Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2015
Narzędzia ogrodowe

Każdy ogród wymaga pielęgnacji – duży i mały, pełen roślin i obsiany prawie w całości trawą. Nie wystarczą jednak chęci i sprawne ręce – trzeba zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia.


Nawet w małym ogrodzie trudno obejść się bez szpadla, łopaty, grabi, pazurków, motyki czy sekatora, a oprócz sprzętu ręcznego, do pielęgnacji zieleni potrzebny jest też mechaniczny. Praktycznie na każdej działce niezbędna jest kosiarka, a jeśli teren jest nierówny albo trawy nie kosi się systematycznie – przyda się kosa spalinowa. Miłośnicy zieleni i ogrodów wypełnionych rozmaitymi okazami roślin powinni zaopatrzyć się w mechaniczne nożyce do cięcia krzewów, a ci, którzy mają zadrzewioną działkę i sami przygotowują drewno do kominka – w pilarkę łańcuchową.

 

Najlepiej od razu zdecydować się na zakup urządzeń wysokiej jakości, niż kilkakrotne kupować tani, nietrwały i niewygodny w użytkowaniu sprzęt. Nowoczesne narzędzia projektowane są tak, by minimalizowały wysiłek podczas pracy i obciążenie kręgosłupa. Pamiętajmy jednak, że sprzęt zawsze należy dobierać odpowiednio do własnych możliwości fizycznych.

Do prac ręcznych

W zestawie podstawowych narzędzi ręcznych każdego właściciela ogrodu nie powinno zabraknąć:

  • szpadla, łopaty, wideł amerykańskich – sprzęt tego typu wyposaża się obecnie w specjalnie wyprofilowane trzonki – ergonomiczne narzędzia są wygodniejsze i lżejsze. Ważne jest jednak dopasowanie długości trzonka do wzrostu użytkownika;

     

  • grabi – mogą mieć rozmaitą szerokość i zęby sztywne lub elastyczne. Modele o twardych zębach mają ogólne zastosowanie (grabienie liści, wyrównanie ziemi itd.), te o miękkich (tzw. pazurki) służą do grabienia trawy i liści, natomiast wąskie – do pielęgnacji rabat, bo łatwo manewrować nimi między roślinami;

     

  • gracy, motyki, pazurków – o różnej szerokości i rozstawie zębów – do spulchniania gleby i usuwania chwastów na grządkach;

     

  • piły, sekatora – niezbędne na zadrzewionej działce. Piła z łukowatym brzeszczotem (zwana lisim ogonem) przyda się do usuwania konarów, sekator oburęczny – do cięcia grubszych gałęzi i żywopłotu – zaś mały, jednoręczny – do przycinania cienkich pędów.

Małgorzata Kolmus
fot. Fiskars

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny