Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2015
Ściany zewnętrzne

Technologia stawiania ścian oraz dobrane do niej materiały przez co najmniej kilkadziesiąt lat decydują o trwałości, ciepłochronności, zdolności akumulowania ciepła, ochronie przed hałasem i komforcie użytkowania domu. W trakcie budowy wpływają natomiast na czas, pracochłonność i koszt wzniesienia przegród. Jaką technologię i materiały wybrali nasi Czytelnicy i jak je oceniają z perspektywy kilku, albo kilkunastu lat?


Około 90% budynków jednorodzinnych ma murowane przegrody zewnętrzne – jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Reszta domów powstaje w innej technologii, m.in.: szkieletowej, prefabrykowanej lub z bali.

POŻĄDANE PARAMETRY ŚCIAN ZEWNĘTRZNYCH

Ściany zewnętrzne powinny spełniać wiele zadań i charakteryzować się odpowiednią:

 

Ciepłochronnością, czyli izolacyjnością termiczną, od której zależą późniejsze koszty ogrzewania budynku. Określa ją wartość współczynnika przenikania ciepła U. Od 1 stycznia 2014 r. jego maksymalna wartość to 0,25 W/(m2·K).

 

Wytrzymałością. Ściany domów jednorodzinnych przenoszą o wiele mniejsze obciążenia niż ma to miejsce w dużych obiektach, jednak i tu występują miejsca szczególnie obciążone, np. wąskie filary między oknami, nadproża i wieńce.

 

Dlatego wykonuje się je najczęściej z betonu zbrojonego, czyli materiału solidniejszego niż reszta przegrody. W trakcie wybierania materiałów na ściany, warto uwzględnić jeszcze inny aspekt wytrzymałości, mający ogromne znaczenie w późniejszym użytkowaniu – możliwość i ewentualnie sposób zawieszania na nich ciężkiego sprzętu domowego, np. szafek kuchennych. Na ścianie wzniesionej z ceramiki poryzowanej lub betonu komórkowego trzeba będzie używać specjalnych kołków, podczas gdy do ścian z materiałów pełnych o dużej wytrzymałości (z pełnej cegły lub betonu, silikatu) – zwykłych kołków rozporowych.

 

Izolacyjnością akustyczną. Specjaliści zalecają dążenie do osiągnięcia izolacji akustycznej ścian na poziomie RA2 = 48–51 dB. Rekomendują wzniesienie trójwarstwowych, albo dwuwarstwowych (ocieplonych metodą lekką suchą) ścian zewnętrznych, jeśli dom stawia się w pobliżu lotniska, linii kolejowej, ruchliwej drogi, obiektów przemysłowych lub po prostu w mieście. Takie ściany dają bowiem najlepszą ochronę przed hałasem.

Lilianna Jampolska
fot. Izodom 2000

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny