Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2013
Etapy zakładania ogrodu

Ogrody japońskie wtopione są w krajobraz i płynnie łączą się z domem. Niejako w myśl tej filozofii traktujemy ogród jako dodatkowy pokój, w którym można się zrelaksować po ciężkim dniu. Jego urządzenie jest więc tak samo istotne, jak aranżacja wnętrza domu, choć o ogrodzie często przypominamy sobie dopiero w okresie wiosennego rozkwitu. A to zima jest najlepszym czasem na jego planowanie.

 

Najpierw plan...

Chcesz mieć piękny ogród? – Zaplanuj go, zanim poczynisz pierwsze kroki w kierunku realizacji. Nieprzemyślane nasadzenia z przypadkowo kupionych okazów roślin wprowadzają jedynie chaos. Ponadto gatunki i odmiany źle dobrane do siedliska nie rosną zdrowo. Jeszcze gorzej, gdy przedwcześnie założoną rabatę trzeba zniszczyć, by poprowadzić ogrodową instalację.

Pomoc architekta. Podstawą do zaplanowania ogrodu jest znajomość roślin i ciekawy pomysł. Wielu inwestorów bagatelizuje sprawę, działając po amatorsku. Jeśli brakuje nam umiejętności (wszak nie musimy znać się na wszystkim) bądź czasu na samodzielne planowanie, projekt warto zamówić u profesjonalisty, w końcu jest to inwestycja na wiele lat.

Architekt krajobrazu stworzy projekt oparty o nasze oczekiwania i dopasowany do specyfiki działki. Możemy zamówić projekt kompleksowy (obejmujący projekt koncepcyjny, wykonawczy, wizualizacje, przekroje, rozrysowane detale i kosztorys) lub tylko jego wybrane elementy.

Przy realizacji samodzielnej lub przez firmę ogrodniczą, oprócz koncepcji zagospodarowania przyda się projekt wykonawczy, zawierający różne projekty częściowe: nawierzchni, podlewania czy punktów oświetlenia. Koszt opracowania zależy od jego skomplikowania, liczby projektów składowych oraz wielkości działki (im większa, tym koszt za każdy metr jest mniejszy) i wynosi od 500 zł do kilku tysięcy złotych. Gdy ta sama firma projektuje i urządza ogród, projekt najczęściej jest gratis.

Małgorzata Kolmus

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny