Idea starożytnych Rzymian - Sanus Per Aquam czyli zdrowie przez wodę - podbija świat. Wanny SPA i panele do hydromasażu pozwalają nam korzystać z leczniczych właściwości wodnych terapii we własnym domu. To już nie tylko higiena i zdrowie, to nowy styl życia, który zamiast stresu i wiecznego pośpiechu, proponuje głęboki relaks, harmonię duszy i ciała.
Hydroterapia do niedawna była wykorzystywana wyłącznie w miejscach profesjonalnie zajmujących się leczeniem - sanatoriach, szpitalach, gabinetach odnowy biologicznej. A dlaczego mielibyśmy odmawiać sobie jej zbawiennego wpływu w domu? Dlaczego mielibyśmy odmówić sobie wanny z hydromasażem lub odpowiednio wyposażonej ? Przecież dobre samopoczucie całej rodziny to wartość najwyższa.Instalując wannę z hydromasażem szybko przekonamy się, że masaż w wodzie przyjemnie rozgrzewa, uspokaja, łagodzi bóle i napięcia. Stymulując końcówki nerwów rozluźnia mięśnie, a poprzez zwiększone ukrwienie tkanek zapewnia pełny relaks. A tego, po całym dniu pracy, potrzeba nam przecież najbardziej.
Kąpiel duszy i ciała
Wanny spa czyli minibaseny mają boki długości 2-3 m i mogą pomieścić nawet 5 osób (fot. Jaccuzi) |
Większość urządzeń wyposażona jest w regulację natężenia strumieni wody. Możliwa jest też zmiana kąta ustawienia dysz. Niektóre dysze można zamykać, co umożliwia punktowe ustawienie masażu lub zwiększenie intensywności w otwartych. Dysze wirujące, tak zwane rolljety, służą do głębokiego masowania ciała sekwencyjnie zaprogramowanym strumieniem śrubowym (doskonałe do masowania karku). Ponieważ woda krąży w wannie w układzie zamkniętym, aby miała stałą temperaturę, modele z "wyższej półki" wyposażone są w dodatkową grzałkę.
Nowością jest masaż falami ultradźwiękowymi, które wnikają głęboko do warstw podskórnych ciała. Rozgrzewa on tkanki, poprawia ich ukrwienie, daje większą elastyczność i lepszy wygląd skóry.
Z przyjemności masażu wodnego można korzystać nawet w małej łazience (fot. Ravak) |
Więcej luksusu
Bogato wyposażona wanna ma tryb pracy systemu masującego programuje się na elektronicznym panelu sterowania. Można ustawić czas i natężenie masażu, temperaturę kąpieli, wybrać masaż pulsacyjny, zarówno wodny, jak i powietrzny. W niektórych wannach można poczuć się jak w morzu, a to dzięki zainstalowanej funkcji wywołującej efekt fali. Przydatnym uzupełnieniem jest oświetlenie halogenowe, zazwyczaj umieszczone w dnie i bokach wanny. W niektórych modelach można nawet regulować jego natężenie, a także wzbogacać o kolorowe filtry, służące do chromoterapii. Do kąpieli można dodać olejki aromatyczne, co zwiększy jej terapeutyczne działanie.
Wykąpać wannę
Wannę z hydromasażem trzeba dezynfekować zgodnie z zaleceniami producenta nawet, gdy nie była używana. To przedłuży sprawność systemu, zapewni odpowiednią higienę i zapobiegnie rozwojowi szkodliwych dla człowieka mikroorganizmów. Można to robić ręcznie, dodając do wody zalecane przez producenta środki dezynfekujące.Bardziej skomplikowane i droższe systemy dezynfekcji uruchamiają się automatycznie po każdej kąpieli. Niektóre modele wanien mają również zainstalowane funkcje automatycznego osuszania kanałów powietrznych oraz ozonowania powietrza, co również sprzyja zachowaniu czystości.
W czasie kąpieli pod panelem możemy wybrać masaż łagodny lub intensywne biczowanie (fot. Grohe) |
Co kupić
Wanny z masażem produkowane są z akrylu, dzięki temu mają rozmaite wymiary (minimum 1,5 m długości) i kształty, które można dopasować do prawie każdej łazienki. Prawie, bo ze względu na wentylację, powinna ona jednak mieć co najmniej 5 m2 powierzchni. Wyboru systemu hydromasażu (liczba dysz, opcje masażu, wyposażenie dodatkowe) dokonać trzeba indywidualnie - zgodnie z upodobaniami i, a raczej przede wszystkim, możliwościami finansowymi.Ogromna popularność hydromasażu wymusiła na producentach przygotowanie bardzo zróżnicowanej oferty. Każdy producent ma w swojej ofercie propozycje przeznaczone dla różnych grup klientów: najtańsze to wydatek 4-5 tys. zł, najdroższe kosztują nawet 60 tys. zł.
Panel podtynkowy (fot. Grohe) |
Panele z dyszami do hydromasażu zamontowe w kabinie prysznicowej mogą być wykonane ze szkła, tworzyw sztucznych, aluminium - o wyborze decyduje ich cena i estetyka. Jedno jest najważniejsze - panele mogą być montowane wyłącznie w kabinach zapewniających maksymalną szczelność. Inaczej zalanie łazienki jest niemal pewne.
Długość panelu zależy od liczby jego funkcji. Są krótsze metrowe i długie, dwumetrowe - zdecydowanie wygodniejsze, zazwyczaj wyposażane dodatkowo w miejsce do siedzenia. Najskromniejszy panel ma 3 dysze, bardziej rozbudowany - 8 (większa liczba dysz nie ma sensu ze względu na ograniczone ciśnienie w instalacji). Korzystniejszy jest układ z parzystą liczbą dysz rozmieszczonych symetrycznie, co umożliwia masowanie obu stron kręgosłupa.
Podwójna przyjemność – kabina masażowo-parowa (fot. Artweger) |
Masaż w parze
Dla miłośników prawdziwych luksusów przeznaczone są kabiny masażowo-parowe. Co prawda, dobrze wyposażone kosztują tyle, ile średniej klasy samochód, ale dają sporo przyjemności.Można w nich korzystać z aromatycznej kąpieli parowej, natrysku imitującego deszcz, kilku rodzajów masaży (np. masażu Kneippa, który umożliwia punktowe oddziaływanie zimnej wody) lub biczy wodnych (naprzemienne działanie ciepłej i zimnej wody). A jak trzeba - kabina zamienia się w łaźnię parową.