Archiwum

Wielkomiejski modernizm
Magazyn - artykuły
Wielkomiejski modernizm
Ten styl nie ma wyrazistych cech regionalnych. Przekracza granice geograficzne, dlatego bywa nazywany międzynarodowym. Jego sztandarowym hasłem jest nowoczesność i funkcjonalność. Stroni od zbędnych dekoracji, ale lubi nowinki techniczne i gadżety.
Zgodnie z prawem - Budowa domu na działce rolnej
Magazyn - artykuły
Zgodnie z prawem - Budowa domu na działce rolnej
Działki rolne są zwykle malowniczo położone i mają stosunkowo niskie ceny. Chętnie więc są wybierane jako atrakcyjne miejsce na zbudowanie domu w przyszłości lub traktowane jako inwestycja w ziemię, którą kiedyś będzie można sprzedać z dużym zyskiem.
OZE - odnawialne źródła energii - Kolektory słoneczne
Magazyn - artykuły
OZE - odnawialne źródła energii - Kolektory słoneczne
Montaż kolektorów słonecznych to wciąż najbardziej popularny w Polsce sposób pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. W okresie wspomaganego dopłatami do kredytów boomu solarnego powstało wiele instalacji, które jednak nie zawsze spełniały mocno rozbudzone oczekiwania inwestorów. Wśród obecnie realizowanych dominują niewielkie, proste i tanie systemy do wspomagania podgrzewu c.w.u., które gwarantują szybki zwrot nakładów.
W angielskim stylu
Magazyn - artykuły
W angielskim stylu
Dorota jest mistrzynią tworzenia nastroju w ogrodzie, a przy tym nie zaniedbuje aspektów funkcjonalnych. Nie ma dla niej znaczenia, czy jest on duży czy rozciąga się tylko na wąskich skrawkach ziemi, otaczających rozłożysty jednorodzinny dom.
Nawierzchnie z kostki i systemy nawadniania ogrodu
Magazyn - artykuły
Nawierzchnie z kostki i systemy nawadniania ogrodu
Najwięcej powierzchni w ogrodzie zajmuje zwykle trawnik i nawierzchnia utwardzona. Żeby jednak darń prezentowała się efektownie, musi być systematycznie nawadniana. By trakty wyglądały estetycznie, należy dobrać odpowiedni rodzaj bruku i prawidłowo go ułożyć.
Rynny i systemy przeciwoblodzeniowe
Magazyn - artykuły
Rynny i systemy przeciwoblodzeniowe
System rynnowy jest niezbędnym elementem dachu. Odpowiada za odprowadzanie wody deszczowej, która gromadzi się na połaci, co chroni ściany przed zalewaniem i zniszczeniem. W rynnach i rurach spustowych warto zainstalować dodatkowo system przeciwoblodzeniowy, który zimą pozwoli uniknąć zalegającego śniegu i sopli lodowych.
Wanny z hydromasażem
Magazyn - artykuły
Wanny z hydromasażem
Dlaczego warto zainwestować w wannę z hydromasażem? Przede wszystkim dla zdrowia i relaksu. Ale na jaki model się zdecydować? Zakup zwykłej wanny nie zawsze jest prosty, a co dopiero takiej z hydromasażem... W poniższym tekście radzimy, jak dokonać wyboru, i poruszamy kwestie, o których sprzedawcy nie zawsze wspominają.
Odkurzacz centralny
Magazyn - artykuły
Odkurzacz centralny
Dawniej odkurzacz centralny kojarzył się głównie z dużymi obiektami – hotelami, biurami itp. Jednak stopniowo to rozwiązanie spotyka się coraz częściej w polskich domach. Dlaczego warto zamienić tradycyjny odkurzacz na centralny i o czym należy pamiętać, żeby instalacja była naprawdę dobrze dopasowana do naszych potrzeb?
Kominki
Magazyn - artykuły
Kominki
Jest popyt, jest więc i podaż. Ponieważ kominki stały się niemal standardowym elementem wyposażenia oddawanych obecnie do użytku domów jednorodzinnych, na rynku dostępnych jest mnóstwo rozmaitych wkładów służących do ich wykonania. Jednak – uwaga! – niemal identycznie wyglądające wkłady mogą mieć zupełnie odmienne przeznaczenie. Dlatego zakup należy bezwzględnie skonsultować z instalatorem kominka, a jeszcze wcześniej – starannie przemyśleć, do czego kominek ma służyć.
Oświetlenie i osprzęt elektroinstalacyjny
Magazyn - artykuły
Oświetlenie i osprzęt elektroinstalacyjny
Oświetlenie ma nie tylko ułatwiać mieszkańcom funkcjonowanie w domu po zmroku, ale stanowić efektowną dekorację wnętrz. Wybór produktów jest ogromny, od ultranowoczesnych lamp przypominających te montowane niegdyś jedynie w warsztatach, po artystyczne rzeźby – mieniące się tysiącem kryształków lub wykonane z drewna bądź sznurka. Wśród osprzętu możemy natomiast znaleźć modele wykończone kolorowym tworzywem, szkłem lub metalem. Aby elementy te spełniały swoje role użytkowe i ozdobne, warto dopasować je do stylu wnętrz.
Schody
Magazyn - artykuły
Schody
Schody wewnętrzne, prowadzące na piętro lub poddasze, powinny być wygodne i współgrać z charakterem budynku. Dlatego też ich konstrukcję i kształt najlepiej jest określić już na etapie wykonywania projektu budowlanego. Jeśli zdecydujemy się na gotowy projekt domu, warto od razu zwrócić uwagę na lokalizację oraz sugerowany typ schodów i jeśli nie spełniają one naszych oczekiwań, zapytać projektanta o możliwość modyfikacji.
Bramy garażowe
Magazyn - artykuły
Bramy garażowe
Największym powodzeniem cieszą się bramy garażowe otwierane do góry – uchylne i segmentowe. Modele rolowane są bardzo wygodne w użytkowaniu (działają podobnie jak rolety zewnętrzne), lecz ich cena wielu zniechęca. Tradycyjne rozwierane wrota odchodzą w zapomnienie, choć niekiedy stosuje się je w wolno stojących garażach i pomieszczeniach gospodarczych.
Pokrycia dachowe
Magazyn - artykuły
Pokrycia dachowe
Dach pełni nie tylko istotną rolę konstrukcyjną, ale i architektoniczną. Nie bez powodu nazywany jest więc „piątą elewacją” domu. Dlatego wybierając formę i barwę pokrycia powinniśmy zadbać o to, aby w harmonijny sposób komponowały się z elewacją i elementami stolarki okiennej i drzwiowej.
Okna panoramiczne i tarasowe
Magazyn - artykuły
Okna panoramiczne i tarasowe
Szerokie przeszklenia są obecnie bardzo modne. W prawie każdym nowo budowanym domu wyjście na taras wyposażone jest w dwu-, trzya nawet czteroskrzydłowe drzwi. Coraz częściej wybierane są rozwiązania przesuwne. Choć są drogie, mają istotną zaletę – nie zabierają miejsca w pomieszczeniach.
Ściany zewnętrzne
Magazyn - artykuły
Ściany zewnętrzne
Ściany zewnętrzne muszą być mocne, ciepłe i trwałe. A przy tym chyba każdy inwestor chciałby, żeby nie były zbyt drogie oraz łatwe i szybkie w budowie. Te cechy niełatwo pogodzić. Przy tym ich konstrukcja jest bardzo różna, nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko ściany murowane. Podpowiadamy, jak się w tym wszystkim nie zagubić.
Instalacja domofonowa i alarmowa
Magazyn - artykuły
Instalacja domofonowa i alarmowa
Domofony są już standardem w nowo budowanych domach, coraz więcej inwestorów decyduje się też na wyposażenie budynku w instalację alarmową. Tego typu udogodnienia można zainstalować również w istniejących już domach – takie przedsięwzięcie wcale nie musi się wiązać z uciążliwym remontem, o ile wybierzemy urządzenia bezprzewodowe.
Podwyższenie ścianki kolankowej
Magazyn - artykuły
Podwyższenie ścianki kolankowej
Podwyższenie ścianki kolankowej to poważne przedsięwzięcie, wiążące się z dużymi nakładami pracy i kosztów. Ale taka przebudowa to często jedyna możliwość, aby na poddaszu urządzić wygodne pomieszczenie mieszkalne.
Remont ścian wewnętrznych
Magazyn - artykuły
Remont ścian wewnętrznych
Odnowienie powierzchni ścian i sufitów nie zawsze ogranicza się do ich odmalowania. Aby zlikwidować poważniejsze uszkodzenia tynków lub poprawić estetykę wnętrz, potrzebna będzie poważniejsza renowacja. Remontowane ściany możemy pokryć tynkiem i gładzią, wytapetować, przykleić płytki ceramiczne bądź zamontować boazerię czy panele ścienne. Powierzchnie ścian, na których będą one układane, powinny spełniać określone wymagania, a więc będziemy musieli odpowiednio przygotować dla nich podłoże.
Remont elewacji wykonanej w systemie BSO
Magazyn - artykuły
Remont elewacji wykonanej w systemie BSO
Tylko odmalować czy też docieplić starą elewację – przed takim dylematem staje wielu użytkowników domów budowanych bądź remontowanych w latach 90. ubiegłego wieku. Co prawda ściany zewnętrzne takich budynków są często pokryte warstwą termoizolacyjną i tynkiem cienkowarstwowym, ale nie prezentują się już estetycznie i mają ciepłochronność dużo niższą niż aktualne wymagania. Sposób renowacji takiej elewacji zależy od jej stanu technicznego i od tego, jaki wygląd chcemy uzyskać.
Podłogi
Magazyn - artykuły
Podłogi
Podłoga to wszystkie warstwy od gruntu po parkiet, panele lub płytki ceramiczne. Zależnie od tego, co jest jej podłożem – grunt czy strop – składa się ona z innych warstw i ma inne zadania do spełnienia. Aby wiedzieć, czym te dwa typy się różnią, warto poznać tajniki ich wykonywania oraz błędy, jakich należy unikać. Wszak by posadzka, czyli to, czym podłogę wykończymy, cieszyła oczy przez wiele lat, wszystkie warstwy pod nią muszą być solidnie wykonane.
Elewacje
Magazyn - artykuły
Elewacje
Sposób wykończenia elewacji oraz kolorystykę wybranych materiałów planuje architekt wykonujący projekt. Na rysunkach podaje on rodzaje materiałów, ich typ i kolorystykę, a także rodzaj i grubość przewidzianego ocieplenia. Taka specyfikacja znacząco ułatwia zakup materiałów i chroni przed popełnieniem błędów, również tych polegających na niewłaściwie dobranej kolorystyce poszczególnych elementów elewacji. Zanim jednak będziemy podziwiać wykończone ściany naszego domu – dowiedzmy się, jak prawidłowo powinny być wykonane.
Systemy kominowe
Magazyn - artykuły
Systemy kominowe
Niemal w każdym domu jest przynajmniej jeden komin. Można wprawdzie z nich zrezygnować, jeśli mamy ogrzewanie elektryczne lub pompę ciepła oraz wentylację z rekuperatorem, jednak takie budynki to wciąż rzadkość. Dlatego każdy budujący powinien umieć dobrać odpowiedni komin do swojego wymarzonego domu.
Wymiana powietrza
Magazyn - artykuły
Wymiana powietrza
Od numeru BD 1-2/2015 zaczęliśmy nowy cykl poradnikowy poświęcony energooszczędnemu budowaniu. Artykuły w formie odpowiedzi na pytania, najczęściej zadawane przez naszych Czytelników, dotyczą zagadnień związanych z budową domów oszczędnych, czyli tanich w eksploatacji, wygodnych i przyjaznych środowisku naturalnemu. W każdym numerze omawiamy najważniejsze zasady energooszczędnego budowania i rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Ogrodzenia
Magazyn - artykuły
Ogrodzenia
Współczesne prefabrykowane materiały na ogrodzenia z betonu, metalu, klinkieru, silikatu głównie tym różnią się od tradycyjnych, że pozwalają na tani, szybki i nieskomplikowany montaż (sprzedaje się je w zestawach wraz z akcesoriami do mocowania), i że w późniejszym użytkowaniu nie potrzebują konserwacji. Chętnie wykorzystują je właściciele nowo budowanych domów, a wśród nich większość naszych Rozmówców. Oto ich opinie i doświadczenia.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków
Magazyn - artykuły
Przydomowe oczyszczalnie ścieków
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest obwarowana licznymi warunkami glebowo-środowiskowymi oraz formalno-prawnymi. Mimo to warto próbować je spełnić, ponieważ nagrodą dla inwestorów jest krótki czas zwrotu poniesionych kosztów, niemal bezobsługowe korzystanie z urządzenia i bardzo niskie koszty eksploatacji. Potwierdza to kilkoro Użytkowników oczyszczalni, dowodząc na własnym przykładzie, że pożytki z niej płynące są wszechstronne, a budowa - uzasadniona ekonomicznie.
Łazienkowy odpływ liniowy
Magazyn - artykuły
Łazienkowy odpływ liniowy
Pod natryskiem w łazience wcale nie jest potrzebny brodzik. Wystarczy odpowiednio wyprofilowana posadzka z odpływem liniowym. Rozwiązanie takie jest ostatnio bardzo modne. Zapewnia dużą wygodę i sprawne odprowadzanie wody.
Ciepło, tanio, wygodnie - Jak ogrzewać dom?
Magazyn - artykuły
Ciepło, tanio, wygodnie - Jak ogrzewać dom?
Trzy składające się na tytuł artykułu słowa określają wymagania, jakie stawiają instalacji grzewczej niemal wszyscy inwestorzy. Ma ona przede wszystkim zapewniać komfort cieplny, a przy tym być niedroga w eksploatacji i niekłopotliwa w obsłudze. Gdyby istniało rozwiązanie spełniające wszystkie powyższe wymagania, nie byłoby problemu. Niestety, takiego rozwiązania brak, więc zwykle trzeba szukać kompromisu.
Kanadyjczyk po dwóch rozbudowach
Magazyn - artykuły
Kanadyjczyk po dwóch rozbudowach
Bogusia i Irek użyli konstrukcji szkieletu drewnianego głównie dlatego, że taka budowa trwa krótko i w przyszłości dom można łatwo rozbudować.
Parterowy z płaskim dachem
Magazyn - artykuły
Parterowy z płaskim dachem
Dom Agnieszki i Karola, z niską nowoczesną bryłą, powstał rodzinnymi siłami. Właścicielka zaprojektowała go od A do Z razem z ojcem, który potem z własną firmą budowlaną zajął się jego wzniesieniem i wykończeniem.
Pompy z gruntowym źródłem dolnym
Magazyn - artykuły
Pompy z gruntowym źródłem dolnym
Kolektory gruntowe to najpewniejsze dolne źródło dla pomp grzewczych, przede wszystkim ze względu na gwarancję stabilnej temperatury i dużą trwałość. Jednak o obu tych zaletach można mówić tylko w sytuacji, gdy źródło zostanie prawidłowo dobrane (zwymiarowane) do pompy oraz starannie wykonane.
Spa pod chmurką
Magazyn - artykuły
Spa pod chmurką
Choć działka, na której stoi rozłożysty dom, ma powierzchnię tylko 943 m2, Bogusia i Irek zdołali stworzyć na niej wyjątkowo przytulną i funkcjonalną oazę wypoczynku. Nawet w zimie kapią się w wannie z hydromasażem, stojącej na powietrzu.
Narzędzia ogrodowe
Magazyn - artykuły
Narzędzia ogrodowe
Praca w ogrodzie dla wielu jest osób przyjemnością. Zadbana zieleń i wysprzątany teren to powód do dumy. Ogrodu nie da się jednak pielęgnować gołymi rękami – potrzebne są do tego sprawne, właściwie dobrane narzędzia.
Wanny z hydromasażem
Magazyn - artykuły
Wanny z hydromasażem
Masaż wodny nie tylko skutecznie rozluźnia napięte mięśnie, ale także poprawia ukrwienie i pozytywnie wpływa na układ oddechowy i kostny. Nic dziwnego, że wanny z hydromasażem stają się coraz popularniejszym elementem wyposażenia łazienek. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?
Wkłady kominkowe
Magazyn - artykuły
Wkłady kominkowe
Niemal każdy nowy dom wyposażany jest obecnie w kominek – efektowny element wystroju salonu, ale też źródło względnie taniego ciepła i... ukojenia dla nerwów. Zdecydowana większość z nich to urządzenia z wkładem, w których palenisko zamknięte jest przeszklonymi drzwiami. Decydujący się na taki kominek stają jednak przed wyborem – kupić wkład zwykły, przystosowany do rozprowadzania ciepłego powietrza, czy może podłączany do instalacji c.o.?
Ogrodzenia
Magazyn - artykuły
Ogrodzenia
Rzadkością są posesje całkowicie otwarte. To naturalne, że chcemy zapewnić sobie prywatność i oznaczyć granice działki. Gusta inwestorów i stawiane przez nich płoty bywają jednak rozmaite. Pamiętajmy więc, że co innego pasuje do domu w stylu dworkowym, a co innego do prostej, modernistycznej bryły.
Kostka brukowa i odwodnienie nawierzchni
Magazyn - artykuły
Kostka brukowa i odwodnienie nawierzchni
Bruk kamienny zawsze wygląda elegancko. Klinkierowy nie płowieje, bo jego barwa nie jest wynikiem dodawania barwników. Drewniany ma piękny rysunek słojów. Betonowy natomiast, choć najmniej naturalny, cieszy się największym powodzeniem. Niektóre jego rodzaje – dzięki uszlachetnionej powierzchni – doskonale imitują kamień lub drewno. Pamiętajmy jednak, że nawierzchnia z kostki, niezależnie od jej rodzaju, zwykle wymaga systemu odwodnienia.
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz