Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2013
Kotły na paliwa stałe

Stosowanie kotłów na paliwa stałe jest w Polsce nadal powszechne. Wynika to głównie z ceny paliw i kosztu urządzeń grzewczych, ale również po prostu z przyzwyczajenia. Coraz więcej Polaków podczas doboru tego rodzaju kotłów, oprócz ceny, zwraca jednak uwagę na komfort obsługi i sprawność urządzenia. O zakupie oraz bieżącej eksploatacji opowiedzieli nam użytkownicy różnych kotłów na paliwa stałe.

 

 Najpierw powinniśmy wybrać paliwo, a dopiero potem kocioł. Poszczególne rodzaje kotłów przeznaczone są do spalania konkretnego paliwa i nie należy dowolnie go zmieniać. Zastąpienie dedykowanego paliwa innym, choć możliwe, znacznie zmniejsza sprawność urządzenia i zwiększa emisję spalin do środowiska naturalnego.

W sprzedaży znajduje się bogata oferta kotłów na paliwa stałe. Producenci idą z duchem czasu i oferują coraz nowocześniejsze rozwiązania techniczne, przekładające się na wyższą sprawność urządzeń, większą wygodę ich obsługi i bezpieczeństwo, niższe koszty eksploatacji itd. Dotyczy to zarówno nowoczesnych kotłów z podajnikiem, jak również tradycyjnych kotłów zasypowych. W obu rodzajach kotłów trzeba jednak spalać wysokiej jakości paliwo oraz ściśle przestrzegać zaleceń producentów. Podczas zakupu paliwa warto brać pod uwagę, że nawet najnowocześniejszy kocioł z układem sterującym nie będzie dobrze pracował na paliwie złej jakości. Ponadto na paliwie zastępczym kocioł zawsze będzie pracował mniej efektywnie.

TRADYCYJNE KOTŁY ZASYPOWE

Mimo dużej konkurencji ze strony nowoczesnych kotłów z automatycznym podajnikiem, tradycyjne kotły zasypowe nadal cieszą się dużym popytem wśród użytkowników. Wynika to głównie z niskiej ceny urządzeń oraz dostępności paliwa, na którym pracują – węgla, koksu, drewna, miału węglowego.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny