Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2013
Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie

Właściwie dobrany osprzęt elektroinstalacyjny harmonizuje z wystrojem wnętrz i działa sprawnie, a dobrze zaplanowane oświetlenie zapewnia domownikom komfort podczas pracy i odpoczynku. Inwestorzy często jednak gubią się w mnogości dostępnych rozwiązań. Najważniejsze, aby pamiętać, że kryterium wyboru powinna stanowić jakość, nie cena.

Osprzęt elektroinstalacyjny to przede wszystkim różnego typu łączniki   instalacyjne (schodowe, krzyżowe, impulsowe, ściemniacze) i gniazda elektryczne (wtyczkowe, komputerowe, głośnikowe, telefoniczne, antenowe, w wersji pojedynczej, podwójnej lub potrójnej).

Oprócz tego: puszki, listwy i kanały elektroinstalacyjne oraz bardziej zaawansowane urządzenia (np. termostaty, programatory do instalacji grzewczych czy różnego rodzaju czujniki), które mogą być montowane w tzw. blokach razem z łącznikami i gniazdami. Zależnie od potrzeb, kupuje się osprzęt do pomieszczeń suchych lub wilgotnych, natynkowy i podtynkowy, standardowy bądź z dodatkowymi funkcjami. W związku z tym, że jest on dobrze   widocznym elementem domowej instalacji elektrycznej, powinien pasować do wystroju poszczególnych pomieszczeń.

Przy planowaniu oświetlenia natomiast warto pamiętać, że może ono pełnić różne funkcje, dlatego wyróżnia się następujące jego typy: ogólne – powinno równomiernie oświetlać pomieszczenie, ale nie musi być zbyt mocne. Funkcję tę mogą pełnić zarówno halogeny w suficie podwieszanym, jak i plafoniery, żyrandole, lampy wiszące oraz reflektorki.

We wnętrzach ze skośnym sufitem sprawdzi się system linkowy; miejscowe (inaczej kierunkowe lub robocze) – umieszczone nad blatem kuchennym, na biurku czy wokół lustra w łazience, nakierowane wykonanie makijażu. Sprawdzą się tu m.in. oprawy podszafkowe oraz stojące lampy podłogowe i stołowe; dekoracyjne (akcentujące) – do tworzenia nastroju i podkreślania detali we wnętrzach: obrazów, faktury ścian.

Najczęściej stosuje się w tym celu reflektorki halogenowe i lampy na wysięgnikach. Obrazy najlepiej podświetlać świetlówkami o naturalnej barwie światła.

Małgorzata Kolmus

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny