Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2015
Pokrycia dachowe i akcesoria

Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Nie tylko chroni wnętrze przed czynnikami atmosferycznymi, ale może także stanowić ozdobę budynku. Dlatego warto poświęcić nieco czasu, aby optymalnie wybrać pokrycie dachowe. Jeśli będzie dopasowane do konstrukcji dachu, a dekarze nie popełnią błędów podczas montażu, dach będzie nam służył przynajmniej przez kilkadziesiąt lat.

Pokrycie dopasowane do dachu

Wybierając pokrycie dachowe trzeba wziąć pod uwagę konstrukcję i parametry dachu. Najistotniejsze są takie czynniki, jak dopuszczalne obciążenie więźby, kształt dachu oraz kąt nachylenia.

 

Obciążenie
Każda więźba dachowa ma określoną wytrzymałość na obciążenie, zdefiniowaną przez konstruktora. Wybierając pokrycie należy więc ściśle trzymać się projektu. Różnice w wadze poszczególnych pokryć dachowych są znaczące. Najlżejsza jest blacha i gonty (ważą od 2 do 15 kg/m²), choć te ostatnie wymagają dodatkowo pełnego deskowania. Do najcięższych pokryć zaliczają się strzecha (40–80 kg/m²) i dachówki (40–90).

 

Kształt dachu
Im dach ma prostszy kształt, tym większe pole manewru przy doborze pokrycia. Na mniej skomplikowanych konstrukcjach możemy ułożyć zarówno materiały dostępne w dużych arkuszach, np. blachodachówki czy blachy trapezowe, jak i elementy drobnoformatowe – dachówki lub gonty. W przypadku budynków z bardziej skomplikowanymi dachami, lepiej sprawdzą się mniejsze elementy – unikniemy wówczas dużej ilości odpadów podczas prac dekarskich.

 

Kąt nachylenia
Im mniejszy jest kąt nachylenia dachu, tym pokrycie musi być bardziej szczelne. Wynika to z tego, że z mniej stromego dachu woda spływa wolniej, dłużej też zalega na nim topniejący śnieg. Przy małych kątach nachylenia trzeba również wykonać bardzo szczelny podkład – z papy lub folii na pełnym deskowaniu i to on przejmuje wówczas zadanie zapewnienia szczelności całej konstrukcji. Dopuszczalny kąt nachylenia dachu wynosi w przybliżeniu 10–90º dla blachy dachowej i gontu bitumicznego, 18–75º dla dachówek oraz 40–60º dla strzechy. Są to wartości orientacyjne, a przy wyborze pokrycia należy kierować się instrukcjami producenta.

Norbert Skupiński
fot. Monier (Braas)

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny