Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2015
Okładziny ścienne

Istnieje wiele sposobów wykańczania ścian wewnętrznych. Najprostszym jest tynk, pomalowany zwykłą farbą akrylową. Jeśli jednak chcemy nadać naszym wnętrzom niepowtarzalny charakter, warto sięgnąć po bardziej oryginalne materiały, jak choćby okładziny z kamienia naturalnego, betonu, konglomeratów lub klinkieru, różnego rodzaju płytki ceramiczne czy występujące pod wieloma postaciami drewno.

Elegancja w najlepszym wydaniu

Chyba najbardziej oryginalne i eleganckie są okładziny z kamienia naturalnego. Elementy mogą mieć różną wielkość, kształt i grubość. Ze względu na wysoką cenę i pewne ograniczenia wynikające z właściwości tego materiału, zwykle stosuje się je fragmentarycznie w reprezentacyjnych pomieszczeniach, jak salon czy okolice kominka. Naturalny kamień świetnie będzie wyglądał także w łazience bądź kuchni, pod warunkiem, że wcześniej zostanie właściwie zaimpregnowany.

 

Jeśli chodzi o rodzaje kamienia, to w domu najczęściej wykorzystywane są granity, marmury (pasują raczej do wnętrz nowoczesnych), piaskowce oraz trawertyny, a także wapienie, łupki i bazalty. Ich ogromną zaletą jest niepowtarzalność barwy i faktury, co odróżnia kamienie od okładzin produkowanych masowo według określonego wzoru. Powierzchnia kamiennej wykładziny może być gładka (szlifowana, polerowana, satynowana), szorstka – co uzyskuje się w procesie piaskowania – lub nierówna (łupana, młotkowana). Każda pasuje do innego pomieszczenia i daje inny efekt w kontakcie ze światłem. Powierzchnia polerowana odbija je, zaś nierówna tłumi, dobrze kontrastując z gładkimi ścianami.

 

Każdy kamień naturalny ma inne właściwości: granit jest niezwykle twardy, niepalny, nie wchodzi w reakcje z detergentami i kwasami, nie chłonie wody, trawertyn daje wrażenie trójwymiarowości, jest ciepły, nieco ascetyczny, ale też rustykalny, marmur także nie chłonie wody, jednak wchodzi w reakcje z kwasami i detergentami, jest „zimny” ale bardzo elegancki. Z kolei piaskowiec to kamień ciepły, lecz ścieralny – jako wykładzina ścienna dobrze pełni swoją rolę, natomiast mniej nadaje się na podłogę.

 

Kamienne okładziny występują w szerokiej palecie barw i faktur, dzięki czemu można dopasować je zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych. Jeśli zastosujemy je w okolicach kominka, mają dodatkowo tę zaletę, że się nagrzewają, a potem długo oddają ciepło. Najbardziej bezproblemowym materiałem jest granit, który możemy stosować praktycznie wszędzie. Pozostałe kamienie trzeba impregnować (piaskowiec nawet wielokrotnie), zaś porowatego trawertynu w ogóle nie należy układać w miejscach, gdzie na co dzień będzie miał kontakt z brudem, wodą i chemikaliami.

 

Kamiennych okładzin nie powinno się raczej układać w pokoikach dziecięcych i sypialniach, gdzie lepiej stosować cieplejsze, bardziej "przytulne" i tańsze materiały.

Tomasz Wojciuk
fot. Vandersanden

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny