instaluje się w domach, z których wnętrza nie widać furtki i bramy wjazdowej, a ogrodzenie lub rozrośnięta roślinność ogranicza pole widzenia na linii wejścia i wjazdu na posesję. W innych przypadkach w budownictwie jednorodzinnym wystarcza zwykły analogowy domofon. Kosztuje jedyne 200–300 zł, podczas gdy najtańsze wideodomofony 600–800 zł. Za lepsze modele trzeba zapłacić około 1500 zł. Z powodu wysokiej ceny, zamiast wideodomofonu niektórzy użytkownicy stosują zwykły domofon oraz kamerę zewnętrzną.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny