Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2013
Kotły gazowe

Nowoczesne kotły gazowe są dla użytkowników niemal bezobsługowe. Wystarczy dobrze zaprogramować ich pracę na automatycznym sterowniku i co roku wykonywać okresowe przeglądy. To jeden z głównych powodów popularności tych urządzeń. Wyjątkowo bogata oferta rynkowa umożliwia ich optymalny dobór do konkretnych potrzeb. Wypowiadający się niżej użytkownicy różnych modeli kotłów gazowych przyznali, że podczas ich wyboru potrzebowali wsparcia fachowców. 

 

Kotły gazowe mogą być zasilane różnymi odmianami gazu ziemnego lub gazem płynnym. Standardowo produkowane są z dyszami przewidzianymi do zasilania gazem ziemnym, lecz wystarcza prosta i niedroga zamiana dysz oraz regulacja palnika przez pracownika serwisu, by kocioł mógł pracować na gazie płynnym.

KIEDY GAZ ZIEMNY, A KIEDY PŁYNNY?

Jeśli działka i stojący na niej dom ma łatwy dostęp do sieci gazowej, zwykle ich właściciele wybierają ten rodzaj paliwa. Używanie w domach jednorodzinnych gazu ziemnego do ogrzewania i przygotowania c.w.u. wydaje się nadal najkorzystniejszym rozwiązaniem, wziąwszy pod uwagę takie czynniki, jak: komfort obsługi, nakłady inwestycyjne, jakie trzeba ponieść na przyłączenie do sieci gazowej, montaż instalacji i zakup urządzeń, wreszcie – stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne, pomimo rosnącej ceny tego paliwa – aktualnie ok. 2,5 zł/m3.

Obecnie domy często buduje się na terenie nieuzbrojonym, w oddaleniu od sieci gazu ziemnego. Można wtedy wybrać gaz płynny. Zasilanie kotła tym gazem jest jednak droższe (litr paliwa kosztuje 3 zł plus koszt transportu i składowania) i wymaga zastosowania na zewnątrz budynku zbiornika na paliwo. Zbiornik naziemny lub podziemny trzeba z reguły dzierżawić od dostawcy gazu (za opłatą) oraz napełniać kilka razy w roku (zwykle dwa, co, oprócz kosztów, wymaga kontroli i zachodu).

Zasady montażu kotła na gaz płynny oraz gaz ziemny są praktycznie jednakowe, z wyjątkiem pomieszczeń poniżej poziomu gruntu.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny