Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2012
Wymiana pokrycia dachu i orynnowania
Do remontu dachu właścicieli domów najczęściej skłaniają problemy ze szczelnością, niewystarczające ocieplenie lub nawet jego brak. Zwykle tak poważne przedsięwzięcie oznacza początek generalnego remontu domu. Kosztuje sporo, ale porządnie wykonane nowe pokrycie nie powinno wymagać w zasadzie żadnych poważnych napraw przez kilkadziesiąt lat. Trzeba dobrze przemyśleć jego wybór i, co najważniejsze, zatrudnić doświadczonych dekarzy.

Wymiana pokrycia dachu i orynnowania
(fot. Blachy Pruszyński)
Czasami dach i rynny jeszcze dobrze służą, ale chcemy je wymienić ze względów estetycznych. Innym razem takie działanie jest etapem zaplanowanej termomodernizacji: ocieplamy ściany, wymieniamy okna i dach. Bywa też tak, że decyzja o wymianie dachu jest wynikiem nawałnicy, czy huraganu.

 

Zanim zaczniemy planować ułożenie nowego pokrycia, powinniśmy zacząć od oceny stanu obecnego dachu. Zadanie to warto powierzyć fachowcom (jeśli pokrycie było układane kilka lat temu – najlepiej ekipie dekarzy, która to robiła), zaufanemu dekarzowi lub ekipie, która nowy dach będzie układała.

 

Dekarz sprawdzi stan pokrycia, rynien i rur spustowych, a także, więźby dachowej i izolacji przeciwwilgociowych i termicznych. Prace powinno się planować z uwzględnieniem sposobu zagospodarowania poddasza: jeśli podczas remontu będzie ono zaadaptowane na mieszkalne, dach trzeba będzie ocieplić, a nowym pomieszczeniom zapewnić wentylację. Podczas przeglądu dachu dekarz oceni, czy z wymianą pokrycia poradzi sobie samodzielnie, czy do naprawy bądź wzmocnienia więźby będziemy musieli poszukać cieśli. Im mniej ekip zatrudnimy, tym mniej wydamy, dlatego szukajmy takiej, która wykona usługę kompleksowo:

  • sprawdzi stan konstrukcji nośnej i izolacji;
  • usunie stare pokrycie;
  • wyrówna zdeformowane poszycie;
  • ułoży nowy dach i w razie konieczności go ociepli;
  • wykona obróbki blacharskie i zamontuje nowe rynny.

Przed rozpoczęciem prac, warto podpisać umowę, w której sprecyzujemy dokładnie zakres prac, terminy realizacji, koszty oraz sposób płatności. Wybierając ekipę, dobrze jest dopytać o długość gwarancji i ustalić, kto będzie dostarcza materiały: firmy dekarskie często mają większe rabaty niż inwestor indywidualny. Solidne ekipy w szczycie sezonu, czyli latem i na początku jesieni, mają zwykle dużo pracy i brakuje wolnych terminów, dlatego planując wymianę dachu, warto takiej ekipy poszukać co najmniej kilka miesięcy przed planowanym rozpoczęciem prac.

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny