Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2013
Kanalizacja

Przeciętna, czteroosobowa rodzina wytwarza w ciągu doby nawet 500–600 litrów ścieków. Co z nimi zrobić? Uzależnione jest to od istniejącego uzbrojenia – czy w pobliżu znajduje się sieć kanalizacyjna. Jeśli jej nie ma, trzeba wybrać inne rozwiązanie, które będzie wygodne dla mieszkańców i zgodne z prawem.

 

Kanalizacja – możliwości i formalności

Jeśli w pobliżu naszej nieruchomości przebiega sieć kanalizacyjna, to oczywiście możemy się do niej podłączyć – pod warunkiem, że nie jest ona zbytnio oddalona (przy dużych odległościach inwestycja taka może być bardzo kosztowne).

Najczęściej mamy do czynienia z kanalizacją bytowo-gospodarczą, co oznacza, że możemy do niej odprowadzić tylko ścieki bytowo-gospodarcze, a nie deszczówkę.

Bardzo rzadko, najczęściej w dużych miastach, kanalizacja jest ogólnospławna, czyli taka, do której można wyprowadzić ścieki bytowe z domu i wodę deszczową.

Budynek nowy. W sytuacji, gdy planujemy budowę naszego wymarzonego domu możliwość podłączenia do sieci kanalizacyjnej załatwia się w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę, gdyż konieczne jest przedłożenie dokumentów dotyczących planowanego odprowadzania ścieków. Wtedy do dokumentacji należy dołączyć projekt przyłącza kanalizacyjnego, który wykona uprawniony projektant. Po uzyskaniu zgody na budowę domu i uprawomocnieniu się tej decyzji, nie trzeba składać w starostwie odrębnego zgłoszenia budowy przyłącza, po prostu można rozpocząć prace.

Monika Dąbrowska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny