Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2013
Ściany zewnętrzne

Ściany powinny być mocne, ciepłe, dobrze izolować od hałasu, a jeszcze do tego chcielibyśmy, by były trwałe i niedrogie. Niestety, nie można mieć wszystkiego na raz, a uzyskany efekt zależy nie tylko od użytych materiałów, ale również od liczby i układu warstw w ścianach. 

 

Wytrzymałość

Ściany przenoszą rozmaite obciążenia wynikające z ich własnego ciężaru, masy stropów, dachu, parcia wiatru itd. Na szczęście domy jednorodzinne nie są zbyt wysokie (zwykle 2–3 kondygnacje) i powstające obciążenia mogą znieść nawet stosunkowo mało odporne materiały, takie jak beton komórkowy i ceramika poryzowana. Z kolei duża wytrzymałość charakteryzuje beton zwykły, silikaty i tradycyjną ceramikę.

Niska wytrzymałość staje się problemem, gdy obciążenia są skupione, rozłożone na małą powierzchnię. Dlatego wąskie filary międzyokienne często wykonuje się jako żelbetowe, a w przypadku ścian z betonu komórkowego i poryzowanej ceramiki trzeba używać specjalnych kołków do wieszania szafek na ścianach, montażu okien oraz drzwi itp.

Ponadto materiały używane do wznoszenia murów mają wielokrotnie mniejszą wytrzymałość na rozciąganie niż na ściskanie. A np. w nadprożach okiennych działają także siły rozciągające. Dlatego tak ważne jest wzmocnienie zbrojeniem wszystkich elementów, dla których przewidziano to w projekcie. Ponadto obowiązuje zasada, że bez zgody konstruktora nie zmieniamy materiału, z jakiego mają być wykonane ściany.

Jarosław Antkiewicz

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny