Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2013
Wymiana okien

Spora część właścicieli domów jednorodzinnych płaci zbyt wysokie rachunki za ogrzewanie. Uświadamiamy sobie to zimą, szczególnie podczas dużych mrozów. W większości przypadków przyczyną największej ucieczki ciepła są okna: stare, nieszczelne, wypaczone lub po prostu o wysokim współczynniku przenikania ciepła.

Z wyborem nowych okien najczęściej nie mamy problemu, aby jednak pieniądze wydane na ten cel były opłacalną inwestycją, trzeba dopilnować fachowego montażu, czyli takiego, który zagwarantuje całkowitą szczelność na przenikanie powietrza przez połączenia okien z ościeżami.

Choć wymiana okien zimą jest możliwa i nie stanowi trudności wykwalifikowanej ekipie, prac tych nie należy przeprowadzać, gdy temperatura spadnie poniżej -10°C – w takich warunkach standardowa pianka montażowa, stosowana do uszczelniania okien, traci swoje właściwości (choć dostępne są pianki, które można stosować nawet do -25°C).

Jednak prowadzenie prac nawet w temperaturze ok. 0°C jest kłopotliwe, bo nowe okna wymagają wykończenia ościeży zaprawą, której nie powinno się stosować w tak niskiej temperaturze. Dlatego, ze względu na sprzyjającą aurę, wymianę okien najlepiej zaplanować na wiosnę lub lato.

Najczęściej takie inwestycje łączymy z remontem domu, więc tym bardziej taka pora jest najbardziej odpowiednia. Na pewno nie warto z wymianą okien czekać do jesieni. To bowiem najgorętszy okres dla producentów. Są wówczas najbardziej oblegani i na realizację zamówienia możemy czekać nawet 3 miesiące. Najlepiej zamówić okna na co najmniej kilka tygodni przed planowaną wymianą.  

 

Joanna Dąbrowska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny