Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2012
Wyposażenie domu w instalację inteligentną
Systemy zarządzania budynkiem coraz bardziej upowszechniają się w do mach jedno rodzinnych. Łącząc ze sobą instalacje oraz urządzenia (których w domach ciągle przybywa), tworzą jednolity system kontroli i sterowania. Inwestor może dopasowywać go do zmieniających się potrzeb i rozbudowywać. Instalacja sama reaguje na wszelkie zmiany, a in formacja pochodząca z jednego czujnika jest wykorzystywana przez wiele urządzeń, np. sygnał czujnika otwarcia okna odbierze instalacja alarmowa, ale może on też wpłynąć na działanie instalacji grzewczej i wentylacyjnej.

Wyposażenie domu w instalację inteligentną
(fot. Berker)
W istniejącym budynku najłatwiejsze jest użycie bezprzewodowego, radiowego systemu inteligentnego. Jest on droższy od konwencjonalnego – przewodowego – ale czujniki i łączniki z przyciskami nie wymagają okablowania. Możliwa jest więc zmiana ich lokalizacji oraz umieszczenie ich w nietypowych miejscach (co jest istotne przy zmianie aranżacji pomieszczeń, czy przesuwaniu ścian działowych). Trzeba jednak pamiętać, że elementy wykonawcze (np. siłowniki) muszą mieć doprowadzone zasilanie.

 

Wszystkie nowoczesne kotły, klimatyzatory, centrale wentylacyjne i tak muszą mieć doprowadzone zasilanie. Dlatego spięcie ich w instalację inteligentną wymaga jedynie przesyłania (wymiany) informacji, a to bez problemu zapewniają systemy bezprzewodowe.

 

Pracą takiego systemu zawiaduje sterownik, zbierający i przetwarzający sygnały przekazywane do niego poprzez fale radiowe z różnorodnych bezprzewodowych czujników (ruchu, wilgotności, ciśnienia, natężenia światła, zalania, dymu, czadu, gazu usypiającego i in.), rozmieszczonych w budynku i w ogrodzie. W kraju sporą popularność zdobył bezprzewodowy system xComfort. Stosuje się też bezprzewodową (uproszczoną) odmianę standardu KNX.

 

Popularne systemy przewodowe bardziej polecane są do nowo budowanych budynków. Nie jest to jednak regułą, bo np. modernizacja budynku jest okazją do montażu dodatkowego okablowania i ukrycia go pod tynkiem (oczywiście po zarchiwizowaniu przebiegu przewodów). W przypadku takiego rozwiązania do komunikacji może służyć dodatkowy przewód systemowy (jak np. w popularnym w Europie systemie KNX) lub dodatkowa żyła zwykłego przewodu elektrycznego (jak w systemie LCN). W drugim przypadku układa się np. przewody czterożyłowe zamiast trójżyłowych.

 

Dodatkowy przewód systemowy (magistrala) pozwala na równoczesne przesyłanie wielu sygnałów i jest dzielony przez wiele urządzeń, dlatego zużywa się go niewiele. Warto wykonać takie okablowanie na etapie układania instalacji w budynku, jeśli prawdopodobne jest, że w przyszłości zdecydujemy się na instalację inteligentną. Decyzję o montażu systemu inteligentnego najlepiej podjąć na etapie projektowania domu. Generalnie, im więcej procesów chcemy zintegrować, tym wcześniej warto zaplanować system.

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny