Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2012
Modernizacja instalacji elektrycznej
Stara instalacja elektryczna jest często przeciążona, niewygodna i nie odpowiada dzisiejszym standardom bezpieczeństwa. Zakres prac remontowo-modernizacyjnych zależy od tego, jaki jest jej stan i czy decydujemy się na wykonanie bruzd w tynku na ścianach i sufitach.

Modernizacja instalacji elektrycznej
(fot. Ospel)
Każdy remont powinniśmy zacząć od rzetelnego zbadania stanu istniejącego. Znając dokładnie sytuację będziemy mogli zadecydować, jakie elementy instalacji wymagają natychmiastowej zmiany, a co ewentualnie może poczekać na później. Od razu podpowiadamy, co stare elementy instalacji różni od dzisiejszych standardów.

Stare przyłącze, nowe obciążenie

Jeśli po remoncie planujemy montaż urządzeń elektrycznych dużej mocy – podgrzewaczy elektrycznych, pieców akumulacyjnych lub innego ogrzewania elektrycznego, to pierwszym zadaniem elektryka powinna być kontrola stanu przyłącza, a naszym – sprawdzenie przydziału mocy, zapisanego w umowie z zakładem energetycznym. Jeśli przewidywany chwilowy pobór mocy jest zbyt wysoki, to trzeba wystąpić z wnioskiem o zwiększenie limitu. Czasem, jeśli sieć niskiego napięcia jest w złym stanie lub przeciążona, możemy nie dostać zgody i należy wówczas zmodyfikować pierwotne plany modernizacji.

 

Problemem jest też zły stan przyłącza albo przyłącze wykonane jako jedno-, a nie trójfazowe (co zdarza się praktycznie tylko w bardzo starych budynkach). Wówczas trzeba złożyć wniosek o wykonanie nowego przyłącza i oczywiście o zwiększenie przydziału mocy.

Jakie mamy przewody?

Stare instalacje są często wykonane z przewodów aluminiowych. Zwykle przewody są dwużyłowe – ze wspólną żyłą ochronno-neutralną (oznaczaną PEN). Ich przekrój jest często zbyt mały, ponadto aluminium łatwo ulega utlenieniu i pęka w miejscach połączeń. Obecnie nie wolno stosować przewodów aluminiowych, jeśli przekrój żył jest mniejszy niż 10 mm2. Z technicznego punktu widzenia, zamiast starych przewodów aluminiowych, najlepiej byłoby położyć nowe miedziane. Jednak wiąże się to z wykonaniem bruzd w tynku we wszystkich pomieszczeniach, a przez to jest bardzo uciążliwe dla mieszkańców. Dlatego w dalszej części artykułu podpowiadamy, gdzie przewody trzeba koniecznie wymienić, a w jakich pomieszczeniach można je ewentualnie pozostawić, jeśli są w dobrym stanie.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny