Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2006
Zapraszamy do salonu
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wybór kompletu – stołu, krzeseł i dopasowanych mebli (fot. Bydgoskie Fabryki Mebli) (fot. Bydgoskie Fabryki Mebli) W wygodnym kąciku wypoczynkowym przydadzą się liczne poduchy, podręczne stoliki, dobre oświetlenie dzienne i sztuczne, niezastąpiony jest kominek (fot. Polifarb Cieszyn-Wrocław) (fot. Quick Step) (fot. Kler)To miejsce wspólne - centrum życia rodzinnego i towarzyskiego, jadalnia,...
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wybór kompletu – stołu, krzeseł i dopasowanych mebli (fot. Bydgoskie Fabryki Mebli)
(fot. Bydgoskie Fabryki Mebli)
W wygodnym kąciku wypoczynkowym przydadzą się liczne poduchy, podręczne stoliki, dobre oświetlenie dzienne i sztuczne, niezastąpiony jest kominek (fot. Polifarb Cieszyn-Wrocław)
(fot. Quick Step)
(fot. Kler)

To miejsce wspólne - centrum życia rodzinnego i towarzyskiego, jadalnia, czasem pracownia. Tu bawią się dzieci, rozmawiamy przy kominku, oglądamy telewizję, słuchamy muzyki i czytamy książki. Zarazem to przestrzeń najbardziej reprezentacyjna - odzwierciedla nasz gust i, w pewnej mierze, charakter. Urządzenie salonu nie będzie łatwe, musimy bowiem stworzyć wnętrze wyjątkowo funkcjonalne i wyjątkowo piękne.

Im większy mamy salon, tym łatwiej połączyć w nim wszystkie funkcje, jakie powinien spełniać. Jeśli salon nie jest bardzo duży, dobrze trochę go "rozepchnąć", otwierając choć częściowo na kuchnię czy hol. Zyskamy wówczas dodatkową przestrzeń. Warto jednak zaznaczyć podział pokoju na strefy. Możemy to osiągnąć na kilka sposobów: stosując ścianki działowe, podesty, wysuwając na pokój ażurowy regał czy kanapę, różnicując wykończenie podłogi i ścian, a także oświetlenie. Jednakże ważne jest, by akcentując odrębność ról, nie zagubić gdzieś jedności, jaką narzuca wspólna powierzchnia.

 

Salonowe biesiady

 

Stół do części jadalnej warto wybierać rozważnie. Rozmiar uzależnia się zazwyczaj od wielkości rodziny, częstotliwości przyjmowania gości. Producenci proponują stoły, które potrafią ze zgrabnego 4-osobowego stolika przemienić się, gdy trzeba, w prawdziwy stół biesiadny. Na szczęście minęły już czasy ław - jadanie z podkurczonymi nogami jest dalece niewygodne. Przy stole postawmy wygodne krzesła - niekoniecznie jednego typu - łączenie dwóch, dobrze zestawionych wzorów daje często bardzo ciekawy efekt.

 

Wysokość stołu - to najczęściej 72-74 cm. Do wygodnego spożywania posiłków przy stole prostokątnym, na jedno nakrycie, potrzeba ok. 60 cm długości i 30 cm głębokości blatu. Okrągły wymaga trochę więcej miejsca. Krzesło powinno mieć wysokość 44-46 cm, by uda wygodnie mieściły się pod blatem.

 

Nad stołem powinna zawisnąć lampa, która oświetli zastawę i potrawy, a jednocześnie zjednoczy ludzi siedzących wokół.

 

Miękko i wygodnie

 

Drugą bardzo ważną strefą w pokoju dziennym jest kącik wypoczynkowy. Tu przy kominku i muzyce spędzamy chwile prawdziwego relaksu. Warto więc zadbać o wygodne siedziska - kanapy, sofy i fotele. Mogą być przeznaczone wyłącznie do siedzenia lub dodatkowo do spania. Często mają dodatkowe zagłówki, podłokietniki, poduszki, regulowane oparcia i oddzielne podnóżki.

 

Koło foteli niezbędny jest podręczny stolik i lampa. Stolik ustawiony obok kanapy powinien mieć wysokość bocznego oparcia, czyli ok. 60 cm, ustawiony przed nią powinien być wysokości siedziska. W kąciku wypoczynkowym światło powinno być miękkie i łagodnie rozproszone. Trochę innego oświetlenia wymaga fotel, w którym najchętniej czytamy. Tam będzie potrzebna lampa dająca bardziej skupioną wiązkę światła i ustawiona tak, aby nie odbijało się ono od kart książki, co męczyłoby wzrok.

 

Miejsce na bibeloty

 

W salonie powinny zmieścić się też różne regały, szafeczki czy komódki na sprzęt muzyczny, telewizor, książki, świąteczny serwis, i wiele innych drobiazgów.

 

Do łask wraca, nieoceniona w latach 60. i 70., wyśmiewana w 80., meblościanka. W odmłodzonym wzornictwie, pozwala ciekawie zaaranżować nie tylko ścianę, ale także całe wnętrze. W sklepach meblowych dostępne są całe systemy do dowolnego komponowania. U bibliofilów meblościanka zwykle przemienia się w regał, sięgający od sufitu do podłogi, w innych wersjach oferuje pojemne szafki, barek, otwarte półki na dekoracje.

 

Ale uwaga - robiąc jakiekolwiek zakupy meblowe warto pamiętać o najcenniejszej w domu rzeczy - wolnej przestrzeni. Zamiast przeładować pokój sprzętami, lepiej zadbać, by wszędzie mieć swobodny i wygodny dostęp.

 

Inspirujące klimaty

 

Ciekawie prezentują się wnętrza inspirowane kulturą jakiegoś kraju, czy regionu. Mamy polskie wnętrza wiejskie, mazurskie i góralskie, domy w klimatach angielskim, włoskim, skandynawskim i hiszpańskim.

 

Dotarła do nas też moda na orientalne akcenty. Egzotyczne drewno, ozdoby afrykańskie, meksykańskie, peruwiańskie, ekologiczne kolory - żywe i jaskrawe lub z rodziny brązów i beży. Coraz liczniejszą rzeszę zwolenników zdobywają też trendy dalekowschodnie. Jedni jedzą pałeczkami sushi, inni zmieniają wystrój wnętrz. Dość tanim kosztem zyskują piękne, niebanalne wnętrze. Można poprzestać tylko na egzotycznym kąciku - przyda się wówczas kolorowy wachlarz, niski stolik, poduchy, parawan, lampa z papieru ryżowego. W wersji czysto japońskiej, gamę użytych kolorów musimy ograniczyć do czerwieni, bieli i czarnego.

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny