Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2006
Relaks w wodzie
Wanny spa czyli minibaseny mają boki długości 2-3 m i mogą pomieścić nawet 5 osób (fot. Jaccuzi) W czasie kąpieli pod panelem możemy wybrać masaż łagodny lub intensywne biczowanie (fot. Grohe), panel podtynkowy (fot. Grohe). Idea starożytnych Rzymian - Sanus Per Aquam czyli zdrowie przez wodę - podbija świat. Wanny SPA i panele...

Idea starożytnych Rzymian - Sanus Per Aquam czyli zdrowie przez wodę - podbija świat. Wanny SPA i panele do hydromasażu pozwalają nam korzystać z leczniczych właściwości wodnych terapii we własnym domu. To już nie tylko higiena i zdrowie, to nowy styl życia, który zamiast stresu i wiecznego pośpiechu, proponuje głęboki relaks, harmonię duszy i ciała.

Hydroterapia do niedawna była wykorzystywana wyłącznie w miejscach profesjonalnie zajmujących się leczeniem - sanatoriach, szpitalach, gabinetach odnowy biologicznej. A dlaczego mielibyśmy odmawiać sobie jej zbawiennego wpływu w domu? Dlaczego mielibyśmy odmówić sobie wanny z hydromasażem lub odpowiednio wyposażonej ? Przecież dobre samopoczucie całej rodziny to wartość najwyższa.

 

Instalując wannę z hydromasażem szybko przekonamy się, że masaż w wodzie przyjemnie rozgrzewa, uspokaja, łagodzi bóle i napięcia. Stymulując końcówki nerwów rozluźnia mięśnie, a poprzez zwiększone ukrwienie tkanek zapewnia pełny relaks. A tego, po całym dniu pracy, potrzeba nam przecież najbardziej.

Kąpiel duszy i ciała

Wanny spa czyli minibaseny
Wanny spa czyli minibaseny mają boki długości 2-3 m i mogą pomieścić nawet 5 osób (fot. Jaccuzi)
Może masować nas woda i powietrze, a nawet fale ultradźwiękowe.

 

W wannach z najprostszymi systemami hydromasażu masuje tylko woda. Pompa, integralna część urządzenia, spręża wodę i wyrzuca ją pod ciśnieniem z minimum 4 dysz. Są one rozmieszczone po bokach wanny tak, by jednocześnie masowany był kark, plecy, nogi i stopy. Im wanna jest wyższej klasa, tym więcej ma dysz - w najlepszych modelach może ich być nawet 35.

 

Większość urządzeń wyposażona jest w regulację natężenia strumieni wody. Możliwa jest też zmiana kąta ustawienia dysz. Niektóre dysze można zamykać, co umożliwia punktowe ustawienie masażu lub zwiększenie intensywności w otwartych. Dysze wirujące, tak zwane rolljety, służą do głębokiego masowania ciała sekwencyjnie zaprogramowanym strumieniem śrubowym (doskonałe do masowania karku). Ponieważ woda krąży w wannie w układzie zamkniętym, aby miała stałą temperaturę, modele z "wyższej półki" wyposażone są w dodatkową grzałkę.

 

Kąpiel w wannie staje się jeszcze przyjemniejsza, gdy masuje nas nie tylko woda, ale także powietrze. Automatycznie zwiększa się wtedy ciśnienie wody, przez co masaż staje się intensywniejszy a również efektywniejszy - lepiej dotleniona skóra wolniej się starzeje. Powietrze wtłaczane jest za pomocą ukrytej pod wanną dmuchawy i rozpylane w wodzie przez system dysz i minidysz. Może być też do wody wdmuchiwane przez liczne otwory w dnie wanny. Ten drugi sposób, popularnie zwany "podwójnym dnem" jest stosowany rzadziej. Najdelikatniejszą odmianą masażu jest masaż tylko powietrzny, zwany też perełkowym.

 

Nowością jest masaż falami ultradźwiękowymi, które wnikają głęboko do warstw podskórnych ciała. Rozgrzewa on tkanki, poprawia ich ukrwienie, daje większą elastyczność i lepszy wygląd skóry.
Kabina prycznicowa z masażem wodnym
Z przyjemności masażu wodnego można korzystać nawet w małej łazience (fot. Ravak)

Więcej luksusu

Bogato wyposażona wanna ma tryb pracy systemu masującego programuje się na elektronicznym panelu sterowania. Można ustawić czas i natężenie masażu, temperaturę kąpieli, wybrać masaż pulsacyjny, zarówno wodny, jak i powietrzny. W niektórych wannach można poczuć się jak w morzu, a to dzięki zainstalowanej funkcji wywołującej efekt fali.

 

Przydatnym uzupełnieniem jest oświetlenie halogenowe, zazwyczaj umieszczone w dnie i bokach wanny. W niektórych modelach można nawet regulować jego natężenie, a także wzbogacać o kolorowe filtry, służące do chromoterapii. Do kąpieli można dodać olejki aromatyczne, co zwiększy jej terapeutyczne działanie.

 

Dla pełnego relaksu nie może zabraknąć nastrojowych świec i delikatnych dźwięków ulubionej muzyki.

Wykąpać wannę

Wannę z hydromasażem trzeba dezynfekować zgodnie z zaleceniami producenta nawet, gdy nie była używana. To przedłuży sprawność systemu, zapewni odpowiednią higienę i zapobiegnie rozwojowi szkodliwych dla człowieka mikroorganizmów. Można to robić ręcznie, dodając do wody zalecane przez producenta środki dezynfekujące.

 

Bardziej skomplikowane i droższe systemy dezynfekcji uruchamiają się automatycznie po każdej kąpieli. Niektóre modele wanien mają również zainstalowane funkcje automatycznego osuszania kanałów powietrznych oraz ozonowania powietrza, co również sprzyja zachowaniu czystości.

 

Kabina masażowa - łagodny masaż lub biczowanie
W czasie kąpieli pod panelem możemy wybrać masaż łagodny lub intensywne biczowanie (fot. Grohe)
Nowością rynku są tworzywa antybakteryjne - dzięki dodatkowi specjalnej substancji w wykonanych z nich rurach, wężach i dyszach nie rozwijają się mikroorganizmy.

Co kupić

Wanny z masażem produkowane są z akrylu, dzięki temu mają rozmaite wymiary (minimum 1,5 m długości) i kształty, które można dopasować do prawie każdej łazienki. Prawie, bo ze względu na wentylację, powinna ona jednak mieć co najmniej 5 m2 powierzchni. Wyboru systemu hydromasażu (liczba dysz, opcje masażu, wyposażenie dodatkowe) dokonać trzeba indywidualnie - zgodnie z upodobaniami i, a raczej przede wszystkim, możliwościami finansowymi.

 

Ogromna popularność hydromasażu wymusiła na producentach przygotowanie bardzo zróżnicowanej oferty. Każdy producent ma w swojej ofercie propozycje przeznaczone dla różnych grup klientów: najtańsze to wydatek 4-5 tys. zł, najdroższe kosztują nawet 60 tys. zł.

Panel podtynkowy
Panel podtynkowy (fot. Grohe)
Z siłą wodospadu

Wodnemu masażowi można się poddawać także stojąc lub siedząc, w odpowiednio wyposażonej kabinie prysznicowej. Jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze, oszczędne pod względem zużycia wody i energii, łatwiejsze w montażu i, co nie jest bez znaczenia, można je stosować nawet w małych łazienkach. Kabina zajmuje bowiem zdecydowanie mniej miejsca od wanny.

 

W kabinie prysznicowej możemy skorzystać z masażu wodnego biczowego lub relaksacyjnego pod niewielkim ciśnieniem. Kierując strumień wody na bolesne czy napięte mięśnie, odczuwamy ulgę - masaż zadziała rozluźniająco, a zarazem pobudzająco. Dobrze jest stosować prysznice naprzemienne, raz ciepłe, raz zimne (bicze szkockie) - co powoduje kurczenie i rozkurczanie naczyń krwionośnych, a tym samym pobudza krążenie i poprawia wygląd skóry.

 

Panele z dyszami do hydromasażu zamontowe w kabinie prysznicowej mogą być wykonane ze szkła, tworzyw sztucznych, aluminium - o wyborze decyduje ich cena i estetyka. Jedno jest najważniejsze - panele mogą być montowane wyłącznie w kabinach zapewniających maksymalną szczelność. Inaczej zalanie łazienki jest niemal pewne.

 

Długość panelu zależy od liczby jego funkcji. Są krótsze metrowe i długie, dwumetrowe - zdecydowanie wygodniejsze, zazwyczaj wyposażane dodatkowo w miejsce do siedzenia. Najskromniejszy panel ma 3 dysze, bardziej rozbudowany - 8 (większa liczba dysz nie ma sensu ze względu na ograniczone ciśnienie w instalacji). Korzystniejszy jest układ z parzystą liczbą dysz rozmieszczonych symetrycznie, co umożliwia masowanie obu stron kręgosłupa.

 

Kabina masażowo-parowa
Podwójna przyjemność – kabina masażowo-parowa (fot. Artweger)
Sterowanie ręczne jest ograniczone właściwie do włączania poszczególnych dysz, regulacji natężenia przepływu wody i ewentualnie zmiany kierunku strumienia, jeśli dysze są zamontowane na przegubach. Przy sterowaniu elektronicznym można zakodować ich naprzemienną pracę, a także zmianę temperatury wody.

Masaż w parze

Dla miłośników prawdziwych luksusów przeznaczone są kabiny masażowo-parowe. Co prawda, dobrze wyposażone kosztują tyle, ile średniej klasy samochód, ale dają sporo przyjemności.

 

Można w nich korzystać z aromatycznej kąpieli parowej, natrysku imitującego deszcz, kilku rodzajów masaży (np. masażu Kneippa, który umożliwia punktowe oddziaływanie zimnej wody) lub biczy wodnych (naprzemienne działanie ciepłej i zimnej wody). A jak trzeba - kabina zamienia się w łaźnię parową.
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny