Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2012
Remont łazienki od A do Z
Modernizacja starej łazienki niesie ze sobą wiele wyzwań. Wszystko uzależnione jest od zakresu remontu, który z kolei najczęściej ograniczony jest naszymi możliwościami finansowymi. Często stara łazienka jest zbyt mała i niefunkcjonalna, więc warto zastanowić się nad adaptacją innego pomieszczenia na nowy pokój kąpielowy.

Remont łazienki od A do Z
(fot. Tubądzin)
Zawilgocenia na ścianach, popękane płytki, kruszące się i sczerniałe fugi, niesprawna wentylacja, zły stan armatury sanitarnej, nieszczelności wynikające z braku izolacji przeciwwilgociowej – to sygnały do tego, żeby przeprowadzić remont łazienki.

 

Zazwyczaj podejmujemy się takiego przedsięwzięcia raz na kilka lub kilkanaście lat, dlatego warto się do niego dobrze przygotować. Staniemy bowiem przed koniecznością zapewnienia skutecznej wentylacji, możliwością modernizacji ogrzewania, oświetlenia oraz wyborem nowych płytek i urządzeń sanitarnych. Poza tym zwykle chcemy, by łazienka była urządzona według naszych upodobań i zgodnie z najnowszymi trendami. W tym pomieszczeniu domownicy po prostu muszą czuć się dobrze.

Łazienka od nowa

Gdzie i jaka powierzchnia?
Rzadko decydujemy się na urządzenie łazienki w zupełnie nowym pomieszczeniu. Najczęściej takie działanie spowodowane jest powiększeniem się rodziny lub remontem części bądź całego domu (np. adaptacją poddasza). Nie zawsze jednak nową łazienkę możemy urządzić w dowolnie wskazanej przez nas lokalizacji, gdyż uzależnione jest to, przede wszystkim, od instalacji wodnej, wentylacji oraz możliwości podłączenia do kanalizacji.

 

Część sypialni lub holu, pomieszczenie gospodarcze lub nie użytkowane dotąd poddasze to przykłady miejsc, które można zaadaptować na nową łazienkę. Trzeba jednak pamiętać, że przy takich pracach konieczne jest ich zgłoszenie do starostwa lub urzędu miasta, a czasem nawet uzyskanie pozwolenia na budowę (gdy ingeruje się w elementy nośne budynku).

 

W przypadku chęci zmiany funkcji poddasza z nieużytkowego na mieszkalne, koniecznie należy pamiętać o przepisach prawa budowlanego (np. wysokość pomieszczeń na poddaszu powinna wynosić 2,2 m). Poddasza bez funkcji mieszkalnej zwykle oddzielone są od niższej kondygnacji stropami lekkimi, czyli nie przystosowanymi do przenoszenia większych obciążeń użytkowych. W takich warunkach zachodzi konieczność wzmocnienia stropu, co może być bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Ponadto mieszkanie pod dachem musi być odpowiednio zaizolowane termicznie. W przypadku dachów spadzistych izolację najczęściej umieszcza się pomiędzy krokwiami połaci dachowej, a następnie wykańcza się jej powierzchnię płytami gipsowo-kartonowymi. To również stanowi dodatkowy koszt.

 

Monika Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny