Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2015
Remont podłogi

Zakres prac remontowych w przypadku podłogi może być bardzo szeroki. Czasami wystarczy zakrycie dotychczas używanej posadzki nowym materiałem, częściej jednak konieczna będzie jej wymiana. Może się zdarzyć i tak, że naprawy będzie wymagała nie tylko wierzchnia warstwa, ale także podłoże pod posadzką.


Roboty podłogowe należą do jednych z najbardziej uciążliwych – z remontowanego pomieszczenia powinniśmy usunąć wszystkie meble i stojące na podłodze przedmioty, a prace – zależnie od ich zakresu i zastosowanych materiałów – mogą potrwać od jednego dnia do ponad miesiąca. Niekiedy taki remont warto połączyć z modernizacją instalacji grzewczej, wodno- kanalizacyjnej, elektrycznej, gdyż rury i przewody można będzie ukryć w warstwach podpodłogowych.

Niezbędne ustalenia

Decydując się na remont podłogi, musimy przede wszystkim wybrać nową posadzkę. Od tego zależy bowiem rodzaj i sposób przygotowania podłoża, a także końcowy poziom posadzki, który na granicy sąsiednich pomieszczeń nie powinien różnić się więcej niż 2 cm. Gdy zdecydujemy już, czy na podłodze położymy płytki ceramiczne, panele drewnopochodne, klasyczny parkiet lub wykładzinę dywanową bądź z PVC, to sprawdźmy, czy można je będzie ułożyć na istniejącej posadzce, czy też musimy ją usunąć. O tym przesądza rodzaj i stan starej podłogi oraz grubość nowego pokrycia.

 

Oczywiście dotyczy to jedynie sytuacji, gdy stara posadzka jest równa, stabilna, niezniszczona przez grzyby i pleśń oraz dobrze trzyma się podłoża. W przeciwnym razie – konieczne będzie jej zerwanie lub wyrównanie powierzchni w sposób odpowiedni dla określonego rodzaju pokrycia podłogowego. W starych budynkach lub przy zmianie przeznaczenia pomieszczenia często konieczna będzie nie tylko wymiana posadzki, ale również warstw podkładowych, gdy pokrycie nie jest dostatecznie sztywne i nośne lub trzeba ułożyć dodatkowo izolację akustyczną, przeciwwilgociową lub cieplną. W takich przypadkach musimy sprawdzić, co kryje się pod podłogą i dostosować zakres remontu do rodzaju i stanu podłoża.

Cezary Jankowski
fot. Wineo

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny