Remont łazienki od A do Z

Remont łazienki od A do Z
Modernizacja starej łazienki niesie ze sobą wiele wyzwań. Wszystko uzależnione jest od zakresu remontu, który z kolei najczęściej ograniczony jest naszymi możliwościami finansowymi. Często stara łazienka jest zbyt mała i niefunkcjonalna, więc warto zastanowić się nad adaptacją innego pomieszczenia na nowy pokój kąpielowy.

Remont łazienki od A do Z
(fot. Tubądzin)
Zawilgocenia na ścianach, popękane płytki, kruszące się i sczerniałe fugi, niesprawna wentylacja, zły stan armatury sanitarnej, nieszczelności wynikające z braku izolacji przeciwwilgociowej – to sygnały do tego, żeby przeprowadzić remont łazienki.

 

Zazwyczaj podejmujemy się takiego przedsięwzięcia raz na kilka lub kilkanaście lat, dlatego warto się do niego dobrze przygotować. Staniemy bowiem przed koniecznością zapewnienia skutecznej wentylacji, możliwością modernizacji ogrzewania, oświetlenia oraz wyborem nowych płytek i urządzeń sanitarnych. Poza tym zwykle chcemy, by łazienka była urządzona według naszych upodobań i zgodnie z najnowszymi trendami. W tym pomieszczeniu domownicy po prostu muszą czuć się dobrze.

Łazienka od nowa

Gdzie i jaka powierzchnia?
Rzadko decydujemy się na urządzenie łazienki w zupełnie nowym pomieszczeniu. Najczęściej takie działanie spowodowane jest powiększeniem się rodziny lub remontem części bądź całego domu (np. adaptacją poddasza). Nie zawsze jednak nową łazienkę możemy urządzić w dowolnie wskazanej przez nas lokalizacji, gdyż uzależnione jest to, przede wszystkim, od instalacji wodnej, wentylacji oraz możliwości podłączenia do kanalizacji.

 

Część sypialni lub holu, pomieszczenie gospodarcze lub nie użytkowane dotąd poddasze to przykłady miejsc, które można zaadaptować na nową łazienkę. Trzeba jednak pamiętać, że przy takich pracach konieczne jest ich zgłoszenie do starostwa lub urzędu miasta, a czasem nawet uzyskanie pozwolenia na budowę (gdy ingeruje się w elementy nośne budynku).

 

W przypadku chęci zmiany funkcji poddasza z nieużytkowego na mieszkalne, koniecznie należy pamiętać o przepisach prawa budowlanego (np. wysokość pomieszczeń na poddaszu powinna wynosić 2,2 m). Poddasza bez funkcji mieszkalnej zwykle oddzielone są od niższej kondygnacji stropami lekkimi, czyli nie przystosowanymi do przenoszenia większych obciążeń użytkowych. W takich warunkach zachodzi konieczność wzmocnienia stropu, co może być bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Ponadto mieszkanie pod dachem musi być odpowiednio zaizolowane termicznie. W przypadku dachów spadzistych izolację najczęściej umieszcza się pomiędzy krokwiami połaci dachowej, a następnie wykańcza się jej powierzchnię płytami gipsowo-kartonowymi. To również stanowi dodatkowy koszt.

 

Monika Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2012

Pozostałe artykuły z tego numeru
Pompa ciepła - Nowe oblicze ogrzewania
Zastąpienie kotła c.o. pompą ciepła może zająć zaledwie jeden dzień. Korzyścią będą niskie koszty eksploatacji, bezobsługowe i czyste działanie ogrzewania. Operację wymiany można przeprowadzić na różne sposoby i warto się do niej przygotować, tak by wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszego domu i działki.
Pompa ciepła - Nowe oblicze ogrzewania
Odkurzacz centralny
Z roku na rok rośnie zainteresowanie systemami odkurzania centralnego. Wybierają je nie tylko właściciele obecnie budowanych domów. Coraz częściej chcą z nich korzystać również właściciele budynków już istniejących. Doskonałym momentem do zamontowania centralnego odkurzacza jest remont, modernizacja czy rozbudowa. Okazuje się, że przyłączenie tej nowej, ale bardzo wygodnej dla domowników instalacji nie jest wtedy dużo droższe, niż w domach właśnie budowanych. A i remont z tym związany często bywa mniejszy niż się wydaje na początku.
Odkurzacz centralny
Kominy
Znaczny wpływ na właściwe funkcjonowanie oraz trwałość komina ma staranność jego wykonania i jakość użytych materiałów. Oprócz tego niezwykle ważne jest, by materiał ten był dostosowany do rodzaju gazów, jakie komin ma odprowadzać. Zatem już na etapie projektu domu należy zdecydować o rodzaju kotła i dobrać właściwy typ komina.
Kominy
Podjazd na 6 sposobów
Podjazd można zbudować na wiele sposobów, zależnie od naszego budżetu oraz upodobań. Najbardziej popularne są nawierzchnie brukowane. Ale o ile bruk betonowy dostępny jest w przystępnej cenie, to kamienny i klinkierowy stanowi bardziej ekskluzywną opcję. Najtańszą nawierzchnię wykonamy z kruszywa. Niskobudżetowym rozwiązaniem jest także wybetonowanie podjazdu (lub jedynie dwóch pasów pod koła samochodów).
Podjazd na 6 sposobów
Wyposażenie domu w instalację inteligentną
Systemy zarządzania budynkiem coraz bardziej upowszechniają się w do mach jedno rodzinnych. Łącząc ze sobą instalacje oraz urządzenia (których w domach ciągle przybywa), tworzą jednolity system kontroli i sterowania. Inwestor może dopasowywać go do zmieniających się potrzeb i rozbudowywać. Instalacja sama reaguje na wszelkie zmiany, a in formacja pochodząca z jednego czujnika jest wykorzystywana przez wiele urządzeń, np. sygnał czujnika otwarcia okna odbierze instalacja alarmowa, ale może on też wpłynąć na działanie instalacji grzewczej i wentylacyjnej.
Wyposażenie domu w instalację inteligentną
Modernizacja instalacji elektrycznej
Stara instalacja elektryczna jest często przeciążona, niewygodna i nie odpowiada dzisiejszym standardom bezpieczeństwa. Zakres prac remontowo-modernizacyjnych zależy od tego, jaki jest jej stan i czy decydujemy się na wykonanie bruzd w tynku na ścianach i sufitach.
Modernizacja instalacji elektrycznej
Modernizacja ogrzewania
Modernizację instalacji grzewczej zwykle kojarzymy z wymianą kotła lub grzejników. Jednak możliwości jest znacznie więcej. Nie dokonując wcale dużych zmian, możemy mieć np. ogrzewanie podłogowe w łazienkach, poprawić sprawność instalacji i zwiększyć komfort obsługi. Także, gdy coś działa źle, to winny wcale nie musi być kocioł lub grzejniki. Często wystarczą wtedy drobne zmiany i właściwa regulacja.
Modernizacja ogrzewania
Wymiana pokrycia dachu i orynnowania
Do remontu dachu właścicieli domów najczęściej skłaniają problemy ze szczelnością, niewystarczające ocieplenie lub nawet jego brak. Zwykle tak poważne przedsięwzięcie oznacza początek generalnego remontu domu. Kosztuje sporo, ale porządnie wykonane nowe pokrycie nie powinno wymagać w zasadzie żadnych poważnych napraw przez kilkadziesiąt lat. Trzeba dobrze przemyśleć jego wybór i, co najważniejsze, zatrudnić doświadczonych dekarzy.
Wymiana pokrycia dachu i orynnowania
Ocieplanie ścian zewnętrznych
Straty ciepła to jeden z największych problemów mieszkańców domów jednorodzinnych. Kwestia ta szczególnie dotyczy właścicieli budynków stawianych ponad 20 lat temu, kiedy to wymogi dotyczące maksymalnej dopuszczalnej izolacyjności cieplnej były znacznie wyższe niż obecnie. Od 1997 roku obowiązują przepisy, wg których wartość U ścian warstwowych nie może przekraczać 0,3 W/(m2•K), w 1983 roku wartość ta była ponad dwukrotnie wyższa i wynosiła 0,75. Remontując dom, warto więc dążyć do uzyskania obecnych standardów, mających na celu oszczędzanie energii w dużo większym stopniu, niż to było 30 lat temu.
Ocieplanie ścian zewnętrznych
Wymiana okien
Jesień i zima są porami roku, podczas których wszelkie wady okien szczególnie dają się nam we znaki: ciepło uciekające przez nieszczelności, hałas dobiegający z ulicy, wiatr podwiewający firanki, śnieg gromadzący się na parapecie. Wymiana uszczelek i wyregulowanie okuć mogą pomóc przetrwać ten okres, ale by sytuacja się nie powtórzyła, przed kolejną zimą okna warto wymienić. Inwestycja, choć nietania, poza komfortem mieszkania w ciepłym i cichym domu przyniesie także wymierne korzyści w postaci mniejszych opłat za ogrzewanie.
Wymiana okien
Adaptacja poddasza
Prawdopodobnie większość nowych domów jednorodzinnych w Polsce ma poddasza użytkowe. Nic więc dziwnego, że i właściciele starszych budynków często myślą o adaptacji strychów. W końcu to sposób na powiększenie użytecznej przestrzeni w domu bez jego rozbudowy i w większości przypadków od rozbudowy znacznie tańszy. Jednak przystosowanie strychu na cele mieszkalne to, wbrew pozorom, złożone przedsięwzięcie, więc trzeba się za nie zabrać w sposób systematyczny i z dobrze obmyślonym planem.
Adaptacja poddasza
Sauny
Jeśli chcemy zahartować organizm przed okresem przeziębień i chłodów, oczyścić go z toksyn i stresu, a przy okazji stracić trochę na wadze, zbudujmy w domu saunę. Gorące powietrze może zdziałać cuda! Wiedzą coś o tym Finowie, od wieków stosujący tego rodzaju terapię i relaks. Czytelnicy Budujemy Dom opowiedzieli nam dlaczego, w jaki sposób i za ile zbudowali w swoich domach saunę. Nikt z wypowiadających się nie żałuje tej inwestycji.
Sauny
Alarmy, domofony, wideodomofony
Nie ma uniwersalnego sposobu zabezpieczenia domu. Tym niemniej jest to indywidualna sprawa, zależna od wielu czynników. Domofon albo wideodomofon to podstawowe urządzenia, zatrzymujące gości przy furtce i pozwalające na porozumienie się z nimi. Systemy alarmowe zapewniają właścicielom większe bezpieczeństwo – pod warunkiem, że zostaną fachowo wykonane. O projektowaniu i montażu zabezpieczeń opowiedzieli nasi Czytelnicy
Alarmy, domofony, wideodomofony
Termomodernizacja domu z lat 30.
Murowany dom z lat 30. XX wieku położony w malowniczej zielonej okolicy zachwyca oryginalną architekturą. Nie zachwyca jednak obecnym stanem nie remontowana od lat elewacja. Przez ostatnie lata właściciele powoli remontują dom, do tej pory zmodernizowali system grzewczy i podłączyli budynek do kanalizacji, na bieżąco wykonują także drobne naprawy. Na najbliższą przyszłość zaplanowali gruntowny remont, polegający głównie na poprawie izolacyjności cieplnej budynku, czyli wymianie okien, ociepleniu ścian zewnętrznych i odnowieniu elewacji oraz dociepleniu dachu i wymienia jego pokrycia. Termomodernizacja ma nie tylko znacznie obniżyć koszty eksploatacji budynku, ale również poprawić komfort życia mieszkańców.
Termomodernizacja domu z lat 30.
Modernizacja i rozbudowa o dodatkowe 200 m2
Chcąc uniknąć ponaddwudziestokilometrowych dojazdów do własnej firmy, Elżbieta i Marek zdecydowali się na budowę domu w jej pobliżu. Szukali ładnej działki. Dom miał rosnąć w miarę bieżących dochodów, bez zaciągania kredytów. Ich plany zmieniły się, kiedy w pobliżu firmy znaleźli piękną zadrzewioną działkę z domem. Wyremontowali go i rozbudowali.
Modernizacja i rozbudowa o dodatkowe 200 m2
Wymiana kotła na olej na pompę ciepła
Dopóki cena oleju opałowego była niska, Basia i Piotr akceptowali koszty ogrzewania budynku i przygotowania c.w.u. tym paliwem. Jednak kiedy cena oleju gwałtownie wzrosła, a kwota za jego używanie sięgnęła 15 000 zł, zdecydowali się na zamontowanie pompy ciepła. Modernizacja systemu grzewczego nie była dla nich uciążliwa, a koszty za ogrzewanie zmniejszyły się o połowę.
Wymiana kotła na olej na pompę ciepła
Zdaniem architekta - Współpraca z architektem wnętrz
Na samym wstępie wypadałoby wspomnieć o różnicy między dwoma profesjami: architektem i dekoratorem wnętrz. Polega ona na zakresie oferowanych usług. W przypadku dekoratora są to wyłącznie działania estetyczne, polegające na doborze kolorystyki, materiałów i wyposażenia do zastanego wnętrza. W wypadku architekta dochodzi do tego cały wachlarz działań związanych zarówno z architekturą i konstrukcją budynku, jak i instalacjami wewnętrznymi, a także z projektowaniem i nadzorowaniem wykonawstwa mebli i innych nietypowych i opracowywanych indywidualnie elementów wyposażenia wnętrz. Jest to więc pierwszy etap wyboru: określenie, jakiego zakresu prac oczekujemy.
Zdaniem architekta - Współpraca z architektem wnętrz
Zdaniem architekta - Współpraca z architektem wnętrz
Na samym wstępie wypadałoby wspomnieć o różnicy między dwoma profesjami: architektem i dekoratorem wnętrz. Polega ona na zakresie oferowanych usług. W przypadku dekoratora są to wyłącznie działania estetyczne, polegające na doborze kolorystyki, materiałów i wyposażenia do zastanego wnętrza. W wypadku architekta dochodzi do tego cały wachlarz działań związanych zarówno z architekturą i konstrukcją budynku, jak i instalacjami wewnętrznymi, a także z projektowaniem i nadzorowaniem wykonawstwa mebli i innych nietypowych i opracowywanych indywidualnie elementów wyposażenia wnętrz. Jest to więc pierwszy etap wyboru: określenie, jakiego zakresu prac oczekujemy.
Zdaniem architekta - Współpraca z architektem wnętrz
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz