Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2012

Ocieplanie ścian zewnętrznych

Straty ciepła to jeden z największych problemów mieszkańców domów jednorodzinnych. Kwestia ta szczególnie dotyczy właścicieli budynków stawianych ponad 20 lat temu, kiedy to wymogi dotyczące maksymalnej dopuszczalnej izolacyjności cieplnej były znacznie wyższe niż obecnie. Od 1997 roku obowiązują przepisy, wg których wartość U ścian warstwowych nie może przekraczać 0,3 W/(m2•K), w 1983 roku wartość ta była ponad dwukrotnie wyższa i wynosiła 0,75. Remontując dom, warto więc dążyć do uzyskania obecnych standardów, mających na celu oszczędzanie energii w dużo większym stopniu, niż to było 30 lat temu.

Ocieplanie ścian zewnętrznych
(fot. Termo Organika)
Poprawienie izolacyjności ścian obniży znacząco rachunki za ogrzewanie i poprawi komfort cieplny mieszkańców. By jednak tak się stało, warto do termomodernizacji domu podejść z głową i zlecić wykonanie audytu energetycznego i badania termowizyjnego budynku.

 

Na podstawie wyników analizy specjalista sprawdzi, jakiego rodzaju inwestycja będzie najbardziej opłacalna – wymiana okien i drzwi, ocieplenie ścian i połaci dachu, czy może nowoczesny kocioł lub też wszystkie wymienione elementy. Wyniki analizy obecnego zapotrzebowania budynku na ciepło oraz zdjęcia termowizyjne najczęściej jednak wykazują, że niezbędne jest ocieplenie domu. Służą też do obliczenia optymalnej grubości ocieplenia oraz wskazania miejsc, przez które ucieka najwięcej ciepła, i które w związku z tym wymagają szczególnie starannego ocieplenia.

 

Audyt stanowić będzie również podstawę do projektu termomodernizacji, ale może być także podstawą do uzyskania prawa do premii, w ramach ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Listy uprawnionych audytorów można znaleźć między innymi na stronie internetowej Zrzeszenia Audytorów Energetycznych (www.zae.org.pl) lub Krajowej Agencji Poszanowania Energii (www.kape.gov.pl). Wykonanie audytu energetycznego kosztuje 1–2 tys. zł, ale zwraca się z nawiązką, bo pozwala zoptymalizować koszty całego remontu, w tym przede wszystkim ocieplenia ścian.

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2012

Pozostałe artykuły