Archiwum

Podstawy energooszczędności
Magazyn - artykuły
Podstawy energooszczędności
Energooszczędne budownictwo to z jednej strony potrzeba, bo paliwa wciąż drożeją, a z drugiej także moda. Jednak, jak to z modą bywa, łatwo popaść w przesadę. Nie w każdym domu uzasadniony jest montaż najcieplejszych okien, centrali wentylacyjnej o wyśrubowanej sprawności odzysku ciepła, do tego połączonej z wymiennikiem gruntowym, oraz 30 cm izolacji na ścianach. Ciepło oszczędzać warto, ale to, jakie rozwiązania zastosujemy i na ile obniżymy zużycie energii powinno mieć techniczne i ekonomiczne uzasadnienie.
Powietrzna pompa ciepła
Magazyn - artykuły
Powietrzna pompa ciepła
Pompy ciepła nie są w Polsce bardzo popularne, a tym bardziej dotyczy to pomp typu powietrze-woda. Powodem jest głównie przekonanie, że nie sprawdzają się one w naszym klimacie. Pora skończyć z uprzedzeniami, bo nowoczesne konstrukcje naprawdę radzą sobie bardzo dobrze i – pod warunkiem właściwego doboru urządzenia i jego ustawień – mogą wydatnie zmniejszyć koszty ogrzewania domu, w szczególności w sytuacji braku dostępu do sieci przesyłowej gazu ziemnego.
Ogród tworzony przez 20 lat
Magazyn - artykuły
Ogród tworzony przez 20 lat
Sporą część posesji Ani i Ryśka zajmuje pływalnia „pod chmurką”, w której wodę podgrzewa prosta instalacja solarna, ułożona na dachu ich domu. Właściciele zbudowali również domek do zabaw dla wnuczki oraz planszę do gry w szachy. W ich ogrodzie nikt się nie znudzi.
Meble ogrodowe, zacieniacze, altany
Magazyn - artykuły
Meble ogrodowe, zacieniacze, altany
Właściciele domów jednorodzinnych, większość ciepłych dni spędzają we własnych ogrodach. Wyposażają je zatem w meble ogrodowe, montują parasole lub inne formy daszków. Czasem wznoszą altany – by uniezależnić wypoczynek wśród zieleni od kaprysów pogody.
Okładziny ścienne
Magazyn - artykuły
Okładziny ścienne
Istnieje wiele sposobów wykańczania ścian wewnętrznych. Najprostszym jest tynk, pomalowany zwykłą farbą akrylową. Jeśli jednak chcemy nadać naszym wnętrzom niepowtarzalny charakter, warto sięgnąć po bardziej oryginalne materiały, jak choćby okładziny z kamienia naturalnego, betonu, konglomeratów lub klinkieru, różnego rodzaju płytki ceramiczne czy występujące pod wieloma postaciami drewno.
Farby do wnętrz
Magazyn - artykuły
Farby do wnętrz
Wybierając farby do wnętrz, oprócz koloru, należy kierować się głównie parametrami dotyczącymi trwałości oraz łatwości utrzymania ich w czystości. Ponadto farbę trzeba dopasować do pomieszczenia, które będziemy malować, oraz uwzględnić stan dekorowanego podłoża.
Taras
Magazyn - artykuły
Taras
Taras to dodatkowy salon pod chmurką. Jeśli jest dobrze zaprojektowany, fachowo zbudowany i ciekawie wyposażony, jego właściciele przez kilka miesięcy w roku mogą cieszyć się przyjemnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu.
Narzędzia ogrodowe
Magazyn - artykuły
Narzędzia ogrodowe
Każdy ogród wymaga pielęgnacji – duży i mały, pełen roślin i obsiany prawie w całości trawą. Nie wystarczą jednak chęci i sprawne ręce – trzeba zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia.
Pokrycia dachowe i akcesoria
Magazyn - artykuły
Pokrycia dachowe i akcesoria
Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Nie tylko chroni wnętrze przed czynnikami atmosferycznymi, ale może także stanowić ozdobę budynku. Dlatego warto poświęcić nieco czasu, aby optymalnie wybrać pokrycie dachowe. Jeśli będzie dopasowane do konstrukcji dachu, a dekarze nie popełnią błędów podczas montażu, dach będzie nam służył przynajmniej przez kilkadziesiąt lat.
Rynny i systemy przeciwoblodzeniowe
Magazyn - artykuły
Rynny i systemy przeciwoblodzeniowe
Cieknąca z rynien woda może nie tylko zniszczyć elewację domu, ale również przyczynić się do rozwoju pleśni i innych grzybów wewnątrz budynku. Dlatego z wymianą uszkodzonego orynnowania nie należy zwlekać. Przy okazji remontu warto rozważyć zainstalowanie na dachu systemu przeciwoblodzeniowego, dzięki któremu wyeliminujemy ryzyko, że zlodowaciały śnieg uszkodzi rynnę lub będzie stanowić niebezpieczeństwo dla znajdujących się w pobliżu ludzi.
Adaptacja poddasza na mieszkalne
Magazyn - artykuły
Adaptacja poddasza na mieszkalne
Adaptacja poddasza to zwykle najprostszy, a często jedyny sposób na powiększenie powierzchni mieszkalnej. Zanim jednak zabierzemy się do pracy, musimy zdecydować, co właściwie chcemy urządzić na dawnym strychu. Dopiero wówczas warto rozważać szczegóły – metody doświetlenia wnętrz, lokalizację schodów czy sposób wykonania rozmaitych instalacji.
Remont podłogi
Magazyn - artykuły
Remont podłogi
Zakres prac remontowych w przypadku podłogi może być bardzo szeroki. Czasami wystarczy zakrycie dotychczas używanej posadzki nowym materiałem, częściej jednak konieczna będzie jej wymiana. Może się zdarzyć i tak, że naprawy będzie wymagała nie tylko wierzchnia warstwa, ale także podłoże pod posadzką.
Remont instalacji wodno-kanalizacyjnej
Magazyn - artykuły
Remont instalacji wodno-kanalizacyjnej
Remont instalacji wodno-kanalizacyjnej może obejmować zupełnie różne prace – od wymiany starych sanitariatów i skorodowanych rur, po urządzenie dodatkowej łazienki. Zanim zaczniemy, powinniśmy więc zdecydować, co chcemy zrobić, bo od tego zależy zakres i poziom trudności prac.
Zmiany w prawie budowlanym
Magazyn - artykuły
Zmiany w prawie budowlanym
Nowelizacja prawa budowlanego wchodzi w życie 28 czerwca 2015 r. Najbardziej wyczekiwana przez inwestorów jest likwidacja obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych oraz obowiązku zgłaszania o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Zmiany dotyczą również ulg w opłatach legalizacyjnych samowoli budowlanej. W związku z tym nasuwa się pytanie – czy po wejściu w życie nowych przepisów, inwestor w procesie budowlanym będzie miał faktycznie ułatwione zadanie?
Liniowe odwodnienie prysznicowe
Magazyn - artykuły
Liniowe odwodnienie prysznicowe
Odwodnienia liniowe stanowią alternatywne rozwiązanie – w odniesieniu do odwodnień punktowych – stosowanych przy kabinach prysznicowych bez brodzika. Zastosowanie ich umożliwia rezygnację z progu przy wejściu do kabiny i kopertowego spadku podłogi w jej wnętrzu, podnosi przy tym walory estetyczne tak zaprojektowanej przestrzeni.
Ogrzewanie domu
Magazyn - artykuły
Ogrzewanie domu
To, że rozmaite urządzenia grzewcze różnią się komfortem obsługi i kosztami eksploatacji, jest jasne dla każdego. Jednak trzeba też wiedzieć, że mają one rozmaite wymagania zarówno wobec miejsca montażu (kotłowni), jak i systemu rozprowadzenia ciepła. Lepiej zawczasu uwzględnić je w projekcie budynku niż później być zmuszonym do kosztownych przeróbek albo – co gorsza – ogrzewać go w nieekonomiczny sposób.
Odkurzacz centralny
Magazyn - artykuły
Odkurzacz centralny
Idea centralnego odkurzacza pochodzi z obiektów hotelowych, w których trzeba było szybko posprzątać wiele zwolnionych pokoi, nie zakłócając przy tym snu czy odpoczynku przebywających w nich gości. Z czasem rozwiązanie to zaczęto stosować też w domach jednorodzinnych. Obecnie ciągłe udoskonalane konstrukcje zachęcają do ich instalowania w nowych, i w remontowanych domach. O montażu takiej instalacji powinniśmy pomyśleć, zanim przystąpimy do prac wykończeniowych nowego domu lub uwzględnić je w harmonogramie remontu modernizowanego budynku.
Okna, drzwi i bramy garażowe
Magazyn - artykuły
Okna, drzwi i bramy garażowe
Okna, drzwi zewnętrzne i brama garażowa to niezbędne uzupełnienie ścian. Dopiero po ich wstawieniu budynek zostaje zamknięty. Wybór ich wielkości i parametrów jest bardzo ważny, bo nie da się ich łatwo zmienić, a zakupu dokonujemy raz na wiele lat. Na co więc powinniśmy zwracać szczególna uwagę, gdy dopiero wybieramy projekt lub zaczynamy budowę?
Mostki cieplne
Magazyn - artykuły
Mostki cieplne
Od numeru BD 1-2/2015 zaczęliśmy nowy cykl poradnikowy poświęcony energooszczędnemu budowaniu. Artykuły w formie odpowiedzi na pytania, najczęściej zadawane przez naszych Czytelników, dotyczą zagadnień związanych z budową domów oszczędnych, czyli tanich w eksploatacji, wygodnych i przyjaznych środowisku naturalnemu. Każdy numer wyjaśnia najważniejsze zasady energooszczędnego budowania i rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Drzwi wewnętrzne
Magazyn - artykuły
Drzwi wewnętrzne
Drzwi stanowią ważny element wystroju wnętrz – powinny podkreślać ich charakter oraz bezpiecznie i długo służyć. Producenci umożliwiają zaopatrzenie całego domu w różnorodne modele z jednej kolekcji. W każdej linii wzorniczej oferują skrzydła pełne, całkowicie lub częściowo przeszklone oraz do „zadań specjalnych”, czyli z funkcją izolacji termicznej i akustycznej. Nasi Rozmówcy skorzystali z takiej oferty i dzięki różnym modelom, utrzymanym w spójnej stylistyce, sprawili, że wybrane drzwi są funkcjonalne i jednocześnie dekorują wnętrza. Oto ich doświadczenia i rady dotyczące doboru, montażu i użytkowania tych elementów.
Schody wewnętrzne
Magazyn - artykuły
Schody wewnętrzne
Dawniej schody wewnętrzne umieszczano w oddzielonej klatce schodowej, ewentualnie w osobnym holu lub korytarzu. Od kilkunastu lat modnym rozwiązaniem są schody ulokowane w salonie. Większość naszych rozmówców korzysta właśnie z takich schodów. Jak je oceniają w codziennej eksploatacji? Ich opinie na ten temat oraz wszelkie doświadczenia z budowy, wykańczania i użytkowania schodów – zamieściliśmy poniżej.
Ściany zewnętrzne
Magazyn - artykuły
Ściany zewnętrzne
Technologia stawiania ścian oraz dobrane do niej materiały przez co najmniej kilkadziesiąt lat decydują o trwałości, ciepłochronności, zdolności akumulowania ciepła, ochronie przed hałasem i komforcie użytkowania domu. W trakcie budowy wpływają natomiast na czas, pracochłonność i koszt wzniesienia przegród. Jaką technologię i materiały wybrali nasi Czytelnicy i jak je oceniają z perspektywy kilku, albo kilkunastu lat?
Według projektu gotowego
Magazyn - artykuły
Według projektu gotowego
Monika i Łukasz, razem z kilkorgiem znajomych, kupili 3 sąsiadujące ze sobą działki pod miastem. Choć na początku rodziny miały plany zbudowania podobnych domów, pomysł upadł z powodu zbyt dużych rozbieżności estetycznych inwestorów. Na swojej działce postawili więc identyczny dom, jaki wypatrzyli w okolicy kilka lat wcześniej.
Dom z drewnianego prefabrykatu
Magazyn - artykuły
Dom z drewnianego prefabrykatu
Agnieszka nie boi się nowoczesnych rozwiązań budowlanych i instalatorskich. Swój dom zbudowała z pomocą firmy, specjalizującej się w konstrukcjach z tzw. ciężkiego prefabrykatu drewnianego. Po kilku latach do istniejącego systemu grzewczego włączyła instalację solarną z kolektorami próżniowymi, a do układu elektrycznego – ogniwa fotowoltaiczne o mocy zainstalowanej 3 kW.
Ogrodowe szlaki
Magazyn - artykuły
Ogrodowe szlaki
Absolutne minimum, to ścieżka od furtki do drzwi wejściowych i podjazd dla samochodu. W przypadku bardzo małych działek zwykle na tym się kończy; wszak największym kapitałem ogrodu jest zieleń. Właściciele nieco rozleglejszych parceli powinni jednak pomyśleć o rozprowadzeniu traktów także w strefie rekreacyjno-ozdobnej.
Stylowe i bezpieczne ogrodzenie
Magazyn - artykuły
Stylowe i bezpieczne ogrodzenie
Bogata oferta rynkowa daje szerokie możliwości tworzenia ogrodzeń. Jedynie przepisy prawa budowanego oraz sąsiedzi mogą ograniczyć nasze plany.
Komfortowo pod stopami
Magazyn - artykuły
Komfortowo pod stopami
Podłogi powinny przede wszystkim chronić przed ucieczką ciepła i przenikaniem wilgoci, tłumić hałas i zapewniać niezbędną wytrzymałość na obciążenia. Ich warstwy wykończeniowe, czyli posadzki mają natomiast stanowić solidną i efektowną dekorację, gwarantującą długotrwałe użytkowanie. Aby tak było o wyborze posadzki i koniecznych warstw podpodłogowych musimy pomyśleć już na etapie stawiania stanu surowego domu.
Schodami do góry
Magazyn - artykuły
Schodami do góry
Jeśli w naszym domu mają się znaleźć schody, musimy zadecydować o tym gdzie będą umieszczone i ile miejsca możemy na nie przeznaczyć. W nowoczesnych projektach coraz rzadziej spotyka się klatkę schodową. Zazwyczaj architekci umieszczają schody w holu lub w salonie.
Idealne ściany
Magazyn - artykuły
Idealne ściany
Materiały użyte do wykonania ścian ostatecznie wpływają na wygląd pomieszczeń. Dlatego ich wybór jest jedną z istotniejszych decyzji, którą przyjdzie nam podjąć na ostatnim etapie wykańczania.
Wizytówka domu
Magazyn - artykuły
Wizytówka domu
Wykańczanie ścian zewnętrznych to etap, podczas którego ociepla się budynek i zabezpiecza ściany przed działaniem czynników atmosferycznych. Sposób wykończenia elewacji oraz kolorystykę wybranych materiałów projektuje architekt. Nad sposobem realizacji jego koncepcji musimy jednak czuwać sami, kontrolując skrupulatność wykonawców.
Myślący dom
Magazyn - artykuły
Myślący dom
Żadna instalacja nie będzie działać prawidłowo, jeśli już na etapie projektowania popełniono błędy. Dlatego podstawą pracy wykonawcy zawsze powinien być projekt. Zadaniem instalatora jest go jedynie zrealizować, bez samowolnego wprowadzania zmian.
Przemyślana instalacja
Magazyn - artykuły
Przemyślana instalacja
W przypadku instalacji elektrycznej najważniejsze jest podjęcie decyzji, czy chcemy mieć urządzenia elektryczne dużej mocy – przepływowy podgrzewacz wody, kuchnię elektryczną, piec akumulacyjny. Wymagają one dużego przydziału mocy i trzeba przede wszystkim sprawdzić w lokalnym zakładzie energetycznym, czy taki przydział dostaniemy.
Komfortowo i bez kurzu
Magazyn - artykuły
Komfortowo i bez kurzu
Każdy dom można wyposażyć w system centralnego odkurzania, najwygodniej zaplanować to podczas projektowania budynku lub na etapie wykonywania stanu surowego. Dzięki temu będzie można bezkolizyjnie poprowadzić rury i najkorzystniej rozmieścić gniazda ssące. W budynku już zamieszkanym, wykonanie takiej instalacji też jest możliwe, ale konieczne jest wykucie bruzd w ścianach i stropach na rury, a potem ich zamaskowanie.
Czyste i świeże powietrze
Magazyn - artykuły
Czyste i świeże powietrze
Właściwie zaprojektowana i wykonana wentylacja domu to nie tylko objaw troski o nasze zdrowie i samopoczucie, ale również okazja do ograniczenia wydatków na ogrzewanie. Podstawowym zadaniem instalacji wentylacyjnej jest usunięcie z pomieszczenia zużytego powietrza i doprowadzenie na to miejsce powietrza świeżego.
Sprawny odpływ
Magazyn - artykuły
Sprawny odpływ
Budowa i stopień skomplikowania domowej instalacji kanalizacyjnej zależy przede wszystkim od upodobań przyszłych mieszkańców domu i możliwości inwestora. Rzecz całą należy starannie przemyśleć już na etapie projektowania domu.
Czysta i zdrowa
Magazyn - artykuły
Czysta i zdrowa
Dom może mieć dwa zasadnicze źródła zasilania w wodę: własne ujęcie – najczęściej studnię (zdarza się również wykorzystanie wód powierzchniowych) lub wodociąg zbiorczy. Sposób uzdatniania wody zależy od jej zanieczyszczenia, od chęci, możliwości finansowych oraz instalacyjnych użytkowników.