Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2015
Drzwi wewnętrzne

Drzwi stanowią ważny element wystroju wnętrz – powinny podkreślać ich charakter oraz bezpiecznie i długo służyć. Producenci umożliwiają zaopatrzenie całego domu w różnorodne modele z jednej kolekcji. W każdej linii wzorniczej oferują skrzydła pełne, całkowicie lub częściowo przeszklone oraz do „zadań specjalnych”, czyli z funkcją izolacji termicznej i akustycznej. Nasi Rozmówcy skorzystali z takiej oferty i dzięki różnym modelom, utrzymanym w spójnej stylistyce, sprawili, że wybrane drzwi są funkcjonalne i jednocześnie dekorują wnętrza. Oto ich doświadczenia i rady dotyczące doboru, montażu i użytkowania tych elementów.


Autorzy projektu budynku zawsze określają wymiar i typ drzwi wewnętrznych w przygotowanych rysunkach architektoniczno-budowlanych, uwzględniając specyficzne wymagania strefy reprezentacyjnej, prywatnej, sanitarnej i gospodarczej. Nie należy pochopnie zmieniać ich szczegółowych wytycznych, ponieważ drzwi, służące później nawet przez kilkadziesiąt lat, muszą odpowiadać przepisom budowlanym, a jednocześnie stanowić bezpieczne i funkcjonalne, trwałe i estetyczne wyposażenie każdej z części domu.

 

W wiatrołapie i w garażu, czyli na granicy zimnej i ciepłej strefy budynku, fachowcy zalecają umieścić skrzydła dobrze zaizolowane termicznie. W kotłowni – drzwi przeciwpożarowe. W łazienkach, WC, pralni – specjalne, zapewniające dobrą wentylację, czyli z otworami lub podcięciem w dolnej części skrzydeł. Do ciemnego korytarza zwykle rekomendują skrzydła przeszklone, natomiast do gabinetu, pokoi dzieci i sypialni – pełne, najlepiej o podwyższonej dźwiękoszczelności. W strefie wejściowej i dziennej często lokują modele o dekoracyjnym wyglądzie, np. dwuskrzydłowe i przeszklone, rozwierane albo przesuwne.

DRZWI TO OŚCIEŻNICA I SKRZYDŁO

Pod nazwą drzwi potocznie rozumie się tylko samo skrzydło drzwiowe. Tymczasem jest to komplet, złożony z ościeżnicy oraz mocowanego do niej skrzydła.

 

Skrzydło. Składa się z ramy, biegnącej po obwodzie, a także z segmentów wykończenia skrzydła o budowie płytowej lub płycinowej. Przestrzeń wewnętrzną skrzydła często wypełnia się materiałem o dobrej właściwości izolacyjnej lub akustycznej, np. styropianem, pianką poliuretanową bądź wkładką z poliamidu. Skrzydła płytowe, po obu stronach prostokątnej ramy, mają sztywne płyty z drewna, materiałów drewnopodobnych lub np. z aluminium, wykończonego fornirem lub okleiną foliową i ozdobnymi listwami z frezem. Skrzydła płycinowe zaś – powierzchnię podzieloną na mniejsze segmenty (płyciny), wypełnione ozdobnymi elementami – drewnem, szkłem itp.

Lilianna Jampolska
fot. Drew-Holtz

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny