Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2012
Odkurzacz centralny
Z roku na rok rośnie zainteresowanie systemami odkurzania centralnego. Wybierają je nie tylko właściciele obecnie budowanych domów. Coraz częściej chcą z nich korzystać również właściciele budynków już istniejących. Doskonałym momentem do zamontowania centralnego odkurzacza jest remont, modernizacja czy rozbudowa. Okazuje się, że przyłączenie tej nowej, ale bardzo wygodnej dla domowników instalacji nie jest wtedy dużo droższe, niż w domach właśnie budowanych. A i remont z tym związany często bywa mniejszy niż się wydaje na początku.

Odkurzacz centralny
Instalacja centralnego odkurzania to gwarancja najbardziej higienicznego i cichego sprzątania. W ten sposób sprząta się dom szybciej, skuteczniej i wygodniej, niż zwykłym odkurzaczem. W odpowiedzi na duży popyt, producenci tej technologii ciągle udoskonalają swoje wyroby i dzięki temu odkurzanie centralne jest bardziej uniwersalne, efektywne i ciche, niż jeszcze dwadzieścia lat temu – w Polsce zaczęto je montować na początku lat 90. ubiegłego wieku. Można je obecnie wykorzystywać do sprzątania garażu, samochodu, tarasu, klawiatury komputera, ubrań, wyczesywania domowych zwierzaków, a po podłączeniu specjalnego separatora – nawet… popiołu z kominka i rozlanej wody!

 

W porównaniu z pozostałymi instalacjami domowymi, odkurzanie centralne jest tańsze i łatwiejsze do zamontowania. Najdroższa jest jednostka centralna (prosta jednostka z montażem minimum 1000 zł, jednostka wyższej jakości 2000–3000 zł). Pozostałe elementy składowe systemu mają przystępną cenę i montuje się je bez używania specjalistycznych narzędzi.

Proste działanie i łatwa obsługa

Instalacja centralnego odkurzacza jest bardzo prosta. To nic innego, jak sieć rur ze specjalnego, PVC i elektrycznych przewodów sterujących ukrytych w podłogach i ścianach, połączonych z kilkoma gniazdami ssawnymi w pomieszczeniach oraz jednostką centralną, główną siłą napędową całego układu. System uzupełniają: odpowiedniej długości wąż i różnorodne akcesoria do sprzątania.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny