Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2013
Stropy

Lista wymagań, jakie powinien spełniać idealny strop jest bardzo długa. Ponadto niektóre cechy trudno ze sobą pogodzić, np. stropy o dużej masie lepiej tłumią dźwięki, co jest bardzo pożądane, gdy już mieszkamy w domu. Jednak w trakcie budowy dobrze, jeśli elementy stropu są lekkie, bo to ułatwia montaż. Jaki więc powinien być dobry strop?  

Wytrzymały

Strop musi być przede wszystkim odpowiednio wytrzymały na obciążenia i sztywny. Przecież obciążają go ścianki działowe, meble, sprzęty i chodzący po nim ludzie. Jeśli zaś nie będzie wystarczająco sztywny, to jego nadmierne ugięcie spowoduje skrzypienie podłogi i pękanie tynku na suficie dolnej kondygnacji.

Wystarczająco mocny strop tworzy też tarczę usztywniającą cały budynek. Typowa rozpiętość stropu wynosi do 7 m. Jednak im odległość pomiędzy podporami jest mniejsza, tym lepiej – strop będzie łatwiejszy do wykonania i tańszy. By zmniejszyć rozpiętość, belki stropowe układa się zwykle równolegle do krótszego boku pomieszczenia.

Wszystko dlatego, że wymagana wytrzymałość elementów rośnie proporcjonalnie do kwadratu ich rozpiętości. Dwukrotny wzrost długości oznacza więc konieczność czterokrotnego zwiększenia wytrzymałości stropu.

 

Uwaga! Przebieg ścianek działowych – z wyjątkiem lekkich szkieletowych – musi być uwzględniony w projekcie stropu. Prawie zawsze powodowane przez ścianki obciążenia skupione są na tyle duże, że strop wymaga wzmocnienia w miejscu ich przebiegu. Z kolei ścianki działowe dolnej kondygnacji nie powinny stykać się z sufitem. Pozostawia się ok. 2 cm szczelinę i wypełnia trwale elastycznym materiałem, np. pianką montażową. Inaczej ugięcie się tropu spowodowałoby pękanie tych ścianek.

 

Jarosław Antkiewicz

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny