Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2012
Alarmy, domofony, wideodomofony
Nie ma uniwersalnego sposobu zabezpieczenia domu. Tym niemniej jest to indywidualna sprawa, zależna od wielu czynników. Domofon albo wideodomofon to podstawowe urządzenia, zatrzymujące gości przy furtce i pozwalające na porozumienie się z nimi. Systemy alarmowe zapewniają właścicielom większe bezpieczeństwo – pod warunkiem, że zostaną fachowo wykonane. O projektowaniu i montażu zabezpieczeń opowiedzieli nasi Czytelnicy

Alarmy, domofony, wideodomofony
(fot. Elfon)
Coraz rzadziej spotyka się posesje, na które można wejść ot tak, po prostu – po naciśnięciu klamki w furtce. Dziś na wjeździe napotyka się szczelnie zamkniętą bramę i furtkę, zazwyczaj zaopatrzoną w domofon, albo w jego nowocześniejszą wersję – wideodomofon. Niekiedy każdy ruch gości śledzą zza ogrodzenia kamery.

 

Czy to oznacza, że obecnie jesteśmy mniej gościnni, niż nasi rodzice i dziadowie? Nie, ale na pewno bardziej dbamy o bezpieczeństwo własne i dorobku życia. Pomagają w tym coraz nowocześniejsze i ogólnodostępne urządzenia elektroniczne, instalacje alarmowe, systemy monitoringu itp. Skutecznie zwiększają komfort użytkowania domu i poczucie bezpieczeństwa. Jednak żeby tak rzeczywiście się działo, trzeba je najpierw prawidłowo dobrać, potem zamontować w najwłaściwszym miejscu, a na końcu odpowiednio obsługiwać i konserwować.

 

Dwa pierwsze czynniki to zadanie dla specjalisty, pozostałe leżą w gestii właścicieli.

 

Uwaga! Warto wiedzieć, że nawet prosta, ale starannie przemyślana i wykonana instalacja alarmowa będzie skuteczniejsza od źle zaprojektowanej, niestarannie wykonanej, a naszpikowanej rozmaitymi czujnikami i nowinkami technicznymi.

DOMOFONY I WIDEODOMOFONY

Wideodomofon to doskonalsza wersja domofonu. Oprócz porozumienia się z gościem głosem, daje możliwość zobaczenia go na monitorze. Najprostszy system wideodomofonowy wewnątrz budynku ma zamontowany na ścianie monitor (kolorowy lub czarno-biały), wyposażony w sygnalizator dźwięku, głośnik, mikrofon, regulator dźwięku i obrazu, przycisk otwierania furtki oraz zasilacz. Zamontowany przy furtce panel zewnętrzny zawiera miniaturową kamerę, mikrofon i głośnik, przycisk przywoławczy, sterowanie zaczepem elektromagnetycznym zamka furtki. Istnieje możliwość rozbudowania niektórych zestawów o dodatkowe kamery, wewnętrzny system interkomowy, rejestrator obrazów z pamięcią (do późniejszego odtworzenia).

 

Z powodu znaczącej różnicy cen między domofonem a wideodomofonem, to drugie urządzenie instaluje się w domach, z których wnętrza nie widać furtki i bramy wjazdowej, a ogrodzenie lub rozrośnięta roślinność ogranicza pole widzenia na linii wejścia i wjazdu na posesję. W innych przypadkach w budownictwie jednorodzinnym wystarcza zwykły analogowy domofon. Kosztuje jedyne 200–300 zł, podczas gdy najtańsze wideodomofony 600–800 zł. Za lepsze modele trzeba zapłacić około 1500 zł. Z powodu wysokiej ceny, zamiast wideodomofonu niektórzy użytkownicy stosują zwykły domofon oraz kamerę zewnętrzną.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2012

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny