Wybudowanie stanu surowego - kosztorys

Wybudowanie stanu surowego - kosztorys
Wybudowanie stanu surowego według kosztorysu redakcyjnego kosztować będzie ok. 195 000 zł

Doprowadzenie budowy do stanu surowego zamkniętego wg kosztorysu redakcyjnego wyniesie 195 000 zł, przy całkowitym koszcie inwestycji 340 000 zł. Kwota ta wyliczona została dla realizacji budowy tzw. „systemem gospodarczym”. Jednak w praktyce, koszty mogą być wyższe przy mniejszym zaangażowaniu inwestora, a sporo wyższe przy zaangażowaniu jednej ekipy, która wybuduje dom „pod klucz”. Warto pamiętać, że na tym etapie robót udział robocizny w porównaniu z kosztami materiałów jest znacznie większy niż przy innych robotach budowlanych. Również ceny podstawowych materiałów budowlanych ulegają znacznym wahaniom i przy odrobinie szczęścia można trafić na okresowe obniżki interesujących nas towarów. Natomiast zmiana materiałów lub sposobu wykonania poszczególnych elementów domu, nie wpływa radykalnie na obniżenie kosztów.

 

Najczęściej podnoszony przez inwestorów problem dotyczy kwestii wyboru materiałów na budowę ścian zewnętrznych. W praktyce – w końcowym rozrachunku – koszty różnych technologii tylko nieznacznie różnią się, a więc najważniejsze w tym przypadku powinny być raczej własności użytkowe i parametry ściany. Przy porównywaniu cen należy zawsze brać pod uwagę wartość całkowicie wykończonej ściany z elewacją i ociepleniem, gdyż tylko wtedy widoczne będą różnice w rzeczywistych kosztach ich wykonania. Stan surowy domu to przede wszystkim jego konstrukcja nośna, na której nie należy oszczędzać, gdyż ewentualne poprawki z reguły są bardzo drogie, a często nawet niemożliwe do wykonania. Ale nie należy też przesadzać z nadmiernym wzmacnianiem ścian przez, np. ich zbytnie pogrubienie czy nadmierne użycie stali zbrojeniowej ponad wymagania projektowe, które i tak najczęściej określane są ze znacznym zapasem wytrzymałości.

 

Trzeba też pamiętać, że często zmiana jednego elementu konstrukcyjnego domu, pociąga za sobą konieczność dokonania zmian w innych jego częściach; np. przy zamianie ściany dwuwarstwowej na jedno- lub trójwarstwową konieczne będzie pogrubienie ścian fundamentowych – co trzeba uwzględnić przy sporządzaniu kalkulacji.

Ciąg dalszy artykułu w wersji papierowej Dom Polski 2013

Pozostałe artykuły z tego numeru
Nawierzchnie
Kolejnym etapem w urządzaniu przydomowej przestrzeni jest wykonanie nawierzchni podjazdów i ścieżek. Z czego je ułożyć by suchą stopą dotrzeć do domu, a spacer po ogrodowych zakątkach był przyjemnością?
Nawierzchnie
Drzwi
Pora na wyposażenie domu w drzwi oznacza koniec zmagań z budową, ściany są już otynkowane i pomalowane a posadzki wykończone. Wybór odpowiednich modeli nie jest jednak prosty, oferta producentów jest bowiem ogromna. Przed wyborem, trzeba poznać cechy, którymi różnią się poszczególne rodzaje drzwi, przejrzeć ofertę kilku producentów, zastanowić się, jakie mamy oczekiwania i jaki budżet możemy na drzwi przeznaczyć.
Drzwi
Schody
Schody w dużej mierze decydują o wygodzie użytkowania domu. Możliwych rozwiązań jest wiele, generalnie jednak najwygodniejsze schody zabierają sporo cennego miejsca. Duże znaczenie mają też koszty i trudność wykonania – musimy więc zdecydować się na kompromis.
Schody
Podłogi
Podłoga to wielowarstwowa konstrukcja, którą układa się na stropie lub gruncie. W zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia wykorzystuje się różne układy warstw z odpowiednich materiałów.
Podłogi
Ściany działowe
Często jeszcze w trakcie prac wykończeniowych zmieniamy koncepcję dotyczącą dzielenia domowej przestrzeni. Idealne do tego celu są lekkie ścianki gipsowo-kartonowe, które przy odrobinie wiedzy i umiejętności można postawić samodzielnie.
Ściany działowe
Ściany wewnętrzne
Wykańczanie ścian to etap, na który większość budujących dom czeka z utęsknieniem, bo oznacza zbliżający się koniec... zmagań z budową. Jeszcze tylko tynkowanie lub montowanie płyt g-k, malowanie lub tapetowanie i wnętrza nabiorą koloru i blasku.
Ściany wewnętrzne
Wykańczanie - kosztorys
Według założeń kosztorysu redakcyjnego prace wykończeniowe powinny zamknąć się w kwocie ok. 95 000 zł
Wykańczanie - kosztorys
Dylematy inwestora
W wersji modelowej wygląda to w sposób następujący – „Wreszcie coś ciekawego – cieszy się żona – koniec bloczków, żeber, zbrojeń, lania betonu i układania papy. Teraz będę mogła zabłysnąć twórczo”. W odpowiedzi mąż wzdycha ponuro: „No, to teraz dopiero się zacznie”. Taka wizja to jednak uleganie stereotypom. W rzeczywistości stosunek do etapu wykańczania nie zależy od płci; bardziej liczy się tu indywidualne zacięcie oraz... dotychczasowa historia budowy. Ujmując rzecz nieco dosadnie – wykańczać najbardziej nie lubią ci, którzy są już kompletnie wykończeni poprzednimi etapami budowy. Trudno się zresztą dziwić. Cóż jednak zrobić, kiedy trzeba?
Dylematy inwestora
Alarmy
Dom musi dawać poczucie bezpieczeństwa. Niestety, nie ma zabezpieczeń całkowicie „odpornych na złodzieja”, jednak dobrze dobrane pokrzyżują mu plany i zniechęcą do próby włamania.
Alarmy
Elektryczność
Prawidłowo zaplanowana i wykonana instalacja elektryczna decyduje o wygodzie i bezpieczeństwie domowników. Przed jej ułożeniem, warto dokładnie przemyśleć, gdzie i z jakich urządzeń elektrycznych będziemy korzystać. Jeśli uwzględnimy możliwość późniejszej rozbudowy instalacji o dodatkowe urządzenia, unikniemy konieczności większych przeróbek.
Elektryczność
Kominy i kominki
W przeszłości kominy spełniały przede wszystkim funkcję przewodów dymowych. Obecnie, gdy powszechne stało się użytkowanie w gospodarstwach domowych pieców na paliwa gazowe i płynne, kominy zaczęły odgrywać rolę znacznie bardziej złożoną.
Kominy i kominki
Wentylacja i klimatyzacja
Usuwanie z pomieszczeń powietrza zanieczyszczonego i dostarczanie w to miejsce powietrza świeżego nazywamy wentylacją.
Wentylacja i klimatyzacja
Instalacja wodna
Przed podjęciem decyzji z jakich materiałów wykonać instalacje ciepłej i zimnej wody oraz centralnego ogrzewania dobrze poradzić się fachowca oraz zapoznać się z ofertą rynkową.
Instalacja wodna
Instalacja wodociągowa
Wodę do domu można dostarczyć z zewnętrznej sieci wodociągowej albo z własnego ujęcia (studni). Pierwsze rozwiązanie wymaga załatwienia licznych formalności i pokrycia kosztów doprowadzenia rurociągu (przyłącza). Nakładów wstępnych wymaga jednak także wykonanie studni. Zdarza się, że inwestorzy korzystają z obu tych źródeł jednocześnie. Wywiercenie studni jest racjonalnym rozwiązaniem nawet wówczas, gdy budynek ma być podłączony do sieci wodociągowej. Wodociąg doprowadza się bowiem zwykle dopiero do gotowego domu. Tymczasem woda potrzebna jest już w czasie jego budowy.
Instalacja wodociągowa
Kanalizacja
Szczęście mają inwestorzy, których działki znajdują się na terenach skanalizowanych – wystarczy podłączyć się do kanalizacji i problem z głowy. Niestety, większość działek jest nieskanalizowana. Przed inwestorami pojawia się pytanie – co zrobić ze ściekami?
Kanalizacja
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Grzejniki wodne są najczęściej instalowanym przekaźnikiem ciepła w systemach centralnego ogrzewania. Nie są to jednak jedyne dostępne urządzenia grzewcze. Coraz popularniejsze jest ogrzewanie płaszczyznowe, doskonale współpracujące z niskotemperaturową instalacją grzewczą, zasilaną przez pompę ciepła lub kotły kondensacyjne.
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Pompy ciepła
Coraz więcej inwestorów rozpoczynających budowę domu rozważa zastosowanie pompy ciepła. A jest się nad czym zastanowić.
Pompy ciepła
Kotły
Decyzja o zainstalowaniu konkretnego modelu kotła musi być poprzedzona rozstrzygnięciem ważnej kwestii dotyczącej wyboru paliwa. Należy wybrać takie, które będzie łatwo dostępne, zapewni niekłopotliwą obsługę oraz zagwarantuje przystępne koszty instalacji i eksploatacji urządzenia grzewczego. Warto zatem poznać najważniejsze cechy poszczególnych rodzajów kotłów.
Kotły
Instalacje - kosztorys
Wydatki na instalacje według redakcyjnego kosztorysu wyniosą ok. 50 000 zł
Instalacje - kosztorys
Dylematy
Świeżo ukończone ściany i dach wznoszące się na działce mogą dawać inwestorowi złudzenie, że najważniejszy etap budowy jest już zakończony. Nic bardziej mylnego! To tylko pusta skorupa, w którą trzeba tchnąć życie. To życie to media – ciepło, woda oraz prąd. W domu należy ułożyć szereg instalacji, a to oznacza podejmowanie wielu nowych decyzji.
Dylematy
Okna, parapety i rolety
Okna nie są jedynie elementem, który decyduje o wyglądzie domu. Dzięki nim dom może także zyskać na energooszczędności oraz wygodzie. Zamknięcie konstrukcji domu oknami wiąże się ze sporymi wydatkami.
Okna, parapety i rolety
Dachy i rynny
Przykrycie domu dachem sprawia, że ten etap prac stanowi dla wielu osób ukoronowanie stanu surowego. Ale dach to nie tylko ładny wygląd. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona budynku i mieszkańców przed kaprysami pogody.
Dachy i rynny
Termoizolacje
Ściany, dach i podłoga na gruncie – to bariery, które oddzielają wnętrze budynku od otoczenia. Aby mogły zapewnić domownikom komfortowe warunki życia, niezależne od warunków panujących na zewnątrz, należy „ubrać” je w odpowiednie materiały termoizolacyjne.
Termoizolacje
Stropy
Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych w domu. Wszelkie modyfikacje konstrukcji stropowej muszą być zatwierdzone przez projektanta i kieroSwnika budowy.
Stropy
Ściany
Od rodzaju ścian zewnętrznych zależy nie tylko wygląd i izolacyjność cieplna przegrody, ale także wiele parametrów technicznych (akustyka, trwałość, odporność na żywioły itp.). Zanim podejmie się decyzję, jaki rodzaj ścian wybrać z szerokiej oferty materiałowej i technologicznej, warto zastanowić się, jakie cechy domu są dla nas najważniejsze.
Ściany
Fundamenty
Każdy budynek musi być stabilnie oparty na gruncie, dlatego zaprojektowanie i wykonanie fundamentu wymaga szczególnej dbałości. Zakończenie prac fundamentowych, określane jest w terminologii budowlanej jako „stan zero”. Fundament przenosi duże obciążenia konstrukcyjne i jest amortyzatorem pomiędzy budynkiem a podłożem, od niego zależy trwałość domu.
Fundamenty
Dylematy inwestora
Jedni uważają budowę domu za przedsięwzięcie tak proste, jak wznoszenie domków z klocków. Inni przerażeni są złożonością tego rodzaju inwestycji. Obie opinie zawierają zarówno nieco przesady, jak i sporo racji. Paradoks jest tylko pozorny. Owszem, budynek składa się z wielu skomplikowanych elementów i żadnego z nich nie powinno się bagatelizować. Jednak diabeł nie jest taki straszny! Do budowy domu, jak do każdego zadania, trzeba się tylko dobrze przygotować. Chodzi o to, aby konieczność podejmowania decyzji nie wprawiała inwestora w popłoch, a pytania zadawane przez fachowców – w zakłopotanie.
Dylematy inwestora
Ankieta DOM POLSKI
Aby trafnie ukształtować profil publikacji zawartych w specjalnym wydaniu pt. „Dom Polski”, poprosiliśmy Czytelników miesięcznika "Budujemy Dom" o wypełnienie ankiety, w której próbujemy określić, o jakim domu marzy polska rodzina. Ankieta składa się z szeregu pytań i odpowiedzi do wyboru.
Ankieta DOM POLSKI
Ankieta DOM POLSKI
Aby trafnie ukształtować profil publikacji zawartych w specjalnym wydaniu pt. „Dom Polski”, poprosiliśmy Czytelników miesięcznika "Budujemy Dom" o wypełnienie ankiety, w której próbujemy określić, o jakim domu marzy polska rodzina. Ankieta składa się z szeregu pytań i odpowiedzi do wyboru.
Ankieta DOM POLSKI
Najnowsze wydanie