Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2015
Odkurzacz centralny

Idea centralnego odkurzacza pochodzi z obiektów hotelowych, w których trzeba było szybko posprzątać wiele zwolnionych pokoi, nie zakłócając przy tym snu czy odpoczynku przebywających w nich gości. Z czasem rozwiązanie to zaczęto stosować też w domach jednorodzinnych. Obecnie ciągłe udoskonalane konstrukcje zachęcają do ich instalowania w nowych, i w remontowanych domach. O montażu takiej instalacji powinniśmy pomyśleć, zanim przystąpimy do prac wykończeniowych nowego domu lub uwzględnić je w harmonogramie remontu modernizowanego budynku.


Podstawowym atutem odkurzacza centralnego jest usunięcie zassanego powietrza na zewnątrz domu, czego nie mogą zapewnić żadne odkurzacze przenośne. Jest to niezwykle istotne dla alergików, gdyż w ten sposób w znacznie większym stopniu zmniejsza się stężenie alergenów w powietrzu we wnętrzach. W sprzątanym pomieszczeniu nie ma także charakterystycznego zapachu przypalonego kurzu, występującego przy pracy zwykłym odkurzaczem. Przy okazji następuje również dość intensywne wietrzenie pomieszczeń, gdyż na miejsce powietrza usuwanego przez odkurzacz musi napłynąć świeże z zewnątrz.

 

Kolejną istotną zaletą jest ograniczenie hałasu, gdyż jednostkę centralną umieszcza się z dala od pomieszczeń mieszkalnych, np. w składziku czy garażu, a w razie potrzeby można ją dodatkowo izolować akustycznie.

Jak to działa?

System rur ssących poprowadzonych w ścianach i podłodze łączy się z gniazdami rozmieszczonymi w różnych punktach domu, do których podłącza się wąż, wyposażony w odpowiednie szczotki i ssawki.

 

Silnik jednostki centralnej uruchamia się automatycznie, po podłączeniu węża do gniazda lub naciśnięciu przycisku na rękojeści (w najnowocześniejszych modelach również radiowo). Do każdego gniazda, oprócz rur podciśnieniowych, doprowadzane są przewody elektryczne niskonapięciowe (np. 24 V), które umożliwiają uruchomienie silnika. Zasysane zanieczyszczenia po odfiltrowaniu gromadzą się w zbiorniku jednostki centralnej (skąd co 3–4 miesiące trzeba je usunąć), a oczyszczone powietrze odprowadzane jest na zewnątrz budynku.

 

Sercem instalacji odkurzacza jest wytwarzająca podciśnienie jednostka centralna i od jej właściwości zależy głównie efektywność sprzątania. Konstrukcyjnie nieznacznie różni się od zwykłych przenośnych odkurzaczy, tylko inaczej zbudowany jest układ separujący zbierane zanieczyszczenia. Odmienny sposób filtrowania sprawia, że w większości jednostki centralne utrzymują stałe parametry pracy.

Cezary Jankowski
fot. UST-M

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny