Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2013
Podłogi
Podłoga to wielowarstwowa konstrukcja, którą układa się na stropie lub gruncie. W zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia wykorzystuje się różne układy warstw z odpowiednich materiałów.

Podłogi
(fot. Barlinek)
Warstwę wierzchnią, nazywaną również posadzką, można wykończać drewnem, płytkami, kamieniem. Można też pomalować ją farbą lub pokryć wykładziną. Posadzkę układa się na warstwie podkładowej, która może pełnić funkcję wyrównującą, nośną, a także dociskową dla warstw izolacji cieplnej, akustycznej oraz przeciwwilgociowej.

 

Wszystkie wymienione warstwy są ważne. Każda z nich powinna być umieszczona w projekcie, a potem zgodnie z nim starannie ułożona.

PODKŁAD

Sposób, w jaki zostanie wykonana warstwa podkładowa oraz materiały, jakie należy do tego celu zastosować, zależą od kilku czynników – konstrukcji stropu, rodzaju ułożonych izolacji oraz planowanego pokrycia podłogi. Podkład wykonuje się w postaci wylewki: betonowej, anhydrytowej lub układa z płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych, z desek albo płyt OSB. Jeżeli podłoże jest dostatecznie równe oraz gdy układanie warstwy izolacyjnej nie jest planowane, podkład można wykonać w formie cienkiej wylewki wyrównującej.

 

Podkłady wylewane nazywane są również jastrychem. Układa się je na mokro z betonu lub gotowych zapraw cementowych anhydrytowych. Jastrych, układany na izolacjach cieplnych oraz akustycznych, powinien mieć grubość co najmniej 3,5 cm (przy ogrzewaniu podłogowym odpowiednio więcej). Najczęściej używanym spoiwem jastrychu jest cement portlandzki, a wypełniaczem piasek. W przypadku jeśli warstwa ta musi mieć większą grubość, piasek często zastępuje się żwirem lub pospółką. Jeżeli w podkładzie ma być umieszczona instalacja ogrzewania podłogowego lub zawiera on dodatki nadające mu wodoszczelność, do masy dodawane są jeszcze tzw. plastyfikatory. Podkład mający pokryć instalację ogrzewania podłogowego wykonuje się jako warstwę pływającą, to znaczy oddziela się go taśmą izolacyjną od ścian i innych elementów konstrukcyjnych budynku.

 

Znaczna płynność zaprawy anhydrytowej ułatwia jej wylewanie na dużych powierzchniach oraz powoduje, że przestrzeń pomiędzy rurami wodnego ogrzewania podłogowego wypełnia się bez problemu. Podkład taki nie kurczy się podczas schnięcia. Trzeba jednak pamiętać, że podkłady anhydrytowe nie są odporne na działanie wody i dlatego nie nadają się do pomieszczeń mokrych.

 

Ciąg dalszy artykułu w wersji papierowej Dom Polski 2013

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny