Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2012
Wymiana kotła na olej na pompę ciepła
Dopóki cena oleju opałowego była niska, Basia i Piotr akceptowali koszty ogrzewania budynku i przygotowania c.w.u. tym paliwem. Jednak kiedy cena oleju gwałtownie wzrosła, a kwota za jego używanie sięgnęła 15 000 zł, zdecydowali się na zamontowanie pompy ciepła. Modernizacja systemu grzewczego nie była dla nich uciążliwa, a koszty za ogrzewanie zmniejszyły się o połowę.

Wymiana kotła na olej na pompę ciepła
Basia i Piotr przeprowadzili się do Warszawy z Łodzi 23 lata temu. Najpierw wynajmowali, a potem kupili własne mieszkanie. Marzeniem Basi od dzieciństwa było jednak zamieszkanie poza miastem, w przestronnym domu z ogrodem.

 

Zawsze marzył mi się kawałek ziemi, nad którym widziałabym własną przestrzeń nieba. Od tego zaczęła się historia naszego domu. Tę okolicę, oddaloną 40 kilometrów od stolicy, pokazał nam znajomy kilkanaście lat temu. Nawet późną jesienią była piękna. Oboje z mężem pracowaliśmy wtedy w przedstawicielstwach firm zagranicznych i często podróżowaliśmy po kraju.

 

Byliśmy przyzwyczajeni do pokonywania dużych odległości. Taki dystans nas nie przerażał, tym bardziej, że korki były znacznie mniejsze niż teraz. Kawałek świeżo odrolnionego pola pod lasem kupiliśmy za 40 000 zł. Mimo braku mediów od razu planowaliśmy zbudować tu kiedyś dom. Zanim się to stało, upłynęło jednak kilka lat. Przeprowadziliśmy się tu dopiero, kiedy córka skończyła 14 lat i stała się bardziej samodzielna.

Kanadyjskie i włoskie inspiracje

Basia i Piotr wybrali projekt na indywidualne zamówienie. Podstawowym punktem wyjścia do jego stworzenia był gotowy projekt domu typu kanadyjskiego. Na jednym ze skrzydeł budynku znajdowało się oddzielne pomieszczenie, nadające się ewentualnie do zamieszkania przez rodziców (pani Basia chciała ich mieć przy sobie, jeśli zajdzie w przyszłości taka potrzeba). W przeciwległym skrzydle mieścił się natomiast garaż i zaplecze gospodarcze. Środkową część domu zajmowały pomieszczenia dzienne, a małe poddasze – sypialnie rodziców i dziecka.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2012

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny