Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2012
Modernizacja i rozbudowa o dodatkowe 200 m2
Chcąc uniknąć ponaddwudziestokilometrowych dojazdów do własnej firmy, Elżbieta i Marek zdecydowali się na budowę domu w jej pobliżu. Szukali ładnej działki. Dom miał rosnąć w miarę bieżących dochodów, bez zaciągania kredytów. Ich plany zmieniły się, kiedy w pobliżu firmy znaleźli piękną zadrzewioną działkę z domem. Wyremontowali go i rozbudowali.

Modernizacja i rozbudowa o dodatkowe 200 m2
Pierwsza wizyta na działce wystarczyła Elżbiecie i Markowi do stwierdzenia, że dom dziesięcioletni i przypominający nieco socjalistyczne budownictwo jednorodzinne jest bardzo solidnie zbudowany. Choć jego wygląd nie wzbudzał zachwytu, stanowił znakomitą bazę wyjściową do remontu i ewentualnej rozbudowy. Znacznie większe wrażenie wywarła na nich działka.

 

Zadrzewiona i dobrze uzbrojona w media parcela tak nas zauroczyła, że wygląd domu był sprawą drugorzędną – mówi pani Ela. – Wiedzieliśmy, że architekturę szybciej można będzie zmienić, niż doczekać starych drzew. Nie zastanawialiśmy się długo nad kupnem tej posiadłości, gdyż była tylko troszkę droższa od mieszkania w bloku, w którym wtedy mieszkaliśmy. Z chęcią zamieniliśmy blok na dom w ogrodzie o powierzchni 2800 m2! I to na dodatek bliziutko miejsca pracy.

Co kupili?

Dwukondygnacyjny budynek z solidnymi trójwarstwowymi murami miał naprawdę małą powierzchnię mieszkalną – zaledwie 55 m2. Dwa pokoje, kuchnia, łazienka i sień znajdowały się nad wyniesioną ponad powierzchnię gruntu sutereną. W suterenie na powierzchni również 55 m2 mieścił się jednostanowiskowy garaż, kotłownia i pomieszczenie gospodarcze. Takie warunki mieszkaniowe, rodem z poprzedniej epoki, docelowo nie spełniały potrzeb małżeństwa z dorastającym synem. Miały natomiast tę zaletę, że po sprzedaniu dotychczasowego mieszkania pozwalały rodzinie na szybką przeprowadzkę.

 

Budynek wyposażony w elektryczność, wodę z wodociągu oraz gazowy system grzewczy dawał przyzwoite schronienie do czasu rozpoczęcia większego remontu i rozbudowy. Na dodatek już wtedy było wiadomo, że w niedługim czasie dotychczasowe szambo można będzie zastąpić kanalizacją, ponieważ w okolicy właśnie rozpoczynano budowę sieci. Ela i Marek cieszyli się więc, że wyremontowany dom ma szansę funkcjonować z dostępem najwygodniejszych w użytkowaniu mediów.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny