Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2013
Odkurzacz centralny

O zaletach sprzątania za pomocą odkurzacza centralnego nie trzeba już nikogo przekonywać. Wygoda i łatwość obsługi urządzenia oraz gwarancja usuwania zakurzonego powietrza poza budynek sprawiają, że coraz więcej inwestorów decyduje się na jego montaż. Sama instalacja jest prosta, dlatego najmniej kosztowna ze wszystkich domowych instalacji. Obecnie każdego na nią stać.

Instalacja odkurzacza centralnego to odpowiedniej mocy agregat ssący oraz sieć rur i przewodów elektrycznych ukrytych w ścianach, zakończonych kilkoma gniazdami ssącymi i jedną wyrzutnią powietrza. Uzupełnieniem systemu jest wąż ssący i akcesoria do sprzątania – przeróżne szczotki, a także separatory.

Każdy dom można wyposażyć w system centralnego odkurzania, najwygodniej jednak zaplanować to podczas projektowania budynku lub na etapie wykonywania stanu surowego. Dzięki temu będzie można bezkolizyjnie poprowadzić rury i najkorzystniej rozmieścić gniazda ssące.

W budynku już zamieszkanym, konieczne będzie przeprowadzenie niezbędnych prac budowlanych, polegających na wykonaniu bruzd w ścianach i stropach i zamontowaniu ekranów osłaniających.

Projektowanie i montaż instalacji

Na podstawie rzutów kondygnacji, fachowcy wytyczają trasę poprowadzenia rur oraz przewodów elektrycznych, rozmieszczenie i liczbę gniazd ssących, miejsce na jednostkę centralną oraz wyrzutnię powietrza. Dobierają też optymalną jednostkę centralną.

Najważniejszym parametrem, mającym wpływ na jej wybór, jest maksymalna długość instalacji, jaką dane urządzenie może obsłużyć. W rzeczywistości chodzi o dopuszczalną wielkość oporów przepływu zależną przede wszystkim od liczby kształtek (kolana, trójniki). Jednak dla wygody przelicza się ją na długość rur powodujących takie same opory.

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny