Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2012
Podjazd na 6 sposobów
Podjazd można zbudować na wiele sposobów, zależnie od naszego budżetu oraz upodobań. Najbardziej popularne są nawierzchnie brukowane. Ale o ile bruk betonowy dostępny jest w przystępnej cenie, to kamienny i klinkierowy stanowi bardziej ekskluzywną opcję. Najtańszą nawierzchnię wykonamy z kruszywa. Niskobudżetowym rozwiązaniem jest także wybetonowanie podjazdu (lub jedynie dwóch pasów pod koła samochodów).

Podjazd na 6 sposobów
(fot. Semmelrock)
Na trwałość i estetyczny wygląd podjazdu największy wpływ ma właściwie wykonana podbudowa – źle przygotowane podłoże będzie się zapadać. Prace związane z wykonaniem podjazdu wymagają doświadczenia, fachowości i siły fizycznej, dlatego warto zlecić je wyspecjalizowanej ekipie,

 

Możemy zamówić kompleksową usługę, obejmującą projekt nawierzchni, wykopy, dowóz materiałów, ułożenie poszczególnych warstw nawierzchni i sprzątanie po wykonaniu prac. Dodatkowo dostajemy gwarancję na przeprowadzone prace i na materiał wykończeniowy. Koszt takiej usługi wynosi 90–150 zł/m2 (nie obejmuje oczywiście materiałów), ale w przypadku powierzchni poniżej 100 m2, firmy sporządzają wycenę indywidualną.

 

Koszt usługi obejmującej przygotowanie podbudowy pod brukowany podjazd dla samochodów osobowych (sama robocizna) wynosi przeważnie od 12 zł/m2, ułożenie kostki betonowej – 30–50 zł/m2, bruku klinkierowego – od 50 zł/m2, kostki granitowej – 55–100 zł/m2 (zależnie od wielkości kostki), płyt ażurowych – od 25 zł/m2, a krawężników – 15–27 zł/m.b.

 

Pamiętajmy, że im większa powierzchnia, tym taniej. Ponadto zapłacimy mniej, wybierając większą kostkę, w jednym kolorze – skomplikowane wzory zwiększają koszty.

 

Ceny najważniejszych materiałów do budowy poszczególnych warstw podjazdów są następujące:

 

- piasek ok. 40 zł/t;
- cement portlandzki ok. 500 zł/t;
- żwir biały dekoracyjny 100–150 zł/t;
- żwir na podbudowę ok. 60 zł/t;
- tłuczeń łamany 30–40 zł/t;
- geowłóknina 2–3 zł/m2.

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2012

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje